Mięta

Wpisy zawierające słowo kluczowe mięta.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

przyprawy z ogrodu biologia i ochrona przyrody

hyzop pod koniec kwietnia siejemy do gruntu nasiona, wschodzą po 8-14 dniach, na miejsce stałe sadzimy w maju w rozstawie 30x30 cm, lubi przepuszczalne, wapienne, lekkie, zasadowe i lekko zasadowe, umiarkowanie suche gleby, słońce, ciepło, nie lubi ciężkich, kwaśnych, wilgotnych ziem, cienia, na zimę ściółkujemy lub okładamy stroiszem Bazylia lubi ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce, żyzne, przepuszczalne gleby o pH 6-6,4 nie lubi przesadzania, latem spryskujemy liście wodą, umiarkowanie podlewamy, usuwamy kwiatostanyChili lubi lubi ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce, żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne, łatwo nagrzewające się gleby, nie lubi zalania, wrażliwa na chłód,nasiona moczymy 24 godziny w wodzie, siejemy na tack (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogrodowe i balkonowe kwiaty bezpieczne dla dzieci i zwierząt biologia i ochrona przyrody

Gipsówka ma rozłożyste podziemne korzenie rozrastające się na 2,5 m, kwiaty białe lub różowe, lubi piaszczyste, ciepłe gleby, szczeliny w murach, między kamieniami, lubi ciepło, słońce, osłony przed wiatrem, nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych Melisa lubi średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, zasadowe, wilgotne gleby, słońce, silnie się rozrasta, wysiewamy nasiona lub sadzimy sadzonki zielne na głębokości 5-8 cm, co 10-12 cm w rzędach co 30-40 cm, wiosną przycinamy, zbieramy przez cały sezon mięta lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, wapienne gleby, pH 6,0-7,5, nasiona wysiewamy wiosną, gleba musi stale być lekko wil (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogrody sensoryczne biologia i ochrona przyrody

Ogrody sensoryczne powstały do terapii osób słabowidzących i niewidomych oraz ludzi z zaburzeniami integracji sensorycznej, ale każdy może taki ogródek odwiedzić i założyć. Zadaniem tych ogrodów jest angażowanie innych zmysłów niż wzrok, ale również wzrok ma znaczenie. Dla wzroku ważne są kolory i kształty kwiatów, które mają cieszyć oczy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Początkowo to łany cebulic, śnieżników, puszkinii, przebiśniegów, przylaszczek, zawilców, ranników, pełników, ziarnopłonu, potem kolorowe tulipany, orliki, ale też krokusy, narcyzy, lato to pora dzwonków, chabrów, maków, malw, liliowców, lilii, irysów, frezji, mieczyków, dalii, cynii, aksamitek, które kwitną też jesienią, jesień to pora astrów i wrzosów. Zieleni dostarczają różnokształtne tuje, cyprysiki i inne iglaki. Ale ogró (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
domowe sposoby na mszyce biologia i ochrona przyrody

Tym razem przedstawię ekologiczne sposoby na mszycę.Zanim przejdę do źródeł podam stary przepis, posypywanie roslin popiołem z kotłowni lub z papierosów, trzeba zebrać popiół, popiół z kotłowni musi być pozbawiony węgla, sam pył, którym mozna polerować łyżeczki. Popiołem sypiemy na liście. Można użyc popiołu z ogniska lub grilla. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uprawa ziół w doniczkach biologia i ochrona przyrody

Zioła można uprawiać w ogródku, na balkonie lub na oknie w doniczkach, jednak warto trzymać je z daleka od kuchenki, gdzie opary z gotowania mogą im zaszkodzić. Warto zbudować szklarenkę. Każde potrzebuje innych warunków. Szałwia lekarska lubi stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatrów, nadaje się na balkon, okna lub stanowisko południowe, zachodnie, osłonięte od wiatru, lubi żyzne, przepuszczalne gleby z piaskiem i żwirem, pH obojętne lub zasadowe, wrażliwa na mróz, w ogrodzie wymaga (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zioła w doniczkach biologia i ochrona przyrody

Zimą nie musimy rezygnować ze świeżych ziół, mozna uprawiać je w doniczkach na oknie. Doniczki musza być odpowiednio duze, zioła odpowiednio pielęgnowane. Do najpopularniejszych ziół uprawianych w doniczkach należą:Szałwia lekarska Salvia officinalis  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Aromatoterapia z łąki biologia i ochrona przyrody

Wiemy, że zapachy wpływają na nasze samopoczucie, przywodzą wspomnienia np. z dzieciństwa, kojarzą się z różnymi zdarzeniamia np. ze Świętami, poprawiaja humor, uspakajają. Niektóre zapachy, czyli drobne, lotne związki organiczne po połaczeniu z receptorami węchu powodują nie tylko odpowiedź kory węchowej, ale i oddziałują na emocje. Tak działa zapach mięty, melisy, lawendy, rumianku, cytrusów, ale i zapachy kwiatów.  Jest mozliwość zakupu olejków eterycznych, inhalatorów, kominków, świeczek zapachowych, ciekawe ile osób uzmysłowiło sobie, że łaka wiosną i latem to źródło całego bukietu różnych zapachów i dzikiej mięty i rumianku, dziurawca, jeśli łakę przecinaja lub otaczają krzewy to zapach bzu czarnego czy jasminu, także drzewa wydzi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
SMOOTHIE Z MANGO EKO KUCHNIA VIOLI

    SKŁADNIKI :  4-5 jabłek 1/2 mango  kilka gałązek świeżej mięty  jagły  nasiona chia    WYKONANIE             Owoce myjemy, obieramy i kroimy w nieregularne kawałki. Do (...)

Zobacz cały wpis na blogu »