Horror

Wpisy zawierające słowo kluczowe horror.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Substancja / The Substance (2024) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Substancja / The Substance (2024)   Elizabeth przed laty była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Hollywood. Obecnie prowadzi program telewizyjny o tematyce fitness. Pewnego dnia producent po zakończeniu reżyserowania kolejnego odcinka informuje "Lizy", że przyszedł czas zakończyć współpracę. Rozstrzęsiona kobieta wracając do domu ma wypadek samochodowy i trafia do szpitala. Zdarzenie wygląda groźnie, jednak Elizabeth wychodzi z niego bez szwanku. Po badaniu pielęgniarz daje kobiecie pendrive'a podpisanego "Substancja" i karteczkę z informacją, że "To odmieniło moje życie". Elizabeth z rozżaleniem i utęsknieniem wygląda w przeszłość, do młodzieńczych lat, gdy miała piękne, jędrne ciało, niepociętą zmarszczkami twarz i cieszyła się dużą popularnością. Nie mogąc pogodzić się z pr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Film "Egzorcyzm 2024" - Rewolucja czy Odgrzewany Kotlet? O Sztuce i Nauce. Z humorem.

"Egzorcyzm 2024" to najnowsza propozycja wśród filmów grozy, która obiecuje dostarczyć widzom dreszczyku emocji i niezapomnianych wrażeń. W związku z rosnącą popularnością filmów o tematyce egzorcyzmów, zastanawiamy się, czy ten film to rzeczywiście rewolucja w gatunku, czy raczej odgrzewany kotlet, który nie wnosi nic nowego. Oto nasza analiza.   Fabuła "Egzorcyzm 2024" wprowadza nas w świat mrocznych sił i nadprzyrodzonych zjawisk, które od zawsze fascynowały i przerażały widzów. Film opowiada historię rodziny, która po przeprowadzce do starego, zaniedbanego domu zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Kiedy zło, które wydaje się być związane z miejscem, staje się coraz bardziej agresywne, rodzina decyduje się na przeprowadzenie egzorcyzmów. Akcja filmu toczy się w atmosferze rosnącego napięcia, a widzowie są świadkami nie tylko mrocznych rytuał& (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Świat Horroru jako gatunku filmowego Filmowy Krytyk

