Fantastyka

Wpisy zawierające słowo kluczowe fantastyka.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Towarzystwo Wilków Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Towarzystwo Wilków (1984)   Teatralne aktorstwo i oniryczno-psychodeliczny klimat. Neil Jordan w 1984 roku wydał wersję Czerwonego Kapturka przeznaczoną dla starszych widzów. Mamy tutaj widowiskowe przemiany z człowieka w wilka, świetną muzykę, fenomenalną scenografię, przyjemne zdjęcia i klimat; przecudowny, baśniowy klimat.     Produkcja Jordana opowiada tak naprawdę o dorastającej nastolatce, która zaczyna odkrywać swoją (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Duza Ryba (2003) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Duża Ryba / Big Fish (2003)   Tim Burton trafia celnie w moją wrażliwość i ogólnopojętą emocjonalność. Kupuję styl Burtona, a w tym filmie przemawia on do mnie wyjątkowo bardzo. Wychodzi na to, że Tim to taka moja bratnia dusza. Poznajemy Edwarda Blooma (Albert Finney), człowieka słynącego z opowiadania swoich życiowych przygód w niezwykle barwny i kreatywny sposób . Poznajemy również syna Edwarda (Ewan McGregor), który nie jest w zbyt dobrych relacjach ze swoim ojcem i zarzuca mu bycie kłamcą. Młody Bloom postanawia na własną rękę zweryfikować oryginalne opowieści swojego ojca.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Książki, które aktualnie czytam - trylogia Holly Black Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Okrutny książę autorstwa Holly Black   Cudowna fantastyka! Pierwsza część trylogii opowiadająca o śmiertelniczkach w świecie elfów. Chochliki, drzewołazy, wodniki, nimfy w kolorze bławatków. Do tego wszystkiego dużo mroku i przygód. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję; wspaniałe opisy bogatego w magię świata i grasujących tam stworów. Polityka, fortele, wojny, żądza władzy.   Victoria Aveyard słusznie nazwała Holly Królową Elfów.   Miałem refleksję, że być może podobny świat istnieje nieopodal nas. Może Holly Black (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fantastyka, thriller psychologiczny i dramat z motywem zemsty Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Akademia dobra i zła (2022)   Mamy dwie przyjaciółki, Sophie oraz Agatę. Sophie marzy o tym, aby dostać się do owianej legendą Akademii Dobra i Zła, jej bratnia dusza już nieco mniej, ale mimo to obie dziewczyny trafiają do akademii, z tą różnicą, że jedna z nich trafia do skrzydła dla grzecznych uczniów, a druga do tych lubujących się w czynieniu zła. Podczas seansu bawiłem się naprawdę dobrze, dałem się wciągnąć w ten urokliwy świat i sympatyzowałem z bohaterami. Pomimo blisko 150 minut filmu czułem niedosyt i pomyślałem, że mógłby być kilkadziesiąt minut dłuższy, ale spokojnie, zakończenie wyraźnie sugeruje kontynuację i biorąc pod uwagę informacje z kilku źródeł można wnioskować, że jak najbardziej możemy się spodziewać ekranizacji kolejnych c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
"Gildia Magów" Trudi Canavan Recenzje przeczytanych książek

Postanowienie Noworoczne 48/100  "Gildia Magów" Trudi Canavan Gildia Magów to pierwszy tom znakomitej nowej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód. Co roku magowie z Imardin gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w cios całą swoją złość. Ku zaskoc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Poniedziałkowy wpis Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Nareszcie poniedziałek! Z radością otworzyłem dzisiaj swe oczy ze świadomością dnia tygodnia. Niedziela stosunkowo często bywa dla mnie dniem trudnym. Istotną przyczyną tego stanu są sklepy, które mają zazwyczaj wolne. Tej niedzieli było aktywnie, momentami ciężko (ta paskudna pustka i trochę głodów), ale dzień zwieńczony produkcją filmową pt. King Kong z 1976 roku w reżserii Johna Guillermina podniósł mój nastrój znacząco. Piękny, wzruszający melodramat z wartką akcją. Wizualnie cudowny, a szczególne uznanie należy się twórcom gigantycznej małpy i Jessice Lange (subtelnie się zauroczyłem) za tak dobry debiut. Akt trzeci przygnębiający z tendencją do płaczu.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
"Dary Anioła. Tom I - Miasto kości" Cassandra Clare Recenzje przeczytanych książek

