Jaź

Wpisy zawierające słowo kluczowe jaź.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Wędkarstwo spinningowe na przedwiośniu – Najlepsze miejsca do łowienia Jak łowić ryby drapieżne

Okres przedwiośnia, charakteryzujący się zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i wodnymi, stanowi wyzwanie dla każdego wędkarza. Woda wciąż bywa chłodna, a ryby powoli wychodzą z okresu zimowego spoczynku, jednak ten czas może być wyjątkowy dla osób, które potrafią dostosować techniki i wybór miejsc do panujących warunków. Jednym z kluczowych elementów skutecznego połowu spinningowego w tym okresie jest wybór odpowiednich miejsc, które przyciągają ryby szukające ciepła i odżywienia po zimie. Zatem – czytanie wody się kłania! Jest jeszcze koniec marca, więc nie szukamy drapieżników będących pod ochroną! Skupiamy się na mały ch przynętach, na małe ryby (nie tylko drapieżne).   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pływak żółtobrzeżek (Dytiscus marginalis) – fascynujący drapieżnik wód słodkich Jak łowić ryby drapieżne

Pływak żółtobrzeżek (Dytiscus marginalis) to gatunek wodnego chrząszcza z rodziny pływakowatych (Dytiscidae), który odgrywa kluczową rolę w ekosystemach wodnych. Jest to jeden z największych przedstawicieli swojej rodziny w Europie, a jego drapieżny tryb życia sprawia, że stanowi istotny element regulujący populacje innych organizmów wodnych. W artykule przyjrzymy się jego budowie, biologii, trybowi życia oraz znaczeniu ekologicznemu. Jest to jeden z tych owadów, których woblerowe imitacje są moimi faworytami. Z powodu jego licznej populacji w naszych wodach, pływaki żółtobrzeżki są pokarmem wielu gatunków ryb. I chociaż przyjęło się, że zjadane są przez ryby takie jak: klenie, jazie, czy okonie, to ja łowiłem na imitację pływaja również: szczupaki, sandacze, bolenie oraz sumy! Nie jest to jednak artykuł z cyklu: "Jak łowić...", ale po prostu przybliżenie ciekawego stworzonka, którego imitacji możemy używać, aby oszuka (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Z wahadłówką na okonia Jak łowić ryby drapieżne

Okonie kojarzą się wszystkim głównie z gumami. Jak sami wiecie, sposób w jaki najlepiej prowokować okonie, to jigowanie, zatem gumy świetnie się do tego nadają. Po uzbrojeniu przynęty w główkę, możemy nią kicać po dnie albo tanczyć w pół wody w płaszczyźnie góra – dół. To działa na pasiaste rybki jak płachta na byka. Ale jigować możemy też wahadłówkami. W niektórych miejscach i sytuacjach tego typu przynęty są bardzo skuteczne.     Wahadłówki, których używamy są niewielkie, natomiast ciężkie. Warto je uzbroić w pojedynczy hak. Kotwica powoduje nieporównalnie większą ilość, niepotrzebnych zaczepów. Oczywiście cały sprzęt sto (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wisła - początek sezonu Jak łowić ryby drapieżne

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Dziś termometr za oknem wskazał 18 stopni. Jechać na pstrągi? - Czasu brak. Może lepiej zbobrować Wisełkę? W tym roku nie ma tragedii (jeszcze) ze stanem Królowej, który wynika z tym co spływa z roztopów. Dlaczego nie tam? Na co mogę zapolować?Oczywiście woda nadal zimna, a co za tym idzie, ryby nie są skore do żerowania. Siedzą głębiej, ale ich metabolizm lekko został pobudzony i na pewno bardziej chce im się jeść, niż tydzień temu. O szczupakach, sumach i sandaczach można zapomnieć. Ale są przecież klenie, okonie i jazie!     Sprzęt Zatem kijek 270 cm i wyrzut do 12 g. Powinien być odpowiedni. Plecioneczka 6 LB, przyponik z fluorocarbonu o średnicy 0,25mm i mikro ag (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tajemniczy Świat Jazia: Sztuka Łowienia Małymi Woblerami Jak łowić ryby drapieżne

Wędkarstwo to nie tylko umiejętność, ale także sztuka, w której każdy element ma swoje znaczenie. Wśród wielu technik łowienia, jedną z najbardziej pasjonujących jest używanie małych woblerów imitujących owady, żaby i małe rybki. To prawdziwa symfonia wędkarskich możliwości, gdzie zmysły jazia są kuszone przez subtelne ruchy i kształty. Woblery jako Magnetyczne Zaproszenie dla Jazia Wobler to jak magnes dla jazia, przyciągający go swoimi realistycznymi ruchami i kolorami. Kiedy maleńki wobler wplątuje się w wodną choreografię, imitując lot owada czy nieśmiałe pływanie małej rybki, jazie nie potrafi się oprzeć. To jakby zaproszenie do tanecznego spektaklu, którego głównym aktorem jest właśnie nasz drapieżca. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jaź na lekki spinning Jak łowić ryby drapieżne

Jaź Jaź jest rybą z rodziny karpiowatych. Występuje głównie w rzekach, zdarza się także w wodach stojących i zbiornikach zaporowych. Występuje stadnie. Samotnikami są jedynie duże i bardzo duże osobniki. Jaź odżywia sie przede wszystkim owadami, mięczakami, skorupiakami a także małymi rybami. I tyle powinno interesować spinningistę. Dla czystego sumienia dodam, że jaź jest wszystkożerny i zjada także rośliny, a przez grunciarzy i spławikowców bywa łowiony np. na ciasto. W wodach pozbawionych większych populacji typowych drapieżników jaź stał się obok klenia obiektem spinningowych połowów. Połów jego jest bardzo sportową odmianą spinningu i dostarcza łowcy wielu emocji. Jazie łowi się na podobne zestawy jak klenie i okonie - czyli na lekki spinning, przy użyciu cienkich linek i małych przynęt. Łowić jazia w Polsce można prz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.