Klimat

Wpisy zawierające słowo kluczowe klimat.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

ciekawostki o klimacie biologia i ochrona przyrody

Obecny rok miał piękną wiosnę i wymarzone lato. Co prawda mamy minimum aktywności słonecznej-jeden z najsłabszych cykli świeckich, ale cykl 11-letni jest bardzo silny, stąd zorze nad Polską, a na Słońcu dużo plam i koronalnych wyrzutów masy. Cykle słoneczne dzielimy na -11-letnie cykle Schwabe, naprzemiennie jest 11 lat słabej i silnej aktywności słonecznej, które razem dają 22-letni cykl Hale'a. -cykle świeckie trwające 60-120 lat cykle Gleisberga, obecnie mamy minimum tego cyklu-205-210-letnie cykle de Vriesa/Suessa, obecny cykl jest bardzo silny-cykle milenijne trwająće tysiąc lat, są jeszcze cykle mające ponad 2300 lat cykle HallstattDzięki nałożeniu silnego cyklu de Vriesa z silnym cyklem Schwabe mieliśmy piękne lato, ale w latach 96-98 i 2000-2003 było kilka takich lat z rzędu. 1999 był trochę cieplejszy od 2022-1999 w maju i czerwcu temperatury oscylowały wokół 22 st, w 2022 w maju oscylowały wokół 17 st. Od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
dlaczego średnia globalna temperatur jest błędna biologia i ochrona przyrody

Po średnio ciepłej wiośnie i średnio ciepłym lecie-w lipcu przez 3 tygodnie temperatury oscylowały wokół 20 st, a był dzień, kiedy było tylko 13 st nie rozumiem jak ktoś może jeszcze wierzyć w ocieplenie. Całe nieporozumienie wynika z tego, że ktoś wymyślił sobie średnią globalna temperaturę, która nie jest nic warta. A nie jest warta dlatego, że [o pierwsze punkty pomiarowe są ułożone w wybranych miejscach, a żeby całkiem określić średnią trzeba by mierzyć temperaturę w każdej jednej miejscowości jaka istnieje. Ale przede wszystkim dlatego, że ziemia ma kilka stref klimatycznych-równikową, gdzie temperatury osiągają 40 st, a oscylują wokół 37, zwrotnikową i podzwrotnikową, które również są na tyle blisko równika, że mają bardzo wysokie temperatury, umiarkowaną, która ma duże roczne różnice temperatur, subborealną z bardzo niskimi temperaturami i borealną wybitnie zimną, średnia musiałaby równi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Człowiek Zagładą Ludzkości Człowiek Zagładą Ludzkości

W 1712 r. Thomas Newcomen zbudował maszyny zdolne do pompowania wody, która dostawała się do kopalni. Ale dopiero w 1769 roku James Watt wynalazł potężny silnik parowy. Silniki parowe rozprzestrzeniły się w XIX wieku, dostarczały siły napędowej w fabrykach. Służyły również jako silniki lokomotyw, parowców i wczesnych samochodów, któ (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Surowy klimat "surowych" ludzi ejberwbieszczadach

Na zdjęciu: poranek w Cisnej. Zimne powietrze idzie ku górze; źródło: archiwum autora;    Był początek września. A temperatura w nocy spadła poniżej zera stopni Celsjusza. Ale nie tylko klimat w Bieszczadach był "surowy"...    Miejscowa ludność również na pierwszy rzut oka sprawiała wrażenie "nieprzychylnych". Na twarzach rzadko gościły uśmiechy, a jeśli już to przynajmniej szczere. Jakże odmienni są tamtejsi ludzie od mieszkańców innych regionów Polski, np. Wielkopolski. U nas wszyscy "zadowoleni", pokazują uśmiechnięte twarze - zwłaszcza na portalach społecznościowych (był to jeden z powodów likwidacji przeze mnie FB...). "Szczęście" normalnie aż się wylewa, do porzygu. Ja sam rzadko się uśmiecham, bo moje życie nie dało mi zbyt wielu powodów do r (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Minimum Landscheidta biologia i ochrona przyrody

Cykle Milankovicia decydują o występowaniu glacjałów i interglacjałów, ale w czasie trwania glacjału zdarzają się cieplejsze okresy, a w czasach interglacjału chłodniejsze. W samym holocenie były okresy cieplejsze niż teraz, jak optimum rzymskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego i średniowieczne optimum klimatyczne oraz zimniejsze jak mała epoka lodowcowa. Za te wahania temperatur odpowiada aktywność słoneczna, która zmienia się cykliczne co pewien czas. Wyróżniamy cykle 11 letnie, zwane Schwabe, 90 letnie cykle Gleisberga (wahają się od 60 do 120 lat), cykle de Vries (cykle Suessa) trwające co 205-210 lat, cykle milenijne trwające ok. 1000 lat i cykle Halstatt trwające 2400 lat. Chodzi o to, że co 2400 lat aktywność sło (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Geoinżynieria jako największe zagrożenie dla ludzkości biologia i ochrona przyrody

Obecnie największym zagrożeniem dla świata jest tzw. geoinżynieria. Niestety są ludzie,którzy pomimo najzimniejszego maja od 28 lat oraz jednego z najzimniejszych wrześniów wierzą w to, że klimat się ociepla. Wiem, że wiara nie kieruje się rozumem, wiara jako uczucie podlega układowi limbicznemu,a rozum płatom czołowym, ale oni chcą jeszcze bardziej obniżyć temperaturę. Ludzie ci dopatrują jakichś zagrożeń w rzekomym ociepleniu. Co na to realne życie? Długie ostre zimy to krótki okres wegetacji, słabe plony, późne przymrozki to przemarzanie pąków kwiatowych i klęski nieurodzaju. Grube ubrania i zachmurzenie to niedobory witaminy D, mniej owoców i warzyw to niedobory innych witamin z C na czele. Krótkie zimy i dł (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wpis 2020-12-18, 19:43 Katha

Klimat. Podstawowa wiedza na ten temat, to fakt, że dążymy do samo destrukcji. Filmy fiction, przedstawiają wizję świata na innych planetach, stacjach kosmicznych i podziemiach. Czy nie wydaje się dziś wam, że po części szykuje się nam takie życie? A może to świetne rozwiązanie? Zamknąć się w domach na kilka lat i pozwolić ziemi złapać oddech. Pozwolić pszczołom się rozmnażać. Zastanówmy się ile na chwilę obecną mamy zapasów jedzenia, by można było je wykorzystać, zużyć. Oczywiście nie dają zarobić, wszystkim tym, którzy widzieliby w tym świetny biznes. Zawsze a zawsze trzymam się zasady chytry dwa razy tyle traci. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy Szwajcaria będzie neutralna klimatycznie? z Niemiec, Austrii i Szwajcarii

Szwajcarskie kłopoty z klimatem   Szwajcaria planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Patrząc na ostatnie wyniki działań w tym kierunku, widać, że będzie to bardzo trudne i to mimo faktu, że produkcja prądu w Szwajcarii jest prawie zeroemisyjna, bo opiera się na hydroelektrowniach i atomie.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Warunki naturalne Dublin

Rzeźba terenu Dublin położony jest u ujścia rzeki Liffey i obejmuje obszar lądowy około 115 km². Miasto jest otoczone przez niskie pasmo górskie na południu oraz tereny pól uprawnych na półno (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jesiennie. Mrs. Miisz

Za co najbardziej lubisz jesień ?  🍂 Ja zdecydowanie za ciepłe swetry, gorącą herbatę, długie wieczory i cudowny klimat !   Dzisiaj przyszła mi paczuszka z produktami że sklepu Zielone Laboratorium   Mają świetną ofertę kosmetyków które są wege i mega przyjazne środowisku 💚   Ale o tym już niebawem.  Miłego weekendu !  

Zobacz cały wpis na blogu »
Święta to czas spotkań – jak się przygotować?

Świąteczny czas to okres w którym spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Organizujemy spotkania w weekendy, popołudniami i wieczorami. Zapraszając znajomych staramy się, aby wszystko było przygotowane perfekcyjnie. Zależy nam, aby zrobić na nich wrażenie. Sprzątamy dom czy mieszkanie, szukamy wykwintnych przepisów kulinarnych, aby zaskoczyć bliskich. Zależy nam, aby wspólnie spędzony czas był zapamiętany na długo.   Jak podejść do organizacji spotkań rodzinnych?   Oczywiście powinniśmy zastanowić się najpierw kogo zapraszamy. Jak wiemy osoby w naszym wieku będą zwracały uwagę na coś innego, niż osoby starsze od nas. W (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
ROBI SIĘ GORĄCO NA CAŁEJ ZIEMI Jezus Chrystus, Syn Boży, Graal na Ziemi

ROBI SIĘ GORĄCO NA CAŁEJ ZIEMI 460. A głupi ziemscy ludzie opowiadają o globalnym ociepleniu klimatu, nie wiedzą, że to wynik pobytu na ziemi Syna Bożego, Jezusa Chrystusa i z Nim związane procesy energetyczne. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Certyfikaty energetyczne zdecydują o wartości mieszkania Wszystko o rynku finansowym i bankach w Polsce

Wysiłki analityków nad sporządzaniem prognoz cen nieruchomości w przyszłym roku mogą okazać się kompletnie niepotrzebne. Analizy trendów zmiany cen, struktury demograficznej, wynagrodzeń czy prognoz poziomu stóp procentowych okażą się zbędne, bo od nowego roku zacznie obowiązywać nowelizacja Prawa budowlanego. Może ona zablokować rynek sprzedaży i wynajmu budynków oraz lokali. Unijna dyrektywa w trosce o obniżenie energochłonności budynków narzuca bowiem obowiązek sporządzania dla nich świadectw charakterystyki energetycznej. Brakuje jednak rozporządzania wykonawczego, na podstawie którego świadectwa mogłyby być sporządzone. A wszystko za sprawą opieszałości resortu infrastruktury.Certyfikat ma określać wielkość energii wyrażonej w kWh na metr kwadratowy budynku lub lokalu, jaka będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości przez okres roku. Certyfikat ma być wydawany z pewnymi wyjątkami dla (...)

Zobacz cały wpis na blogu »