Postanowienie Noworoczne 47/100  "Dary Anioła. Tom I - Miasto kości" Cassandra Clare Clary Fray to zwyczajna szesnastolatka, która nie narzeka na swoje życie. Komplikacje zaczynają się wówczas, gdy wraz ze swoim najlepszym przyjacielem - Simonem, wybiera się do Pandemonium, czyli miejscowego klubu. To właśnie wtedy staje się świadkiem brutalnego morderstwa, którego dokonują nastolatkowie. Kiedy Clary wraca do domu, okazuje się, że jej matka została porwana w niewyjaśnionych okolicznościach, a po mieszkaniu grasuje okropne monstrum. Co się dzieje? Dlaczego wokół niej zaczynają się dziać niespodziewane rze (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Powieść fantastyczna Książki dla każdego

Czytacie fantastykę? Jeśli tak, to dziś opowiem o książce, która z pewnością wam sie spodoba. W styczniu tego roku, przeczytałam już drugi tom Trylogii Czarnego Maga, której pierwszą częścią jest "Gildia Magów". Powieść opowiada o dziewczynie Sonei, która pochodzi z najuboższej części slumsów. Pewnego razu, bohaterka odkrywa, że posiada talent magiczny w wyniku czego jest poszukiwana przez Gildię. Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak potoczyły się dalsze losy Sonei, zapraszam do przeczytania pierwszego tomu!  Pełny opis książki oraz jej recenję przeczytacie tutaj: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4876175/gildia-magow    Po zakończeniu tomu pierwszego, na pewno będziecie chcieli przeczytać nastepne części, a więc są to "Nowicjuszka" oraz "Wielki (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Newsy (Czarny Piątek serwuje Wam nieco pokarmu) FantastykAbstrakcyjNaukowa (FAN)

1. Gra: Tutaj macie link do podbloga z klimatu, gdzie polecam przeczytać najnowszy wpis, albo chociaż zaznajomić się z tytułem Earth from Another Sun (!) :   Nowa perełka namierzona     2. Powieść:   A pod tym linkiem macie coś (krótki wpis), co być może już gdzieś Wam się przewidziało, albo gdzieś tam COŚ<1 świta/ło...  (będzie, ojjj.. będzie CAŁOŚĆ !   hehe :)       :   Scie-Fiction POZER   P.s. Pozdro 600 !!!

Zobacz cały wpis na blogu »
Świtezianka, czyli historia pewnego upiora Galeria literackich osobliwości

  Edward siedział przed pustą kartką papieru. Od wielu godzin starał się zmusić muzę, aby spłynęła do niego na skrzydłach anielskiego natchnienia, jednakże wszelkie oczekiwania oraz starania nie przynosiły najmniejszego efektu. Pergamin wciąż leżał i czekał, aż Edward zapełni go swoim drobnym i ozdobnym pismem. Młody poeta przeglądał w myślach rezerwuar tematów, po które mógłby sięgnąć. Z jednej strony kusiły go wątki patriotyczne, tak ważne w tych trudnych czasach. Czy pisząc o miłości do ojczyzny, konieczne trzeba ujmować ją w ciasne ramy ody albo hymnu? Można przecież pisać o patriotyzmie w sposób magiczny, szukając inspiracji w odległej historii oraz mitologii, w najgłębiej sięgających korzeniach narodu czerpiących siłę z magii oraz cudów. Magi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odwrót Opowiadania fantasy

Znaleźli się w pułapce. *** Wrogowie, bez większych problemów, przełamali ich szczątkową linię obrony. Przedmieścia upadły. Kilku, jeszcze żyjących, defensorów nie miało szans w walce z przeciwnikami. Jedyne co mogli teraz zrobić, to przedostać się do atakującej osady, aby tam podjąć nieco równiejszą walkę. Napastnicy zatrzymali szarżę. Ich cel, na ten dzień, został osiągnięty. Wojownicy zaczęli rozbijać obozy na zdobytym terenie. Zostały wyznaczone warty, których zadaniem było uniemożliwić efektywny kontratak obywatelom Athlech. Strażnicy, obserwujący miasto, lekceważyli obrońców. Doskonale wiedzieli, że zamiast żołnierzy, naprzeciw nich stoją uzbrojeni cywile. Dodatkowo, ich pewność siebie zwiększało katastrofalne wyposażenie osady. Defensorom brakowało broni, pożywienia i medykamentów. *** Znaleźli się w pułapce. Było ich pięciu, z czego tylko dwóch nadawało się do wal (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Szturm Opowiadania fantasy

