Obowiązek podatkowy

Wpisy zawierające słowo kluczowe obowiązek podatkowy.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Nowe obowiązki sprawozdawcze – raportowanie dowodów księgowych Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Od 1 lipca duże przedsiębiorstwa, które stosują oprogramowanie komputerowe do ewidencji finansowo – księgowej zobowiązani są do przekazywania do odpowiednich organów podatkowych danych z Ksiąg Podatkowych i dowodów księgowych w postaci tak zwanego Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK. Obowiązkiem tym objęte będą wszystkie przedsiębiorstwa, jednakże tylko duże przedsiębiorstwa zobligowane są wprowadzenia zmian już od 1 lipca 2016 roku. Ważne jest, że już na początku lipca obowiązek ten dotyczyć będzie duże przedsiębiorstwa, natomiast do końca czerwca 2018 roku mniejsze firmy będą mogły przekazywać dane w formie JPK dobrowolnie. Od lipca 20148 roku zarówno małe jak i średnie jednostki na żądanie organów podatkowych koniecznie będą musiały przekazać na podstawie JPK wszystkie dane między innymi z:- Ksiąg Rachunkowych,- wyciągów bankowych,- dowodów magazynowych,- ewidencji zakupów i sprzedaż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kiedy tak naprawdę spółka osobowa może zapłacić podatek wspólnika? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki osobowej czyli spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość regulowania ze swojego rachunku bankowego zobowiązania podatkowego wspólników. Jednak ważne jest, aby kwota podatku nie przekroczyła 1000 zł. Ograniczenie te nie ma zastosowania w przypadku spółek cywilnych, które nie należą do spółek osobowych. Obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy odprowadzany do Urzędu Skarbowego leży w kompetencji podatnika. Zobowiązania podatkowe mają charakter osobisty, w takim razie powinno być regulowane w interesie każdego wspólnika. Jak do tej pory to właśnie podatnik zobowiązany był do spłacania swojego podatku, w praktyce jednak wyglądało to w ten sposób, że pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych uznawano za dopuszczalne wpłaty przez posłańców będących wyręczycielami, którzy w imieniu podatnika i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dotacja unijna Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych. Jednym z sposobów pozyskania zewnętrznego finansowania jest pozyskanie dotacji unijnej. Jest to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie, że Polska jako członek Unii Europejskiej otrzymuje ogromne środki na rozwój gospodarczy kraju.   Obowiązek podatkowy a dotacja unijna. Dotacje, subwencje, inne otrzymane bezzwrotnie środki co do zasady zaliczane są do przychodów podlegających opodatkowania. Jeśli jednak pochodzą one od państw obcych, organizacji międzynarodowych będą kategorią zwolnią z obowiązku podatkowego. Pod warunkiem, że podmiot, który otr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od nieruchomości Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatek od nieruchomości jest kolejną formą obciążenia podatkowego jaką obarczani są podatnicy. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich część związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek opłacania podatku nieruchomości mają właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz.   Obowiązek opłacenia podatku powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie prawa do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli obowiązek podatkowy zależny jest od istnienia budowli, budynku lub ich części zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od spadków i darowizn Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                    Otrzymanie spadku lub przyjęcie darowizny będzie rodzić obowiązek zapłacenia do Urzędu Skarbowego podatku od spadków i darowizn. Taki obowiązek powstanie jeśli wartość nabytego majątku będzie większa od kwoty wolnej od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje: *  z chwilą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki dawniej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Większość z Nas ma wrażenie, że podatki w Polsce funkcjonowały od zawsze. Kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze podatki? Źródła wskazują na koniec wieku X kiedy to obywatele zobowiązani byli płacić daninę kościołowi. Była to tzw. dziesięcina, która pobierana była od plonów rolnych jakie zebrane zostały przez ludność, tę formę daniny opłacali także duchowni oraz potrącana była z ziemskich dóbr zakonnych i kościelnych. Funkcjonowała także danina w postaci świętopietrzy czyli składki na rzecz papiestwa, z tytułu oddania państwa pod opiekę Stolicy Apostolskiej.   Inną formą podatków było myto, które dziś w trochę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obowiązek podatkowy Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Mało kto z Nas lubi obowiązki, wolimy otrzymywać jakieś przywileje, zwolnienia a tutaj państwo obarcza Nas obowiązkiem podatkowym. Niestety to nie jest powinność, z której możemy się nie wywiązać, jeśli już powstanie taki obowiązek prędzej czy później będziemy zobowiązani dokonać odpowiedniej wielkości wpłaty, w innym przypadku będą Nam grozić nie przyjemne konsekwencję.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »