Epigenetyka

Wpisy zawierające słowo kluczowe epigenetyka.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

zmysły roślin-pamięć i świadomość biologia i ochrona przyrody

Rośliny mają pamięć, Mark Jaffe jako pierwszy opublikował potwierdzające to badania. Zauważył, że wąsy czepne groszku są proste, dopóki nie trafią na podporę, kiedy dotkną potencjalnej podpory zwijają się. Jaffe odciął wąs, który trzymany w wilgotnym i jasnym pomieszczeniu zwijał się po dotknięciu palcem, ale nie po ciemku, po ciemku nie reagował, ale kiedy po 2 godzinach go oświetlono zaczynał się zwijać. Wąs po włączeniu światła przypominał sobie o dotyku i zwijał się. Muchołówka zamyka pułapkę jeśli dotknie owady wystarczająco duży, by jej się opłaciło, musi dotknąć 2 włosków, lub dwa razy jednego, to jest przykład pamięci krótkotrwałej, jest jeden dotyk, muchołówka go pamięta, reaguje na drugi, jeśli włoska dotknie mała mrówka, to zanim dotrze do drugiego muchołówka zapomni pierwszy dotyk, więc mrówka może chodzić po pułapce bez zamykania jej. Dieter Hodick i Andreas Sievers z Uniwersytetu w Bonn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pamięć komórkowa biologia i ochrona przyrody

Trudny temat. Zjawisko istnieje jako np. pamięć immunologiczna, gdy makrofagi zmienione w komórki prezentujące antygen są prekursorem powstania linii limfocytów wyspecjalizowanych przeciw konkretnym antygenom, produkcja określonych przeciwciał przeciw danym toksynom np. bakteryjnym czy mikotoksynom. Wiemy, że środowisko zmienia ekspresję genów np. wiemy, że np. ludzie przebywający dużo na słońcu mają więcej enzymów dehydratacyjnych i naprawczych niż ci ukrywający sie przed nim. Takie zmiany ekspresji genów wywołane czynnikami środowiska bada epigenetyka. Takie zmiany moga być trwałe lub długotrwałe, z czasem zanikają, gdy zmieni się środowisko np. osoba, która najpierw opalała się, a potem przestała z czasem może zmniejszych produkcję tych enzymów, a odpornośc nabyta m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dziedzictwo Jeśli chcesz wiedzieć, zapytaj

Powszechnie wiadomo, że zarówno to jak wyglądamy, jak również to jacy jesteśmy (w pewnym stopniu) zapisane jest w naszych genach. Zapis ten jest stały i niezmienny w czasie naszego życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasz wygląd zmienia się w czasie. Mój nos nie był taki ostry kiedy byłam dzieckiem, a moj brat, obecnie szatyn, był ślicznym blondynkiem. Tego typu 'anomaliami' zajmuje się epige- netyka. Epigenetyka jest dziedziną nauki, która bada jak zmienia się ekspresja (produkcja) genów w czasie.  

Zobacz cały wpis na blogu »