Kleń

Wpisy zawierające słowo kluczowe kleń.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Sposób na "trudnego" klenia Jak łowić ryby drapieżne

Kleń (Squalius cephalus) to popularna ryba słodkowodna, którą można spotkać w rzekach nizinnych i górskich w całej Polsce. Jego sposób żerowania w środku lata jest szczególnie interesujący zarówno dla ichtiologów, jak i wędkarzy, którzy cenią sobie tę rybę za jej waleczność.     Środowisko i warunki żerowania W środku lata, kiedy temperatura wody w rzekach znacznie wzrasta, klenie przenoszą się w miejsca, gdzie mogą znaleźć chłodniejsze i bardziej natlenione obszary. Preferują one zacienione odcinki rzek, w pobliżu roślinności brzegowej, zwłaszcza tam, gdzie do wody wpadają gałęzie drzew, korzenie i inne naturalne przeszkody. Te miejsca zapewniają nie tylko ochronę przed słońcem, ale takż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Życie w jeziorach 1 biologia i ochrona przyrody

Nasze jeziora też nie są w najlepszym stanie, z tych samych powodów co rzeki i morze, a żyje w nich wiele organizmów np. ryby:Płoć Rutilus rutilus ciało krókie, srebrne, wygrzbiecone, łuski duże, mała, trójkątna tępo zakończona głowa, tępy pysk, długie, szaroniebieskie  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Powierzchniowe łowienie kleni Jak łowić ryby drapieżne

Spośród najbardziej efektownych metod połowu na spinning, jedną z najbardziej interesujących jest łowienie powierzchniowe na delikatny spinning. Dotyczy ono przede wszystkim łowienia kleni (które chcę tutaj szerzej opisać), jak i jazi, pstrągów, świnek i brzan. Klenie można łowić przez cały rok, ale w zależności od pory roku, a raczej od temperatury wody, stosowanie tych samych technik w miesiącach letnich i pozostałych jest zupełnie inne. Klenie grasują pod powierzchnią rzek i wód stojących, jak tylko zrobi się ciepło. W wodach stojących łowienie kleni to trochę loteria, jeśli woda jest przejrzysta, to klenie stają się ostrożne niemal jak pstrągi i podejście ich j (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kleń wiosennym popołudniem Jak łowić ryby drapieżne

Ryby – jak wiadomo – nie znają okresów ochronnych. Nie wiedzą kiedy jest 1 maja i kiedy powinny odbywać tarło według włodarzy PZW. Dzięki temu, nie muszę ciepłych kwietniowych weekendów spędzać przed telewizorami, ani kombinować jakim cudem dostać się nad pstrągową rzeczkę, kiedy nie mam całego wolnego dnia. Słońce świeci, ale do upałów daleko. Taka pogoda strasznie zachęca spinningistę. Jest przyjemnie, nic tylko wziąć wędkę i nad wodę. Ja osobiście w takich chwilach uwielbiam wyskoczyć nad Wisełkę. Z końcem kwietnia, jeśli nie ma żadnych anomalii pogodowych, „królowa” jest już rzeką tętniącą życiem, niczym w środku sezonu. Również szukanie kleni jest podobne, jak w miesiącach letnich. Kamienne opaski, ostrogi, pogranicza nurtu i spokojnej wody. Rzekę można czytać jak książkę. Dlatego, jak ognia, unikam miejsc gdzie niektóre drapieżniki odbywają tarło, albo takich w których możliwe są ataki (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Klenie metodą spinningową Jak łowić ryby drapieżne

Kleń Kleń (z łac. Leuciscus cephalus). Zamieszkuje wody słodkie praktycznie całej Europy i nie tylko. Występuje zarówno w rzekach, jak i w wodach stojących. W Polsce przez wielu uważany za chwasta i rybę pocieszenia. Nie jest typowym drapieżnikiem. Klenie są wszystkożerne. Można go zatem łowić wszelkimi możliwymi metodami (spinning, spławik, grunt, muchówka). Jego obfitość rekompensuje braki innych gatunków w naszych wodach. Na dodatek nie ma okresu ochronnego i można za nim chodzić przez okrągły rok.   Wg. Ichtiologów osiąg (...)

Zobacz cały wpis na blogu »