Wpisy zawierające słowo kluczowe gospodarka żarowa.
w obronie wypalania łąk biologia i ochrona przyrody
Pożary istnieją od początku świata, wiele roślin jak sosna Banksa przystosowało się do nich i nie może bez nich się rozmnażać, eukaliptus sam wznieca pożary wydzielając łatwopalne olejki, by się rozmnażać i pozbyć jedzących go zwierząt. Również trawa doskonale przystosowała się do okresowych pożarów. Dawniej główną przyczyną pożarów były pioruny, ale ludzie od początku okiełznania ognia prowadzą gospodarkę żarową, czyli celowo podpalają nieużytki, by uzdatnić je pod uprawę roli lub budownictwo. Gospodarka żarowa jest charakterystyczna dla całego świata od Aborygenów po Wikingów. Jednym z mechanizmów gospodarki żarowej jest wypalanie traw. Jedną z legend krążących wokół wypalania trwa jest ta, że wypalone trawy nie dają materii organicznej, a jedynie wypalone minerały. To prawda, że gnijące szczątki bylin nie trafiają do obiegu materii, nie stają się pożywie (...) Zobacz cały wpis na blogu » |
W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczaÄÂâÂÄ Ci coraz lepsze usÄ âÂÂugi. By mÄÂĂĹc to robiÄÂâÂÄ prosimy, abyÄ âÂĹ wyraziÄ â zgodÄÂâÂË na dopasowanie treÄ âÂĹci marketingowych do Twoich zachowaÄ â w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czÄÂâÂËÄ âÂĹciowo finansowaÄÂâÂÄ rozwÄÂĂĹj Ä âÂĹwiadczonych usÄ âÂÂug.
PamiÄÂâÂËtaj, Ä ĂĹşe dbamy o TwojÄÂâÂĹ prywatnoÄ âÂĹÄÂâÂÄ. Nie zwiÄÂâÂËkszamy zakresu naszych uprawnieÄ â bez Twojej zgody. Zadbamy rÄÂĂĹwnieÄ ĂĹş o bezpieczeÄ âÂÂstwo Twoich danych. WyraÄ ĂĹşonÄÂâÂĹ zgodÄÂâÂË moÄ ĂĹşesz cofnÄÂâÂĹÄÂâÂÄ w kaÄ ĂĹşdej chwili.