Elektrownie wiatrowe

Wpisy zawierające słowo kluczowe elektrownie wiatrowe.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Jak wykorzystać energię wiatru? Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

Pozyskiwanie energii alternatywnej jest obecnie bardzo popularne. Ma to związek nie tylko z faktem, że chodzi o zaoszczędzenie wielu pieniędzy, ale też nie bez znaczenia pozostaje to, że nie eksploatując tradycyjnych źródeł energii jak na przykład węgla czy gazu, znacznie polepszamy jakość swojego życia, gdyż nie zatruwamy wtedy naszego środowiska i nie korzystamy ze źródeł, które są nieodnawialne, czyli kiedyś będą musiały się skończyć. Dlatego też elektrownie wodne, wiatrowe, słoneczne i wiele innych są coraz częściej spotykane w wielu różnych krajach, w których troska o środowisko oraz własne bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważna. Skupmy się tutaj nieco bliżej na tym, co może dać nam energia wiatru, która należy też do jednej z najczęściej wykorzystywanych. Same elektrowni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co daje nam elektryczność? Odnawialne źródła energii - energia słoneczna, energia wiatrowa

Często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy jak wiele udogodnień niesie ze sobą energia elektryczna. Dopiero, gdy na pewien czas zabraknie nam prądu spostrzegamy, że praktycznie jesteśmy odcięci od świata, nie możemy nic obejrzeć, nic ugotować, nie pozostaje nam nic innego jak tylko iść spać. W codziennym życiu nie zastanawiamy się nad tym co posiadamy, bo jesteśmy przekonani, że jest to normalne i tak powinno być. W ostatnich latach bardzo często spotykamy się z silnymi wiatrami i nagłymi nawałnicami podczas których bardzo często następuje zerwanie sieci trakcyjnej. W takim wypadku wiele osób boryka się z różnymi problemami. Oczywiście wiele osób ma specjalne agregaty prądotwórcze, które zabezpieczają przed takiego rodzaju sytuacjami. Jednak z drugiej strony wiatr może być również korzystny jeśli chodzi o energię a mianowicie chodzi tu o coś takiego jak (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Alternatywne źródła pozyskiwania energii elektrycznej Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

Coraz głośniej mówi się o konieczności inwestowania w alternatywne źródła pozyskiwania energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ emisja dwutlenku węgla jest coraz większa, co wiąże się również ze znacznymi zanieczyszczeniami środowiska. Bardzo popularna staje się energia wiatrowa. Przez budowanie ogromnych wiatraków, zaopatrzonych w odpowiednie turbiny zamienia się energię wiatru w energię elektryczną. Potentatem w dziedzinie energii wiatrowej są Niemcy, którzy posiadają aż 40% udziału takiej energii w skali całego zapotrzebowania. Taka elektrownia wiatrowa jest bardzo przyjazna dla środowiska i może być rozwiązaniem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przeciwnicy takich form twierdzą jednak, że jest to bardzo niestabilna forma pozyskiwania energii, która jest możliwa jedynie podczas określonych warunków pogodowych. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pływające elektrownie wiatrowe Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

Serwis  BBC informuje że w Norwegii została właśnie otwarta pływająca elektrownia wiatrowa. Jest to pierwsza elektrownia wiatrowa tego typu. Dotychczas na Morzu Północnym instalowano elektrownie wiatrowe, turbiny jednak zawsze przymocowywane były do podłoża w sposób podobny do stosowanego w przypadku platform wiertniczych. Na razie testowana jest jedna turbina o mocy 2,3 megawata. Jeśli zda ona wszystkie testy , w kolejnych  latach będzie stopniowo rosła liczba pływających wiatraków. Wykorzystana w jej budowie technologia nazwana Hywind opracowana została przez koncern Statoil. Zakłada ona, że stumetrowy maszt wraz ze śmigłem zostanie zakotwiczony na głębokości 700 metrów. Oprócz Norwegii Statoil zamierza zainstalować turbiny Hywind na wybrzeżach Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, a także Półwyspu Iberyjskiego.

Zobacz cały wpis na blogu »
Kontorwersje wokol budowy elektrowni wiatrowych. Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

Zdaniem przeciwników elektrownie wiatrowe, jako uzależnione od warunków pogodowych, wymuszają na tradycyjnej energetyce utrzymywanie rezerwy mocy, tak aby w każdej chwili można było zastąpić lub uzupełnić spadek mocy dostarczanej przez elektrownie wiatrowe. Duża bezwładność czasowa elektrowni cieplnych, oraz uwarunkowania techniczne sprawiają, że muszą one pracować z pewną mocą, mimo że moc w nich produkowana nie jest potrzebna. Gdy wieje wiatr i elektrownie wiatrowe wytwarzają moc elektryczną, prowadzi do spalania mniejszej ilości węgla, a co za tym idzie mniejszej emisji gazów cieplarnianych. Sumarycznie ilość spalonych paliw kopalnych potrzebnych do budowy systemu elektrowni wiatrowych i konwencjonalnych oraz zużyte w trakcie pracy nie jest mniejsze od budowy i pracy nowoczesnego zakładu energetycznego. Zdaniem specjalistów (patrz bibliografia) rozumowanie takie jest błędne, gdyż pojawienie się mocy wytworzonej przez elektrownię wiatrową prowadzi do zmniejszenia ilości spalan (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mapa Polski z uwzglednieniem korzystnych dla działania elektrowni wiatrowych terenów Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

W Polsce energetyka wiatrowa rozwija się od kilkunastu lat. Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku przy wcześniej już istniejącej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Obecnie w miejscu tym znajduje się farma wiatrowa Lisewo. Pierwszą przemysłową farmą wiatrową w Polsce była farma wiatrowa Barzowice leżąca w województwie zachodniopomorskim, która została uruchomiona w Kwietniu 2001 roku. Składała się ona z sześciu siłowni o łącznej mocy 5MW, co dla Polski uznaje się za wartość minimalną dla wiatrowych farm o przemysłowej skali. W ostatnich latach zaobserwować można dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. W samym 2007 roku otwarto kilka farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 130MW. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2008 roku powstało kolejne 57,6MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w Polsce. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Trubina - podstawowy element elektrowni wiatrowej Elektrownie wiatrowe, odnawialne źródła enaregi, energia wiatru

Turbina jest jednym z podstawowych elementów elektrowni wiatrowej. Turbina czyli silnik przepływowy wykorzystujący energię przepływającego płynu do wytwarzania energii mechanicznej. Elementem wirnika oddziałującym z płynem są specjalnie ukształtowane łopatki. Budowa turbiny. Podstawowy element każdej turbiny jest łopatka, która jest przymocowana do piasty, tarczy lub bębna. Łopatki są przymocowane na całym obwodzie bębna lub tarczy, tworząc tak zwany wieniec łopatkowy lub palisadę łopatkową. Piasta, bęben bądź tarcza jest osadzona na wale; czasem są one wykonane jako jeden element. Wał razem z piastą / tarczą / bębnem i wieńcem łopatkowym stanowią wirnik turbiny, na którym generowany jest moment obrotowy w wyniku przepływu gazu bądź cieczy, odprowadzany wałem do maszyny napędzanej. Zasada działania turbiny: Czynnik termodynamiczny (którym może być (...)

Zobacz cały wpis na blogu »