Osobowość

Wpisy zawierające słowo kluczowe osobowość.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD)   Klaster „B” Tematem niniejszego opracowania jest antyspołeczne zaburzenie osobowości (ASPD – Antisocial Personality Disorder), kryminogenna anomalia umysłowa, której NIE wolno utożsamiać z pojęciem psychopatii we współczesnym tego słowa znaczeniu. Ilekroć w moim tekście pojawia się termin „socjopatia”, należy go traktować wyłącznie jako synonim osobowości antyspołecznej. Dlaczego tak mocno to podkreślam? Elias Abdalla-Filho, MD, PhD i Birgit Völlm, MD, PhD („Does every psychopath have an antisocial personality disorder?” – „Brazilian Journal of Psychiatry” 2020, ResearchGate.net) dają nam do zrozumienia: „Panuje zgoda co do tego, że nie każda jednostka z Antisocial Personality Disorder (ASPD) jest psychopatą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością     Dependent Personality Disorder (F60.7 w klasyfikacji chorób ICD-10) Zależne zaburzenie osobowości (Dependent Personality Disorder – DPD) jest jedną z trzech perturbacji osobowościowych przyporządkowanych do klastra „C” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Pozostałe dwa fenomeny z tej „lękliwej” i „strachliwej” wiązki to osobowość unikająca (Avoidant Personality Disorder – AvPD) oraz osobowość obsesyjno-kompulsywna (Obsessive-Compulsive Personality Disorder – OCPD)[1]. Todd L. Grande, PhD (jankeski specjalista w zakresie doradztwa zdrowia psychicznego, mieszkaniec stanu Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga You (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia?   Histrionic Personality Disorder (F60.4 w klasyfikacji chorób ICD-10) Histrioniczne zaburzenie osobowości jest jedną z czterech perturbacji osobowościowych zawartych w tzw. klastrze „B” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Patologie te zostały zgrupowane w jednej wiązce ze względu na „dramatyczne”, „emocjonalne” i „niekonsekwentne” zachowanie ich nieposkromionych nosicieli. W środowiskach eksperckich, czyli wśród psychiatrów i psychologów, dominuje ugruntowany pogląd, że syndromy ujęte w tym samym klastrze DSM wykazują tendencję do wzajemnego przenikania się, a nawet do współwystępowania u jednego człowieka. Nic więc dziwnego, iż HPD często idzie w parze z cechami narcystycznym (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna?   „Od lat dziecinnych zawsze byłem Inny niż wszyscy – i patrzyłem Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje, Nieznane innym smutków zdroje – I nie czerpałem z ich krynicy Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy Radością tchnąłem i zapałem – A co kochałem – sam kochałem – To wtedy – nim w burzliwe życie Zdążyłem wejść – powstała skrycie Z dna wszelkich złych i dobrych dążeń Ta tajemnica, co mnie wiąże – Ze strumienia lub potoku – Z urwistego góry stoku – Z kręgu słońca, gdy w jesieni Blednie złoty blask promieni – Z błyskawicy ostrym końcem Drzewo obok mnie rażącej – Z burzy, grzmotów, ziemi drż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna?     „Każdy ukrywa coś z tyłu głowy, każdy chowa coś w rękawie, tak. Wszyscy są mocno splątani – – najciaśniej, jak tylko potrafią. I każdy z nich próbuje mnie udusić, tak. (…) Każdemu z nich zjadliwe plotki kapią z języka. Wszyscy nie mogą się doczekać, aż zobaczą mnie uciekającego, tak. Każdy ma nabitą historyjkę i przyjmuję za fakt, iż wszyscy widzą tarczę strzelniczą na moich plecach, tak. Węszę spisek. Ciągle o mnie kłamią. Prześladują mnie. Widzę was tutaj. Czy wy nie wiecie, że dokarmiacie moją paranoiczną osobowość?!” Alice Cooper – „Paranoiac Personality” [z płyty „Paranormal”, 2 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kim tak naprawdę jesteś Jak on mnie denerwuje

Kto może powiedzieć ze jest szczęśliwy ? Czy osoba co ma mieszkanie w dobrej dzielnicy, zdrowych rodziców i chłopaka co jeździ dobra fura a sama ma prace gdzie ustalasz swoj grafik jak chce? Czasami przychodzą takie dni gdzie siadasz i myślisz czy to wszystko ma sens czy to jest to co chcesz od swojego życia. To czas kiedy zastanawiasz się czy Twój chłopak jest dla Ciebie bo wkurza Cie czasami jego zachowanie kiedy stanie na środku sklepu i robi akcje bo Ty poszłaś już do kolejki bo mieliście kupić 3rzeczy a on ma w ręce już z 10.. Siedzisz na kanapie i zastanawiasz się czy to jest szczęście czy możesz wymagać od życia więcej czy to tylko Twoje widzi mi się, ze nie jesteś szczęśliwa. Pytanie czy można wymagać więcej ....jak mogę wiedzieć co chce jeżeli nie wiem kim jestem...... (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna?     Tajemnicza przypadłość Unikające zaburzenie osobowości (Avoidant Personality Disorder – AvPD, F60.6 w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10)[1] to prawdziwa zagadka dla badaczy i klinicystów. Jak mówi Todd L. Grande, Ph.D (amerykański znawca tematyki psychiatrycznej, profesor nadzwyczajny Wilmington University w północno-wschodnim stanie Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga YouTube.com/user/RioGrande51), interesująca nas jednostka nozologiczna „zadebiutowała” w 1980 r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych ukazał się podręcznik diagnostyczno-statystyczny DSM-III. Z wiedzy dr. Grandego wynika, że kategoria AvPD została utworzona w opozycji do starego pojęcia osobowości schizoidalnej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna?   „Może wszystko już wiesz Może wszystko już masz Jesteś pewny, że to szczęście Nie masz czasu na sen Nie masz czasu na seks Wciąż od życia chcąc więcej Zachłanna jest ta gwiazda Dla której gubisz radość chwil Liczy się wciąż niepewność Którą przynoszą dni” Bajm – „O Tobie” [z płyty „Szklanka wody”, 2000 r.] Anankastic Personality Disorder [F60.5 w klasyfikacji ICD-10] Temat, który poruszam w niniejszym artykule, jest niezwykle bliski mojemu sercu, ponieważ sama mam zdiagnozowane anankastyczno-unikające zaburzenie osobowości (OCPD + AvPD). O osobowości unikającej wspominałam już w moim poprzednim tekście z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Historia Cholerycznej Matki Polki Choleryczna Matka Polka

Choleryczna Matka Polka to przede wszystkim kobieta z dwójką (niesfornych do granic momożliwości dzieci), starym ( którego ma ochotę zabić minimum 5 razy dziennie ), która powróciła z paro letniej emigracji (nie mogąca odnaleźć sie w szarości i nie wychodzącej z pewnych norm Polszy) i jak standardowa polka zapomniała języka ojczystego, dlatego blędy ortograficzne, stylistyczne oraz interpunkcyjne to dla niej chleb powszedni, studentka, choleryczka w pełnym słowa tego znaczeniu, z dużym bagażem doświadczeń, ale małym przebiegiem na liczniku, dbająca o swoją rodzinę, starając się przemycić coś dla siebie. Moja historia odpowiada na pytanie, dlaczego przestałam używać zwrotu napewno nie oraz nigdy w życiu.  Opuszczając Polsze kilka lat temu powiedziałam sobie jedno : nigdy nie wrócę tutaj na dłużej niz 2 tygodnie. Przez następne 4 lata system ten sprawdzał się znakomicie. Pierwszy rok na mojej skandynawskiej emigracji był rajem, do którego trafila (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wasza osobowość :) o życiu

Czy nigdy nie zastanawialiście się jacy tak naprawdę jesteście, jacy chcecie być lub czy potraficie zawsze być sobą? Myślę, że każdy z was miał kiedyś takie myśli. ;) Mi zdarzają się one często- prawdopodobnie, dlatego że mam 15 lat i próbuję zrozumieć ten dziwny świat. Chcę po prostu wiedzieć kim jestem. Jaka chcę być?- Napiszę wam cechy, które chciałabym posiadać i za które ludzie by mnie podziwiali, a na wasze odpowiedzi czekam w komentarzach ;)  Tu macie cechy, którymi człowiek może się charakteryzować:  https://pl.wikiquote.org/wiki/Kategoria:Cechy_charakteru  Wiem, że jestem ambitna- szczególnie jeśli chodzi o sport, który jest moim życiem <3 Cechuję się także dobrocią- chętnie pomagam innym, taka się już urodziłam.  Jestem NIESTETY małomówna, szczególnie w nowych relacjach. Jestem też pobożna, wrażliwa,a wręcz przewrażliwiona na swoim punkcie. Nie wiem jak wy, ale (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
WIDZENIE WEWNĘTRZNYM OKIEM Przesłanie Mojżesza apostoła Prawdy

  WIDZENIE WEWNĘTRZNYM OKIEM 93. Widzenie wewnętrznym okiem to dar od STWÓRCY jaki otrzymaliśmy, aby mieć łączność z poziomem duchowo istotnym. Niestety ziemskie twory nie potrafią korzystać z tak cennego daru . (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Osobowość i odporność na stres a podejmowanie ryzyka Poszukiwacz wiedzy

    Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach przeprowadzono badania dotyczące powiązań między określonymi cechami osobowości, podatnością na stres a skłonnościami do ryzyka. Podejmowanie decyzji w ryzykownych sytuacjach może być uzależnione, jak wynika z badań od takich cech osobowości jak: temperament, reaktywność emocjonalna, wytrzymałość, aktywność oraz lęk. W eksperymencie przebadano 500 osób z dwóch grup. Jedną stanowili ryzykanci – piloci szybowców, drugą uczniowie szkół licealnych i ponadlicealnych. Cechy osobowości modelują wielkość przeżywanego stresu oraz percepcję zagrożenia. Osoby należące do grupy ryzykantów posiadają predyspozycje do efektywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Poza tym świadomość wielkości zagrożenia nie wpływa na nich zniechęcająco, nie wpływa na decyzję o podję (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
TYPY OSOBOWOŚCI ORIENTÓW. Blog z opowiadaniami i pomocami!

U kotów orientalnych można zaobserwować pewne, charakterystyczne dla tej rasy cechy. Uwielbiają na przykład spać razem, tworząc charakterystyczny ,,stos'' ich uszy wydają dzwięk klapania, kiedy trzepią głową, lubią ciepłe miejsca, są bardzo aktywne i inteligentne, chętnie śpią pod przykryciem, wiele z nich lubi podróże na ramieniu, zabawy w aportowanie. Orienty są niezwykle oddane opiekunowi, chodzą za człowiekiem krok w krok, szukają z nim blizkości. Najlepiej czują się w towarzystwie innych kotów, muszą mieć też zapewnioną odpowiednią dawkę uwagi ze strony człowieka. Są gadatliwe, ruchliwe i ciekawskie. Kierując się kilkuletnimi obserwacjami, zauważyłam jednak, że orienty dzielą się na różne typy osobowości. Wraz z przyjaciółmi nadałam tym ,,typom'' nazwy. ,,Typy'' nie wykluczają się wzajemnie, niektóre koty mają cechy kilku z nich. Kolejność na liście nie jest odzwierciedleniem częstotliwości ich występowania. Obecnie moje koty repre (...)

Zobacz cały wpis na blogu »