światło

Wpisy zawierające słowo kluczowe światło.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Łk 9, 51-62 bierziczytaj

Światło Ewangelii prześwietla ludzkie serca,  ich pragnienia, tęsknoty, wzloty i upadki.  Dzieło drogi ucznia służy dotąd, dopóki jest potrzebne i zapisane w Bożych planach. ...    Jezus Bogiem żywych.  Zwraca życie tym, którzy odeszli.  Ożywia to, co umarłe. ...    Dla kogoś, kto przykłada rękę do pługa, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmysły roślin-wzrok i węch biologia i ochrona przyrody

Wpis na podstawie książki Zmysłowe Życie Roślin, Co wiedzą rośliny Daniela Chamovitza z 2012 r, wydanie pierwsze. Daniel Chamovitz do doktor genetyki z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, obecnie dziekan Uniwersytetu Ben-Guriona w Tel Avivie, zajmuje się badaniami podobieństw genetycznych między roślinami, zwierzętami i ludźmi. Chociaż rośliny mają inne narządy zmysłów niż my i nie mają centralnego układu nerwowego to mają wzrok, słuch, smak, węch, magnetorecepcję i dotyk. Rośliny wiedzą kiedy je przenosimy w inne miejsce, kiedy do nich podchodzimy i zbliżamy, rozróżniają kolory, rozróżniają natężenie światła i kolorów, widzą podczerwień i ultrafiolet, znają kierunek padającego światła, pamiętają czas trwania oświetlenia i wiedzą kiedy ktoś światło zasłoni. Przykładem, że rośliny widzą jest fototropizm, czyli wygięcie w kierunku światła. Darwin zrobił eksperyment, najpierw trzymał przez kilka dni w zacienionym pokoju siewki mozgi k (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czerwone niebo oznaką zbliżającego się trzęsienia Ziemi biologia i ochrona przyrody

Dawniej wierzono, że czerwony kolor nieba widoczny podczas wschodu i zachodu słońca zwiastuje katastrofy. Ludzie są w stanie zaobserwować te zmiany bez specjalistycznego sprzętu, tak samo jak przed i po trzęsieniu ziemi we Włoszech światło słoneczne miało cieplejszą, bardziej pomarańczową barwę, niczym ok. 16 latem, nie jak w sierpniowe i wrześniowe południe. Z czego to jednak wynika? Ze zmian w polu magnetycznym Ziemi.Trzęsienia ziemi wynikają z ruchów tektonicznych. ruchy tektoniczne to ruchy skorupy ziemskiej zachodzące dzięki procesom w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czucie roślin biologia i ochrona przyrody

Czy rosliny, czują, czy maja rodzaj świadomości? Według koncepcji redukcjonizmu, która redukuje całą przyrodę do procesów chemicznych i fizycznych rośliny mają wszystkie potrzeby zapewnione-wodę i biogeny z gleby, pokarm z CO2 i wody, wydzielane związki chemiczne stanowią obronę, więc czucia nie potrzebują. Ale wg. witalizmu, który uznaje życie za coś więcej niż ciąg reakcji chemicznych, uznający biolgoię jako autonomiczną nauke już zakąłda istnienie pewnej energii życiowej-siły witalnej, która cechuje wszystkie żywe istoty i odróżnia je od materii nieozywionej zezwala na czucie i postrzeganie świata wszystki9ch organizmów. Wg. witalizmu właśnie ta energia reguluje wewnętrzne procesy życiowe (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak dbać o drzewko szczęścia biologia i ochrona przyrody

Drzewko szczęścia to grubosz jajowaty, który ma liście ciemnozielone lub czerwonawe na brzegach, ma jajowate, krótkoogonkowe liście, rozgałęzione łodygi, w przyrodzie dorasta do 4 m, w domu ma 1 m. Grubosze mają liście pokryte meszkiem. Lubi światło, najlepiej im na południowym parapecie, gdzie jednak liście mogą czerwienieć, dlatego trzeba go bardziej podlewać, latem lepiej czuje się w ogrodzie, ale deszczówka nie może zalegać, latem ziemia ma być lekko wilgotna, zimą podlewamy rzadziej, woda ma być ugotowana, odstana, miękka, dobrze znosi suche powietrze, najlepiej podlewać raz a dobrze, potem dopiero, gdy ziemia przeschnie, podłoże ma być piaszczysto gliniaste z dodatkiem próchnicy, doniczka musi mieć drenaż na 2 cm drobnych (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
kolor sukienki, wpis z wiosny 2015 r biologia i ochrona przyrody