Stał tam gdzie mu kazano. Dostał łuk i kilka strzał. Bał się. Zajmował pozycję na balkonie wysokiego budynku. Jego oddział miał wykrwawić atakujących tak bardzo jak to było możliwe. Utrzymanie zachodniego przedmieścia nie było możliwe. Całą obronę stanowiło około czterdziestu mężczyzn bez przeszkolenia wojskowego. Jedynym zawodowym żołnierzem był ich dowódca. - Panowie, miasto jest okrążone, a wrogowie mają kolosalną przewagę liczebną, ale nie poddacie się! – Przypominał sobie ostatnie przemówienie dowódcy – Jesteście cywilami, a wasze szkolenie trwało zdecydowanie za krótko, ale nie poddacie się! Wielu z was dziś zginie, reszta przetrwa dziś aby polec jutro, ale nie poddacie się! Armia naszej ojczyzny już prawie nie istnieje, dlatego nadeszła wasza chwila. Nie proszę was o wygranie tej bitwy. Nie wymagam od was niczego poza jednym. Zanim sami zginiecie, zabijcie jak najwięcej tych skurwysyn&oacu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Akira. Moc Absolutna deprawuje absolutnie No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł: “Akira” Reżyseria: Katsuhiro Otomo Rok produkcji: 1988 Kraj produkcji: Japonia Gatunek: anime, science-fiction, cyberpunk, postapokaliptyczny Pogromca konkurencji Japonia słynie z dobrych komiksów i filmów animowanych. Każdego roku w Kraju Kwitnącej Wiśni ukazuje się mnóstwo mang i anime, a niektóre z nich zyskują popularność i uznanie również na Zachodzie. Rysunkowe dzieła, tworzone przez Japończyków, są niezwykle zróżnicowane. Można je dzielić ze względu na formę, problematykę i główną grupę docelową. Każdy twórca mangi czy anime musi się liczyć z ogromną konkurencją oraz wysokimi wymaganiami publiczności. Przy tylu rywalach i tylu wybrednych odbiorcach osiągnięcie sukcesu jest piekielnie trudne. Są jednak ludzie, którym udało się przebić na rynku i rozg (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ludzkie duchy w cybernetycznych pancerzach No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Motyw supergliny Któż nie słyszał o RoboCopie, fikcyjnym policjancie, który urodził się jako człowiek, ale został cyborgiem, gdyż jego ludzki mózg przeszczepiono do supernowoczesnego, elektronicznego, robotycznego ciała? Ta fascynująco-przerażająca opowieść jest wciąż popularna i ciągle powraca w nowych filmach, kreskówkach i komiksach. Opowieść o RoboCopie nie jest bynajmniej jedyną historyjką bazującą na koncepcji cybernetycznego supergliny. Motyw cyberpolicjanta wykorzystano również w humorystycznej sadze o Inspektorze Gadżecie, głupiutkim nieudaczniku, ukrywającym w swoim ciele wiele przydatnych drobiazgów. Inspektor Gadżet to jednak nieco inna forma bytu. Więcej wspólnego z RoboCopem mają bohaterowie japońskich filmów animowanych “Ghost in The Shell” (“Duch w pancerzu”) i “Ghost in the Shell 2: Innocence” (“Duch w pancerzu 2: Niewinność”). W ty (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Animatrix. W 102 minuty dookoła Matrixa No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł polski: “Animatrix” Tytuł angielski: “The Animatrix” Tytuł japoński: “Animatorikkusu” Rok produkcji: 2003 Reżyseria: Peter Chung, Andy Jones, Yoshiaki Kawajiri, Takeshi Koike, Mahiro Maeda, Koji Morimoto, Shinichiro Watanabe Forma: zbiór krótkometrażowych filmów animowanych Gatunek: science-fiction, cyberpunk, anime Łączny czas trwania: 102 minuty Dziewięć krótkich filmów “Animatrix” to seria krótkich filmów animowanych rozszerzających kultową trylogię “Matrix” Andy’ego i Lany (Larry’ego) Wachowskich. Krótkometrażówki, trwające od kilku do kilkunastu minut, nie są żadnym fan fiction, tylko oficjalnym uzupełnieniem hollywoodzkiego cyklu. Filmików jest w sumie dzi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »