Fundusz emerytalny

Wpisy zawierające słowo kluczowe fundusz emerytalny.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ratuj się, kto może, czyli karuzela OFE Finanse - Gemini Polska

Karuzela z OFE została ostatnio rozpędzona do granic możliwości. Na tej karuzeli siedzieliśmy wszyscy i tylko politycy mogli zapanować nad wehikułem, który zdawał się wymykać spod kontroli. Jeśli pokładaliśmy nadzieję w politykach, to po raz kolejny się zawiedliśmy. Ci udowodnili, że proponowane przez nich rozwiązania mogą być złe lub bardzo złe. Nie tylko nie spowolnili karuzeli, ale rozkręcili ją na tyle, że poczyniła wielkie szkody wszędzie wokół. Ucierpiały bowiem nie tylko I i II filar, ale i oszczędności, które gromadzimy w ramach III filaru. Reforma wprowadzana w życie zakłada podjęcie przez Polaków decyzji od kwietnia do lipca – zostawić część akcyjną w OFE czy całość środków przenieść do ZUS. By zosta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ranking Funduszy Emerytalnych Informacje o OFE

Przeglądając OFE Ranking młodzi ludzie powinni aż radować się z informacji, które są prezentowane w takich artykułach, bo przecież powinniśmy się cieszyć że polskie fundusze emerytalne osiągnęły zysk , i w erze kryzysu nie poniosły strat. Patrząc na ten  ranking funduszy emerytalnych chciałbym coś dopowiedzieć na temat OFE ale wole się powstrzymać, dla mnie nie jest to dobre rozwiązanie, i uważa tak samo wielu ekonomistów. Oczywiście sam pomysł był dobry, jednak zaoferowanie naszej przyszłości, prywatnym instytucjom bankowym, bez żadnego nadzoru skarbu państwa, to złe rozwiązanie. Wyobraźmy sobie że na całym świecie większość banków zbankrutuje, lub zmieni właściciela, taka sama sytuacja może wystąpić na naszym rynku, tylko u na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kiedy wybrać ofe? Informacje o OFE

  Według prawa, otwarty fundusz emerytalny , czyli OFE należy wybrać w ciągu siedmiu dni od podjęcia pierwszej pracy. Jest to obowiązek dla wszystkich osób, urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. OFE proponowane są przez wiele instytucji finansowych, które osoba prawna może sama wybrać. Przystąpienie do OFE i zbieranie składek emerytalnych jest całkowicie darmowe. W przypadku nie wybrania OFE indywidualnie , Zakład Ubezpieczeń społecznych losuje OFE dla poszczególnych osób. Instytucje finansowe oferujące Otwarte Fundusze Emerytalne to między innymi ING, Generali, Aviva, Pekao, Nordea, PZU Złota Jesień, Warta, Pocztylion, Polsat i wiele innych. Dostępne są w Internecie rankingi poszczególnych zakładów ubezpieczeń. Jak działa Otwarty (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podział środków w OFE Informacje o OFE

Dokumenty potrzebne do dokonania podziału środków OFE z tytuły rozdzielności majątkowej bądź rozwodu: 1.    „Oświadczenie klienta funduszu w zakresie małżeńskich stosunków majątkowych”. Formularz ten musi być wypełniony oraz podpisany przez klienta 2.    Umowa o sposobie podziału środków w OFE. Może być ona wyrażona w formie: ·         Umowy podziału majątku wspólnego dokonanego przez byłych małżonków. Musi ona być podpisana przez byłych współmałżonków. ·         Prawomocnego postanowienia sądu o podziale majątku ·         Prawomocnego wyroku sądu, który orzeka rozwód i dzieli mają (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmiana Funduszu Emerytalnego Informacje o OFE

Decydując się na zmianę funduszu emerytalnego przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne poszczególnych OFE. Zmiana funduszu powinna być racjonalna i przemyślana. Zmiana funduszu emerytalnego odbywa się podczas sesji transferowej. Sesje transferowe odbywają się cztery razy do roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Do zmiany funduszu dojdzie gdy podpiszemy umowę z nowym funduszem oraz powiadomimy stary OFE o rezygnacji z niego. Powinno to nastąpić do 25 dnia miesiąca, który poprzedza miesiąc transferowy. Pamiętajmy, że zmiana funduszu jest bezpłatna dopiero po dwóch latach członkostwa w OFE. Przed upływem dwóch lat możemy oczywiście zmienić fundusz emerytalny, jednak z tego tytuły będziemy ponosić opłaty. Wszystkie nasze oszczędności wraz z wypracowanymi zyskami zostaną przelane ze starego do nowego funduszu.

Zobacz cały wpis na blogu »
Zyski zarządzających - Zyski PTE - niewiele dla klientów OFE Fundusze Emerytalne, Zmiana OFE

W zarządzanym przez ZUS Centralnym Rejestrze Członków wg stanu na koniec XII 2007 r. widniało zarejestr. 13,1 mln członków OFE, tj. o 6,4 % lepiej niż 12 miesięcy wcześniej. Do czterech największych funduszy emerytalnych należało niemal 2/3 wszystkich członków. Liczba rach. OFE wyniosła 13,6 mln. W stosunku do roku poprzedniego zmniejszył się o 0,4 udział rachunków martwych, na które nie wpłynęła żadna składka. Wciąż mimo to około 5,1% wszystkich rachunków pozostawało pustych. Dla poszczególnych OFE odsetek rachunków martwych wynosił od 2,1% do 14,2% rachunków ogółem (odpowiednio dwa procent i 16,3% rok wcześniej).   Aktywa ogółem otwartych funduszy emerytalnych na koniec 2007 r. wyniosły 140,6 mld zł, innymi słowy o 20,1% więcej niż roku poprzednim. Zobowiązani (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fundusz Emerytalny CU OFE Fundusze Emerytalne, Zmiana OFE

Fundusz Emerytalny Commercial Union jest zdania, że obecna sytuacja rynkowa potwierdza zasadność zwiększania dywersyfikacji inwestycji, a zwłaszcza lokat funduszy. Fundusz Emerytalny powinien właściwe dostosować przepisy do swych inwestycji.Fundusz Emerytalny Commercial Union proponuje następujące rozwiązania:- stopniowe podnoszenie limitu inwestycji zagranicznych (4 do 11%),- jedno rozliczanie kosztów inwestycji zagranicznych,- ułatwienie funduszom pożyczania papierów wartościowych,- zlikwidowanie wymogu posiadania ratingu przez zagranicznego emitenta do inwestycji w jego papiery dłużne,- zezwolenie na inwestycje w fundusze Private Equity,- danie możliwości stosowania instrumentów pochodnych w przypadku wybranych strategii inwestycyjnych.Zdaniem przedstawicieli interesująca jest również propozycja by Fundusz Emerytalny mógł zarządzać aktywami o różnym poziomie ryzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »