Bursztyn

Wpisy zawierające słowo kluczowe bursztyn.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

lecznicze właściwości bursztynu i żywicy biologia i ochrona przyrody

Bursztyn jest wykorzystywany w celach leczniczych od starożytności, głównie wykorzystywało się jego właściwości korzystnie wpływające na pole elektromagnetyczne organizmu. Każda materia ma swoje pole, szczególnie materia zawierająca jony metali i generująca ładunki elektryczne. Leczniczy bursztyn musi być niepolerowany, nietopiony, ale może być rozdrobniony, tak samo jak 3 żarówki 30-watowe razem dają więcej światła niż jedna stuwatowa, tak rozdrobniony bursztyn, czyli wiele małych bryłek ma silniejsze pole niż jedna większa bryłka. Zawarty w bursztynie kwas bursztynowy pobudza układ nerwowy, pracę jelit, nerek, odtruwa, powstaje też w komórkach w cyklu Krebsa. Kwas pozyskiwany z bursztynu i olej bursztynowy leczą podrażnienia skóry, odkażają, łagodzą astmę i reumatyzm, leczą ukąszenia owadów i oparzenia. Sam bursztyn ma krzem, żelazo, magnez, wapń, potas, związki organiczne, surowy ułatwia gojenie, obniża ciśnienie, wspom (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
bursztyny i kopale biologia i ochrona przyrody

Żywica występuje w drewnie i igłach iglaków. Podczas zranienia rośnie jej produkcja wokół rany. Iglaki maja przewody żywiczne, czyli grupy komórek wytwarzające i gromadzące żywicę, są w korzeniach, igłach i pniach iglaków i niektórych roślin dwuliściennych. Przewód żywiczny ma wypełniony żywicą przestwór schizogenowy i epitel z komórek wytwarzających żywicę, czyli komórek żywicorodnych, u sosny, modrzewiu, daglezji i świerku żywica jest produkowana przez cały czas, u jodły i cisu w pobliżu rany. Zależnie od gatunku drzewa są przewody podłużne i poprzeczne, przewody cały czas tworzące żywicę są i poprzeczne i podłużne, obecne u cisu i jodły przewody traumatyczne zależne od zranienia są podłużne. Sosna ma przewody żywiczne podłużne wzdłuż pnia i konarów, połączone są poprzecznymi przewodami, co powoduje długotrwały wyciek żywicy z rany. Skład żywicy zależy od gatunku drzewa, ale jest z terpenoid& (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czas zaklęty w kropli żywicy Bursztynowy Bałtyk

Jest wiele symboli Bałtyku - lody bambino, gorąca gotowana kukurydza, niewielkie muszelki, itd. ale nic nie może się równać z bursztynem. To właśnie bursztynu wypatrują wszyscy spacerujący brzegiem morza. Samodzielnie znaleziony, nawet najmniejszy kawałek, jest najlepszą pamiątką znad morza. Bursztyn to nic innego jak zastygła wiele milionów lat temu żywica pochodząca z niektórych gatunków drzew iglastych. Może mieć przeróżne kształty, formy i kolory. Najbardziej cenne okazy to te, w których znajdują się zastygłe szczątki roślin czy zwierząt. Ciekawostką jest to, że według naukowców największe złoża bursztynu znajdują się na wybrzeżu Obwodu Kaliningradzkiego. Kiedy zatem i gdzie najlepiej szukać bursztynu? Niestety dla wszystkich kochających wczasy nad morzem, nie we wakacje. Najwięcej żywicy kopalnej znaleźć (...)

Zobacz cały wpis na blogu »