Modny ostatnio i w sumie wdzięczny temat. Jaki kolor ma sukienka, niebiesko-czarny czy biało-złoty, są ludzie poszczegający ja jako błekitno-brązową oraz cała gamę innych kolorów. O tym, że poszczeganie bodźców jest subiektywne pisałam przy wpisach o świetle i dźwiękach, wiedziałam też, że poszczeganie kolorów to pojęcie względne. Wszystko zależy od interpretacji bodźca w mózgu. Wiedziałam o względnym poszczeganiu kolorów od ćwiczeń z biochemii, kiedy izolując aminokwasy miał w probówce pojawić sie fioletowy pierścień, który każdy widział w innym kolorze-niebieski, granatowy, rózowy, czerwony, brązowy, żółty, pomarańczowy, błekitny, bordo, seledynowy, bezowy itd. Z 15-osobowej grupy każdy widział inny kolor pie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uprawa azalii biologia i ochrona przyrody

Azalia doniczkowa to delikatna roślina,która potrzebuje niskich temperatur od 12 do 15 st. góra 18, lubi za to slońce,wilgotną glebę, ale z alegającą wodę w ziemi, azalia sprawdzi się na połduniowym i zachodnim oknie bez grzejnika, z okna musi iść zimno, kiedy w domu jest ciepło. Azalia kwitnie na biało,różowo, fioletowo, czerwono, purpurowo, łososiowo,są kwiaty dwukolorowe, najczęstsze gatunki to indyjska i japońska, kwitną zimai na przedwiośniu. Azalia nie lubi przeciągów, ziemia musi być wilgotna, doniczkę wkładamy do miski z wodą, woda musi być przegotowana, ostudzona, miękka, czekamy aż ziemia nasiąknie, lubi też wilgotne powietrze, co 2-3 tygodnie po podlaniu nawozimy nawozem dla kwitnących roślin lub dla azalii albo rośli (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wpływ pełni księżyca biologia i ochrona przyrody

Jest wiele legend dotyczących wpływu księżyca w pełni na człowieka i przyrodę. Wiele z tych opracowań dotyczy bardziej legend niż nauki, ale czy na pewno księzyc nie ma na nas wpływu?Wiemy, że pływy morskie są skutkiem przyciągania Księżyca, Słońca oraz ruchu Ziemi, wiemy, że wpływają na morską faunę, ale czy pełnia ma tu znaczenie?Wiele razy doszukiwano się w świetle Ksi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lingulodinium polyedrum biologia i ochrona przyrody

Lingulodinium polyedrum należą do bruzdnic. Żyja w wodach rpzybrzeżnych Kalifornii. w ciągu dnia zabarwiają wodę na czerwono, nocą powodują świecenie fal na niebiesko. Całe zjawisko przebiega dzięki bioluminescencji, światło powstaje w wyniku rozkładu białka licyferyny przy omocy enzymu lucyferazy. Każdy gatunek ma inna formację lucyferyny i lucyferazy. Tu  podrażnienie mechaniczne inicjuje reakcję. Sygnał od blony komórkowej, która ulega podrażnieniu, do błony wakuoli i sama reakcja zajmują 20 ms. lucyferaza ma 3 domeny D1, D2, D3, każda ma końce C i N, które maja reszty histydynowe reagujące na zmiany pH. Zmiana pH daje zmianę konformacji przestrzennej białka. zmiana konformacji lucyferazy aktywuje ją, enzym rozkłada lucyferynę. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kolejne sposoby na jesień i zimę biologia i ochrona przyrody

 Niemiłe jest to ślęczenie po nocy, kiedy już o 16 jest ciemno. Nie jest to zdrowe ani dla ciała (rozregulowana gospodarka hormonalna) i dla ducha (depresje sezonowe), musimy się ratować. Nasze oczy są przystosowane do 10000 do 20000 luksów, tymczasem w domach i zakładach pracy natężenie światła wynosi zaledwie 1/5 tej wartości, jest to dlaoczu tym czym dla ciała dieta 500 kcal. Warto więc inwestować w potężne żarówki, tradycyjne, których widmo barw odpowiada widmu światła słonecznego, co prawda są znacznie słabsze, ale realistycznie oddają efekt światłocienia i kolory i nie męcza wzroku. Warto ustawić komputery i telefony na najwyższa jasność. Nie namawiam nikogo do oglądania tv, ale zawsze można popatrzeć na piekne zdjęcia przyrody, brakuje teraz zieleni, kwiatów, można popatrzeć na zdjęcia, warto latem robić dużo fotek, widok łąki czy miedzy w promieniach sło (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obserwacja biologia i ochrona przyrody

Każdy kto ma zwierzęta i poświęca im dużo uwagi zna ich zachowania w różnych sytuacjach. Otóż bawiąc się z nimi poza domem często widzę slońce odbijające się w ich oczach. Rzadko kiedy je mrużą. Im swiatło nie przeszkadza. To samo dotyczy królików, chomików, nutrii, ptactwa domowego, bydła i trzody. Różne lobby nakazują chronić oczy przed światłem, a przecież zwierzęta przystosowane do nocnego widzenia o znacznie wrażliwszym zmysle wzroku od ludzkiego nie czują takiej potrzeby. A przecież dzięki błonie skupiającej promienie świetle psy, koty i gryzonie widzą w ciemności, są wrazliwsze na światło niż my, którzy do prawidlowego widzenia potrzebujemy światła słonecznego, nawet w pochmurny dzień widzimy gorzej. Mało tego, zwierzęta instynktownie unikają sytuacji, które mogą sprawić im ból czy dyskomfort, one zawsze ucieka (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
słońce leczy rany biologia i ochrona przyrody

Zauważyłam, że rany wsytawione na słońce szybciej sie goją. Nie miałam dużych ran, ale małe od plewienia jeżyń, zacięcia papierem do drukarki, zadrapania, zdarte zadziorki. Zauważyłam, że po jednym dniu opalania rany goja się niczym po kilku dniach bez wystawiania na promienie sloneczne. Takżę w ciągu kilku godzin goją się oparzenia I stopnia (takie do 2 cm od płomienia kuchenki albo gorącego naczynia). Dlaczego tak jest? Otóż prawie wszystkie typy komórek mają receptor witaminy D, zwany receptorem VDR, który pozwala tej witaminie wniknąć do wnętrza komórki, gdzie witamina D tworzy dimery receptorów retinoidowych, które już są czynnikami transkrypcyjnymi, czyli witamina D wnikając do komórki wpływa na transkrypcję, czyli przepisanie informacji na RNA, od tego zależy całe funkcjonowanie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Helioterapia na łonie natury biologia i ochrona przyrody

Wiele razy opisywałam korzyści z przebywania na słońcu, tak psychologiczne jak poprawa nastroju, radość życia, relaks, jak fizjologiczne: witamina D, ciepło. Molekularne mechanizmy zostały omówione we wpisach słońce jako źródło zdrowia, Sungazing i Słońce i podczerwień. Teraz pora na receptę, a jest ona prosta: jak najwięcej przebywać na zewnątrz, nie zawsze to możliwe, gdy pracuje się przez cały dzień, ale skoro można wychodzić np. na papierosa, można i wyjść od tak by przez kilka minut pooglądać świat w świetle dnia. Co godzine można na 5 minut opuścić stanowisko pracy, w zimie to utrudnione, gdyż trzeba ubrać kurtki, czapki, co zajmuje czas, ale gdy ktoś pracuje w pokoju gdzie jest okno (nie wszędzie są) nie musi zasuwac go roletami, niech korzysta i mniej enrgii się zuzyje i oczy będą zdrowsze i nastrój lepszy. Warto popatrzeć na krajobraz za oknem, wszystko jedno m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
22/02/2021 Feelings

Słońce w końcu zaczęło przygrzewać, można słyszeć cichy śpiew ptaków. Warto czasem przysiąść na moment, podziwiać nadchodzącą wisone, z nadzieją że zima nigdy już nie wróci. Może starajmy się czasem docenić najmniejsze rzeczy, a będzie to drogą do prawdziwego szczęścia. A chyba właśnie o to chodzi w życiu? O dążenie do szczęścia pomimo wielu katasotrof i nieszczęść z którymi się mierzymy.Piosenka  

Zobacz cały wpis na blogu »
GODZINA ŁASKI KatoBlog

„Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli tam też faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i z Jeruzalem. a była w Nim moc Pańska, tak że mógł uzdrawiać. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »