Doradztwo finansowe kraków

Wpisy zawierające słowo kluczowe doradztwo finansowe kraków.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Podstawowe informacje o KPiR Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Tytułowa Księga Przychodów i Rozchodów jest narzędziem ewidencji księgowej, która służy do ujmowania operacji gospodarczych w ramach księgowości uproszczonej. W KPiR ujmuje się:- osiągnięte przychody,- kupno towarów handlowych,- kupno materiałów podstawowych,- pozostałe koszty związane z powyższymi zakupami,- wynagrodzenia w formie gotówkowej, jak również w naturze,- wydatki powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów obowiązuje:- osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a rozliczają się na zasadach ogólnych, bądź za pomocą podatku liniowego,- spółki jawne osób fizycznych,- spółki jawne osób fizycznych,- spółki partnerskie. Powyżej wymienione podmioty nie mogą wykazywa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czym różni się kredyt od pożyczki? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Wiele osób w dzisiejszych czasach wciąż myli ze sobą pojęcia „kredyt” i „pożyczka”, a wręcz pojęcia te są stosowane zamiennie. Jak się jednak w praktyce okazuje – pojęcia te mają różne znaczenia. Otóż pożyczki wiążą się ze zdecydowanie mniejszą ilością formalności, a natomiast kredyty podlegają bardzo ścisłym regulacjom. W związku z tym, postanowiliśmy przedstawić Państwu garść różnic pomiędzy tymi dwoma formami pozyskania kapitału. Informacje o kredycie:- proces udzielania kredytów regulowany jest prawem bankowym,- kredyty są udzielane przez banki,- podmiotami kredytu są kredytodawca (bank) oraz kredytobiorca,- umowa kredytu zobowiązuje kredytobiorcę do oddania określonej sumy pieniędzy kredytodawcy,- kredytu udziela się na konkretnie określony cel,- przedmiot kredytu stanowi określona suma pieniędzy,- kredyt w każdym przypadku jest odpłatny,- umowę kredytu należ (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kto może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Podmiotowe zwolnienie z VAT-u jest przyznawane na podstawie obrotu podatnika. Możliwość ta obejmuje podatników, w przypadku których przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekroczył kwoty 200 000 zł. Ważne jest, aby pamiętać o tym, iż do kwoty tej nie wliczana jest wartość podatku. Może pojawić się sytuacja, kiedy to podatnicy spełniający wymienione wyżej warunki, nie mają możliwości skorzystania ze zwolnienia. Do podatników tych zaliczamy podmioty, które:- dokonują dostaw towarów takich, jak np. złoto, srebro, platyny i produkty jubilerskie,- dokonują dostaw towarów opodatkowanych z tytułu akcyzy (wyjątek stanowi energia elektryczna, wyroby tytoniowe, samochody osobowe), (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak anulować fakturę? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

W swojej pracy bardzo często spotykamy się z wątpliwościami przedsiębiorców odnośnie kwestii anulowania faktury. W związku z tym, postanowiliśmy rozwiać owe wątpliwości i przybliżyć Państwu kilka bardzo ważnych informacji w tym temacie. Jak się okazuje anulowanie faktury może mieć miejsce jedynie w sytuacji, kiedy dana transakcja nie została jeszcze zrealizowana oraz jeśli dana faktura nie trafiła do obiegu prawnego, a więc nie znalazła się jeszcze u odbiorcy. Najczęstsza sytuacją, która może być przykładem wyciągniętym z naszego codziennego życia jest sprzedaż wysyłkowa. Wówczas sprzedający wysyła fakturę wraz z towarem za pobraniem i jeśli paczka nie zostanie odebrana, nie dojdzie do zapłaty, a faktura wraz z towarem wróci do nadawcy i nie pojawi się obowiązek podatkowy. Anulowanie faktury możemy podzielić na dwa etapy, a mianowicie:- przekreślenie obydwu wersji anulowanej faktury,- sporządzenie odpowiedniej notatki z informacją na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenia pieniężne Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Rozliczenia pieniężne często są określane jako świadome oraz zgodne z prawem rozdysponowywanie środków pieniężnych między dwoma jednostkami gospodarczymi, instytucjami, jak również osobami fizycznymi. Może się to odbywać w dwóch formach, a mianowicie – gotówkowo, bądź bezgotówkowo. Rozliczenia gotówkowe odbywają się za pośrednictwem kasy przez kasjera. Dodatkowo kasjer ponosi pełną odpowiedzialność za stan gotówki w kasie oraz za prawidłowość przeprowadzenia operacji kasowych. Z kolei rozliczenia bezgotówkowe dokonywane są za pośrednictwem banku. Do rozliczeń gotówkowych zaliczamy m.in.: - czeki gotówkowe, - wpłaty gotówkowe, - wypłata gotówkowa, - dowód wpłaty środków na rachunek bankowy. Miano rozliczeń bezgotówkowych posiada m.in.: - polecenie przelewu, - polecenie zapłaty, - bankowe inkaso fakt (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Księgowość kreatywna Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Pojęcie kreatywnej księgowości bardzo często jest używana w negatywnym znaczeniu, aczkolwiek sama w sobie „kreatywna księgowość” jest zgodna z przepisami prawa i tym samym bardzo korzystna dla przedsiębiorstw. W książce napisanej przez Piotra Guta, kreatywna księgowość polega na prowadzeniu rejestracji, ewidencji, a także przetwarzaniu oraz prezentowaniu zdarzeń gospodarczych przy zastosowaniu obowiązujących przepisów oraz prawidłowo interpretowanych zasad rachunkowości w taki sposób, który w tych przepisach nie został bezpośrednio wskazany, a z kolei który jest wynikiem pomysłowego, twórczego oraz niestandardowego ich zastosowania. Pojęcie księgowości kreatywnej jest pojęciem przeciwnym do księgowości agresywnej, która to już nie jest zgodna z prawem, gdyż wiążę się z podejmowaniem działań mających na celu wprowadzenie w błąd odbiorców poprzez przekazanie im informacji manipulującymi danymi finansowymi. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Definicja dowodów księgowych Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Osoby rozliczające się na zasadach pełnej księgowości są zobowiązane do ewidencjonowania każdego zdarzenia gospodarczego, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Dowody księgowe są dokumentami, na podstawie których dokonuje się zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych. Przepisy te są regulowane w Ustawie o rachunkowości. Tym sposobem zapisy te muszą być rzetelne, kompletne, a przede wszystkim wolne od błędów. W dowodzie księgowych musi znaleźć się:- rodzaj dowodu wraz z jego dowodem identyfikacyjnym,- określenie stron, które dokonują operacji gospodarczych,- dokładny opis operacji gospodarczej,- datę dokonania operacji gospodarczej,- datę wystawienia dowodu księgowego,- podpis osoby wystawiającej dowód,- podpis osoby, która przyjmuje dany składnik aktywów,- dekretację dowodu, a także podpis osoby odpowiedzialnej za to zadanie. Wyróżniamy nastę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Komu powierzyć prowadzenie księgowości? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dotyczącymi firmowej księgowości! Księgowość to tak ważna sprawa w każdej firmie, że nie może być powierzona byle komu. Jakie wyjścia ma więc przedsiębiorca? Kto może zająć się prowadzeniem księgowości w jego firmie? Częstym sposobem stosowanym głównie w małych firmach jest samodzielne zajmowanie się prowadzeniem księgowości przez właściciela. Być może jest to sposób na oszczędności jednak czy właściwy? Zajmujący się tym przedsiębiorca nie ma czasu, by maksymalnie skoncentrować się na zarządzaniu firmą. Może mieć to nie przyjemne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku kiedy rachunkowość prowadzona jest w formie księgi rachunkowej, gdyż to zadanie wiąże się dużym zakresem obowiązków. Kolejną osobą bądź osobami, któ (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obowiązkowe badanie księgowe Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

  \u015brednioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pe\u0142ne etaty wyniesie co najmniej 50 os\u00f3b \r\n> suma aktyw\u00f3w bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczy r\u00f3wnowarto\u015bci 2 500 000 z\u0142otych \r\n> przychody netto ze sprzeda\u017cy produkt\u00f3w i towar\u00f3w oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekrocz\u0105 r\u00f3wnowarto\u015bci 5 000 000 z\u0142otych\r\n\r\nWykonywaniem bada\u0144 sprawozda\u0144 finansowych zajmuj\u0105 si\u0119 biegli rewidenci czyli inaczej audytorzy. Wykonywane przez nich zadanie nazywane jest fachowo audytem ksi\u0119gowy b\u0105d\u017a finansowym. Polega na przeprowadzaniu bada\u0144 i test\u00f3w, kt\u00f3re maj\u0105 wykaza\u0107 rzetelno\u015b\u0107 oraz jasno\u015b\u0107 sporz\u0105dzonego dokumentu. S\u0142u\u017cy to nie tylko ochronie u\u017cytkownik\u00f3w tych informa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Remanent Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się napotkać zamknięte drzwi sklepu, na których zawieszona była kartka z napisem “REMANENT”... Zastanawiałeś się jednak czym tak naprawdę jest ten zabieg? Remanent to proces związany bezpośrednio z handlem. Polega na dokładnym przeliczeniu ilości towaru, który rzeczywiście znajduje się na stanie przedsiębiorstwa, a następnie uzgodnieniu, czy ilość ta pokrywa się z wartościami zamieszczonymi na odpowiednich dokumentach, tj. fakturach, raportach kasowych oraz programie handlowo-magazynowym. Jeżeli zabieg ten ukaże niezgodności pomiędzy tymi wartościami, wówczas należy je skorygować na podstawie odpowiednich przepisów prawnych oraz zasad zawartych w statucie przedsiębiorstwa. Czynności te muszą być przeprowadzone przynajmniej jeden raz w ciągu roku obrotowego. Najczęściej jest to jego ostatni dzień. Za wszelkie zaniedbania związane z remanentem odpowiada kierownik danej jednostki. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmiany w prowadzeniu KPiR Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Do kwietnia 2016 roku przedsiębiorcy prowadzący księgowość w formie KPiR mieli obowiązek wydruku księgi, która była sporządzana w formie elektronicznej. Obowiązywało to także w przypadku biur rachunkowych, które prowadziły księgi przychodów i rozchodów. Jednak w wyniku wprowadzonych zmian, zniesiono ten obowiązek. W przepisach określono również, że podatkową księgę przychodów i rozchodów można przechowywać na informatycznych nośnikach danych. Zmiany w zakresie prowadzenia KPiR obejmują aktualizację wzoru księgi. Wprowadzono bowiem dodatkową kolumnę (nr 16), służącą do ewidencji kosztów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi. Do wzoru muszą dostosować się wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po wprowadzeniu zmian oraz prowadzący już wcześniej tą formę księgowości, od nowego roku podatkowego. Zmiany w zasadach prowadzenia księgowości i rozliczenia podatków czekają również ryczałtowców! (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Prowadzisz KPiR - nie zapomnij o tym! Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Prowadzenie KPiR jest najbardziej popularnym sposobem prowadzenia księgowości w formie uproszczonej. Prowadząc księgowość w ten sposób nie można zapomnieć o kilku ważnych rzeczach. Oto krótkie przypomnienie... Księgę należy otwierać każdorazowo na dzień 1 stycznia nowego roku podatkowego. Jeżeli prowadziło się wcześniej księgowość w innej formie, należy pamiętać o złożeniu stosownego zawiadomienia do naczelnika Urzędu Skarbowego. Należy wykonać to w terminie do 20 dni od dnia jej założenia. Gdy księgowość prowadzona jest przez biuro rachunkowe, nie można zapomnieć o zgłoszeniu tego faktu do Urzędu Skarbowego, w terminie do 7 dni od sporządzenia umowy z biurem rachunkowym. Prowadząc księgowość w formie KPiR nie można zapomnieć o prowadzeniu dodatkowych ewidencji: środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia, ewidencji sprzedaży VAT lub ewidencji sprzedaży i zakupu VAT oraz ewidencji wynagrodzeń. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Urlop wypoczynkowy Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Jeśli jesteś osobą pracującą, to zapewne wiesz, jak bardzo potrafi to wyczerpać człowieka. Każdemu należy się odpoczynek. Dlatego właśnie istnieje urlop wypoczynkowy. Warunkiem posiadania prawa do urlopu wypoczynkowego jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek udzaielić pracownikowi określoną ilość dni urlopu, za który osoba dostanie wynagrodzenie o takiej samej wysokości, jak gdyby uczęszczał do pracy. Jest to szansa na wytchnienie oraz spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Długość przysługującego urlopu zależy od stażu pracy. Przedstawia się on następująco:- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Duże znaczenie przy stażu pracy ma również okres nauki. W zależności od rodzaju szkoły, do stażu dolicza się 3, 4, 5, 6 lub 8 lat.

Zobacz cały wpis na blogu »
Metoda kasowa Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Metoda kasowa, podobnie jak i memoriałowa, jest metodą rozliczania podatku VAT. Jest to metoda uznawana za bardziej korzystną od memoriałowej. Obowiązek rozliczenia podatku VAT następuje bowiem dopiero po otrzymaniu zapłaty od Klienta, a nie w momencie dostarczenia produktu, czy wykonania usługi. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie płynności finansowej i nie nakłada na sprzedawcę powinności zasięgnięcia po własne środki zdobyte z innych świadczeń, podczas gdy Klient opóźnia się z uregulowaniem płatności. Obowiązek podatkowy pojawia się w tej metodzie w momencie, w którym nastąpiła zapłata. Jeśli abonent nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, wtedy obowiązek podatkowy musi pojawić się nie później niż 180 dni od wydania towaru/ usługi. Metoda kasowa przysługuje wyłącznie “małym podatnikom”. Należą do nich firmy, których wartość sprzedaży w minionym roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro. Metoda kasowa nie jest jednak (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Prowadzenie księgowości w spółkach Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Spółki są najczęściej wybieranymi formami prawnymi przedsiębiorstw. Decydują się na nie zarówno osoby prowadzące biznes samodzielnie oraz grupy przedsiębiorców. Niektóre wybierane są do prowadzenia niezwykle dużych przedsięwzięć. Inne są idealne do prowadzenia początkowo małej firmy. Chociaż form spółek jest wiele, nie ma jednej zasady dotyczącej prowadzenia w nich księgowości. Wiadomo jest, że w spółkach będących osobami prawnymi (spółka z o.o., spółka akcyjna) obowiązkowo należy prowadzić pełną księgowość. W pozostałych formach wydawało się, że można prowadzić uproszczoną księgowość. Niestety tak nie jest. W spółkach komandytowych i komandytowo-akcyjnych, należy również prowadzić pełną księgowość. Jedynymi formami spółek, gdzie dopuszcza się prowadzenie uproszczonej księgowości są: spółka jawna, spółka cywilna oraz spółka partnerska. To w nich można prowadzić uproszczoną księgow (...)

Zobacz cały wpis na blogu »