Urzekająca kraina kina grozy kryje się w przyćmionym blasku srebrnego ekranu, gdzie tańczą cienie i ożywają strachy. Gatunek ten od dziesięcioleci trzyma widzów w uścisku, wywołując pierwotne uczucia i odkrywając najciemniejsze zakamarki ludzkiej wyobraźni. Horrory doskonale opanowały sztukę wciągania, przerażania i pozostawiania niezatartego śladu w umysłach widzów na całym świecie, od niesamowitych szeptów w nawiedzonych domach po mrożące krew w żyłach spotkania ze zjawiskami nadprzyrodzonymi.   Postęp horroru w świecie kina   Jako istota zmieniająca kształt, kino horroru zmienia się wraz z lękami społecznymi i zmianami kulturowymi. Gatunek miał swój początek w klasykach z dzieciństwa, takich jak „Nosferatu” (1922), który miał doskonałą grafikę i pamiętną atmosferę. Je (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lalki (1987) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Lalki / Dolls (1987)   Zmęczona podróżą rodzina zaczyna mieć problemy z samochodem. Nawałnica i podmokłe tereny sprawiają, że nie są w stanie kontynuować jazdy. Los zdaje się jednak im sprzyjać i zza zarośli dostrzegają ogromny, wiekowy dom. Po wejściu do środka rezydencja okazuje się być zamieszkana przez Gabriela i Hilary Hartwicke, sędziwe małżeństwo, które oprócz siebie ma do towarzystwa ogromną ilość lalek i pacynek. Po rodzinie Bowerów do Hartwicków trafiają dwie austopowiczki i ich wybawca, Ralph. Gabriel, oddany swojej pasji lalkarz, proponuje swoim gościom przeczekanie burzy.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Konferencja (2023) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Konferencja / Konferensen (2023)   Spotkanie integracyjne pracowników administracji publicznej przebiega w burzliwej atmosferze. Narastający konflikt pomiędzy bohaterami sprzyja tajemniczej postaci, która zaczyna mordować uczestników spotkania.   Kadr z filmu Konferecja (2023)   Konferencja to szwedzki slasher, który jest utrzymany w humorystyczno-krwawej konwenc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Maniak (1980) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Maniak / Maniac (1980)   Seryjny morderca Frank Zito sieje spustoszenie na terenie najpopularniejszego okręgu Nowego Jorku. Lokalne służby wydają się być bezradne, a morderca z sukcesami kontynuuje swoją niemoralną działalność.    Kadr z filmu Maniak (1980)   Historia z ciężkim klimatem, sporą dawką pełnokrwistego gore i kawałkiem psychoanalizy głównego bohatera. Jednym z lepszych mo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mucha (1986) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Mucha / The Fly (1986)   Ekscentryczny uczony Seth Brundle (Jeff Goldblum) pracuje nad możliwością teleportacji żywego organizmu. W efekcie niedbale przeprowadzonego eksperymentu dochodzi do fuzji na poziomie molekularno-genetycznym z muchą. Naukowiec stopniowo przechodzi przemianę w człowieka-muchę.    Kadr z filmu Mucha (1986)   Fenomenalne kino. Mucha jest na tyle dobrze zrealiz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dziecko Rosemary (1968) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Dziecko Rosemary (1968)   Rosemary wraz ze swoim mężem Guyem wprowadzają się do nowego mieszkania w Nowym Yorku i starają się o dziecko.   Kadr z filmu Dziecko Rosemary (1968)   Niepokój towarzyszy już od pierwszych minut, coraz bardziej gęstniejącą atmosfera grozy, fenomenalna gra aktorska, dodająca trwogi muzyka i świetny montaż. Po prostu Polański. Film traktuje w dużej mierze o przemo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Martwe zło: Przebudzenie Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Martwe Zło: Przebudzenie / Evil Dead: Rise (2023)   Już pierwsze minuty filmu wskazują na to, że będzie krwawo i brutalnie. I tak też jest. Szybkie wejście w drugi akt owocuje ogromnymi ilościami juchy i przemocy. Sposoby egzekucji i zadawania kolejnych obrażeń zróżnicowane. Dużo się dzieje, trzyma w napięciu i nie odpuszcza ani na chwilę. Aktorsko przyzwoity, szczególnie najmłodsi aktorzy zasługują na uznanie.   Kadr z filmu Martwe zło: Przebudzenie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Towarzystwo Wilków Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Towarzystwo Wilków (1984)   Teatralne aktorstwo i oniryczno-psychodeliczny klimat. Neil Jordan w 1984 roku wydał wersję Czerwonego Kapturka przeznaczoną dla starszych widzów. Mamy tutaj widowiskowe przemiany z człowieka w wilka, świetną muzykę, fenomenalną scenografię, przyjemne zdjęcia i klimat; przecudowny, baśniowy klimat.     Produkcja Jordana opowiada tak naprawdę o dorastającej nastolatce, która zaczyna odkrywać swoją (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Duch (1982) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Duch / Poltergeist (1982)   Horror mający w sobie dużo elementów kina familijnego. JoBeth Williams tworząca kreację żony i matki rodziny Freelingów wygrywa w moich oczach konkurs na najlepszy występ aktorski w tym filmie. Film opowiada o rodzinie, która po przeprowadzce do nowego domu musi stawić czoła duszom zmarłych, które nie zaznały spokoju. Dużo się dzieje. Pożerające drzewo, przemieszczające się samoistnie meble i przedmioty, muzyka nie mająca swojego źródła, porwanie dziecka przez ducha, aż wreszczie intensywne sekwencje pojedynków z ciemnymi mocami. Fajnie zrobione, niektóre z efektów znacząco się zestarzały, ale to zupełnie nie przeszkadza w odbiorze.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Autopsja Jane Doe (2016) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Autopsja Jane Doe (2016)   Akcja filmu rozgrywa się głównie w kostnicy. Dzięki umiejscoweniu linii fabularnej w takim miejscu i umiejętnej reżyserii możemy poczuć przeszyty mrokiem i zimnem klimat kina grozy spod ręki norweskiego reżysera André Øvredala. Klimat zdecydowanie zasługuje na miano najlepszego apsektu seansu. Zadowala również muzyka. Aktorstwo poprawne, lecz bez rewelacji. Historia nie zaskakuje. Film do momentu rozbuchania pełnowymiarowej akcji oceniałem jako bardzo dobry. W chwili pojawiania się co i rusz nowych zjawisk naprzyrodzonych film zaczął tracić dla mnie na wartości. Może potrzebowałem filmu o pracy patologa sądowego? Jest taka możliwość. W każdym razie jest to całkiem przyjemny straszak. Na jedno podejście w porządku. W każdym razie za (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
The Woman (2011) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Kobieta / The Woman (2011)   Film opowiada historię amerykańskiej rodziny prowadzącej wydawać by się mogło przeciętne i poczciwe życie. Wnętrze rodziny jest jednak przegnite, nasiąknięte przemocą domową, strachem i lękiem o każdy dzień. Głowa rodziny, mąż i ojciec trójki dzieci piastuje stanowisko urzędnika sądowego i tym samym prowadzi swoją egzystencję w totalnej opozycji do tej zgodnej z naturą prawa. Lubi kontrolę i przemoc. Nie lubi kobiet. Któregoś dnia podczas polowania natrafia w puszczy na kobietę odciętą od cywilizacji, żyjącą według własnych, dalekich od większości ludzkiej populacji zwyczajów. Po powrocie do domu postanawia przygotować grunt pod swoją ofia (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
"Zemsta Manitou" Graham Masterton Recenzje przeczytanych książek

