Jeże

Wpisy zawierające słowo kluczowe jeże.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ogród przyjazny zwierzętom biologia i ochrona przyrody

Ogród przyjazny zwierzętom. Każdy gatunek ptaka ma inne upodobania względem gniazdowania, jedne wolą drzewa, inne krzewy, dobrze by w ogrodzie były drzewa i krzewy z zagęszczonymi gałązkami jak w przyrodzie-gęśte gałęzie dają poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest poidełko z czystą wodą, pncza, żywopłoty, kolczaste krzewy. Ptakom warto budować karmniki, budki lęgowe, dawać nasiona, ziarna, słoninę, kulki, sadzić krzewy z owocami utrzymującymi się przez zimę i owocujące latem. Żaby lubią oczka wodne głębokie na 1 m i więcej, gdzie mogą zimować, dobrze zachować sadzawki i stawiki, gdzie mogą składać skrzek. Oczka wodne to też miejsce składania jaj i bytowania larw ważek, a duże, naadwodne rośliny to miejsce życia dorosłych ważek. W ogrodach żyją żaba trawna, wodna, rzekotka i ropucha szara. Warto z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
rola opadłych liści, wpis z jesieni 2019 roku biologia i ochrona przyrody

Dawniej uważano, że trzeba grabić opadłe liście, patyki w ogródku, inaczej rozprzestrzenią się grzyby, które mogą zainfekować roslinki. Jeśli przeważają rosliny z innych stref geograficznych to, żeczywiście nasza mikroflora nie musi być dla nich korzystna, jednak w lasach, zagajnikach, zaroslach nikt liści nie grabi i rośliny sobie radzą. Rosliny umieją bronić się przed grzybami chorobtwórczymi, a opadłe liście mają swoją rolę. W suche lata ograniczają parowanie z ziemi i zapewniają glebie wilgotność, zimą i późna jesienią izolują przed zimnem ziemię i podziemne części roslin, jak cebule przebiśniegów, złoci, kłącza, korzenie i zimozielone byli leśno-zaroślowe jak przylaszczki, barwinek. Liście (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ssaki z mojej okolicy biologia i ochrona przyrody

Ssaki u mnie to sarny, które zamieszkują zarośla głogowo-różano-wierzbowo-mirabelkowo-wiśniowo-tarninowe z domieszką brzozy, lipy, dębu, buka. Sarny chodzą jedna za drugą na żerowiska i do wodopoju, wydeptują ścieżeczki, wyjadają rolnikom warzywa z kopców i oziminę, podjadają mój czarny bez, sałatę i jarmuż. Potrafią podejść pod dom. Wiecie, że sarna chodzi w ciąży 9 miesięcy? Gody odbywają się jesienią, do zimy jajo jest zamrożone i dopiero płód rozwija się wiosną, by koza urodziła pod koniec maja. Sarny żyją pojedynczo, łączą się w pary w czasie godów i potem matki chodzą z dziećmi, koza rodzi zwykle jednego koziołka. Młode siedzi w trawie, mama zbliża się tylko w porze karmienia, starsze podążą za mamą do jedzenia i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Witamy serdecznie Jeżowy Zakątek

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na naszym nowopowstałym blogu związanym z Jeżami Pigmejskimi:) Parę słów o nas: Jestem studentką Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących oraz Dzikich na SGGW. Stąd pewnie moje zainteresowanie zwierzętami, takimi jak np. jeże... (...)

Zobacz cały wpis na blogu »