Postanowienie Noworoczne 11/100  "Zemsta Manitou" Graham Masterton   Jest to druga część z serii Manitou. Cały cykl składa się z 5 części. I o ile czytałam dwie pierwsze wiele lat temu, to nie byłam nawet świadoma, że jest ich więcej. Oczywiście już nabyłam i niebawem nadrobię zaległości 😊 Jak już przy poprzedniej książce Mastertona pisałam, że jest to jeden z moich ulubionych pisarzy, tak napomnę, iż prawie w każdej swojej książce dodaje on akcent Polski. Może spowodowane jest to tym, że jego żona ma korzenie Polskie i często oboje odwiedzają nasz kraj. Wielokrotnie można go spotkać na Krakowskim rynku, który jest jego ulubionym miejscem i nad którym się zachwyca w swoich wywiadach. Zdecydowanie dużo przyjemniej się c (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil 2: Apokalipsa (2004) Haken w świecie kina, sportu, literatury i przyrody

Resident Evil 2: Apokalipsa (2004)   Zalążek cyklu zachwalałem, a druga część wprawiła mnie w poczucie zawodu. Efekty specjalne stoją na wyższym pułapie, ale co z tego, jeśli nie mogłem podpiąć się pod kontynuację tej historii. Dialogi odebrałem jako wyjątkowo durne, a nowe postacie zupełnie nieciekawe (jedynie najmłodsza z bohaterek mi zaimponowała i cicho kibicuję tej młodej damie). Nemezis wypadł super, a i końcowe sekwencje zadziałały tak, jak ma wpływać na człowieka film akcji. Sequel mocno średni, co nie oznacza, że zamierzam porzucić przygodę z Resident Evil, o nie nie; wkrótce przysiądę do części trzeciej i nie omieszkam napisać kilka słów na jej temat. W każdym razie nie ma tragedii, ale widoczny jest znany sequelom schemat stopniowego pikowania w dół. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »