Rośliny

Wpisy zawierające słowo kluczowe rośliny.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Przyroda Masywu Babiej Góry , Beskidu Żywieckiego Beskid Żywiecki

Fotografie z trasy wyprawy przyroda, ciekawoski i nie tylko....    ...drogowskazy na szlakach       

Zobacz cały wpis na blogu »
metanotrofy biologia i ochrona przyrody

Opiszę teraz metanotrofy na podstawie pracy pt Przemiany metanu w środowiskach torfowych Zofii Stępniewskiej, Weroniki Goraj i Agnieszki Kuźniar z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Instytutu Biotechnologii, Katedry Biochemii i Chemii Środowiska na mocy prawa cytatu. Zanim dojdę do opisywania utleniania metanu powiem tylko, że nie tylko torfowiska robią metan, ale dają go też wulkany, trzęsienia Ziemi, naturalne pożary lasów, uskoki, rozkład martwej materii organicznej i procesy trawienne. W przepływie metanu do atmosfery biorą udział rośliny poprzez wchłanianie w strefie włośnikowej metanu i transport poprzez miękisz powietrzny i jego wydalenie przez szparki, metan dostaje się do powietrza przez przepływ wywołany gradientem stężeń między powietrzem zawartym w glebie a atmosferą na drodze osmozy i przez uwolnienie pęcherzyków metanu przez różnice ciśnień, wilgotności i temperatury powstał wskutek zwiększonej wilgotności (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
obornik i naturalne nawozy biologia i ochrona przyrody

Dawniej rolnik wywoził obornik spod krów i świń na pole. Wczesną wiosną rolnicy wywozili na pola obornik i rozsypywali go, kiedy nadchodziła pora siewu gnój rozłożył się do przyswajalnej dla roślin formy. Kiedy obornik wysypywano jesienią orano go razem z warstwą ziemi. Kiedy używano dołów kloacznych, wywiezione odchody mieszano z kompostem ze zgniłych warzyw i odpadków i fermentowano to na pryzmach, potem mieszaninę sprzedawano rolnikom jako nawóz. D (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pole elektromagnetyczne organizmów żywych biologia i ochrona przyrody

Pole elektromagnetyczne to fragment przestrzeni, gdzie na ciało o ładunku elektrycznym działają siły magnetyczne, pole jest układem dwóch pól elektrycznego i magnetycznego. Ciała żywych organizmów maja własne pola elektromagnetyczne, wynika to z ładunków elektrycznych komórek, u zwierząt i ludzi zależy też od przewodnictwa nerwowego. Każda komórka jest spolaryzowana, a organizmy zbudowane są też z jonów metali, wapnia, potasu, sodu, magnezu, także żelaza. Większość procesów życiowych polega na zmianie ładunków elektrycznyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wstęp do radioekologii biologia i ochrona przyrody

Radioekologia to nauka o wpływie promieniowania na rośliny oraz obiegu promieniowania w przyrodzie. U roślin tak jak u zwierząt dawka to ilość energii pochłonięta przez kg tkanki liczona w remach i siwertach, obowiązuje teoria tarczy, wg, której pojedynczy foton może zniszczyć komórkę, hipoteza podwójnych pęknięć opisująca uszkodzenie nici DNA w dwóch różnych miejscach, model liniowo-kwadratowy, który jest składową uszkodzeń nici DNA przez jeden foton i dwa niezależne fotony, są skutki genetyczne polegające na mutacjach i somatyczne jako uszkodzenia komórek, tkanek i organów. Uszkodzenia każdej komórki żywej bez względu na takson dotyczą poziomu genetycznego, biochemicznego (denaturacja białek, usz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Szacunek dla przyrody biologia i ochrona przyrody

Ludzie zwykle szanują to z czego maja korzyści, często gdy czegoś nie potrafią zmierzyć to uznają, że tego nie ma np. odczuwania bólu przez rośliny. A gdzie szacunek do życia? Gdzie szacunek do przyrody? Przecież żal każdej żywej istoty, od tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych po ludzi i wielkie drapieżniki. Jest spór między naukowcami o odczuwanie bólu przez rośliny, ale przecież szacunek nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Ludzie potrafią szanować samochody, komputery, budynki, a istoty żywe traktują instrumentalnie. Drzewo, grzyb, ziele żyją, czują, komunikują się ze sobą np. sygnałami chemicznymi, zapachowymi, posiadają także kwantowy układ nerwowy, przetwarzają informacje, a ból jest informacją, że dzieje się coś złego (niek&oa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ikebana biologia i ochrona przyrody

japońska sztuka układania kwiatów-ikebana. Jej historia sięga końca VI w. n. e. początkowe bukiety z kwiatów i gałązek były proste, tu kwiaty skierowane były ku niebu, bardziej złożone kompozycje pojawiły się w XVI w. Najbardziej znany mistrz to Senkei Ikenobō. W tych bukietach ważny jest każdy szczegół jak gatunek, kolor uzytych roslin, kształt kwiatów, gałęzi, czy użytych w kompozycji kamieni, światło i miejsce położenia bukietu, ikebana ma symbolikę, ukazuje 3 elementy: ludzkość, niebo i ziemię, początkowo używano 3 kwiatów lotosu, najdłuższy symbolizował niebo, niższy czlowieka, najniższy ziemię, czyli cżlowiek jako istota pomiędzy niebiem a ziemią. Obecnie róniez rosliny symbolizują ludzi, którzy rodzą się, dojrzewaja i starzeją, a naczynie ziemie, na której (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Etnobotanika biologia i ochrona przyrody

Ludzie często nie wiedzą co to za nauka więc wyjaśniam. Enobotanika bada zależności między ludźmi i roślinami i historię tych zależności. Do etnobotaniki należy badanie roślin spożywczych z podziałem na warzywa i owoce oraz rośliny skrobiodajne, zboża, roślinne zamienniki białka zwierzęcego, czyli warzywa strączkowe, przyprawy, roślin pastewnych, włóknodajnych, barwierskich, olejodajnych, ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych, obrzedowych, roślin alkoholowych i używek jak tytoń oraz innych roślin użytkowych jak kauczukowiec, roślin wykorzystywanych do produkcji perfum oraz roslin wykorzysywanych na dewno w meblarswie, stolarstwie, rzeźbiarstwie i bodownictwie. Bada sposoby użytkowania roślin przez ludzi, morfologię, systematykę i taksonomię tych roślin, historię ich użytkowania, czyli jak się je użytkowało w różnych epokach do dzisiaj. Bada pochodzenie i wędrówkę wielu roślin np. spro (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zalety przydomowych i zimowych ogródków biologia i ochrona przyrody

Przydomowe ogródki są na podwórkach, a zimowe w przeznaczonej do tego szklarence z wejściem od strony domu. Oba typy ogródków mają walory estetyczne, można w nich podziwiać przeróżne kwiaty, drzewka i krzewy ozdobne, w zimowych mamy je w doniczkach. Przyjemnie jest popatrzeć na rośliny, poczytać wśród kwiatów, w przydomowym ogródku można się opalać wśród pięknej przyrody jeśli tylko czas i pogoda pozwolą. Także przyjemnie jest spacerować wśród pięknych widoków, milej jest chodzić wśród przyrody i kwiatów niż samych budynków, a jak ktoś nie lubi się ruszać skupia się na pięknie roślin zamiast na spacerze i łatwiej mu się zmotywować. Zimozielone rosliny cieszą oczy nawet w czasie mrozów, zieleń stanowi przyjemną odmianę wśród śniegu czy szarości. Jesli temperatura rośnie ponad 0 stop (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Znaczenie tlenu dla skóry biologia i ochrona przyrody

Teraz coraz bardziej modne sa kosmetyki zawierające tlen, czy rzeczywiście są nam potrzebne? Otóż wprawdzie przez skórę zachodzi wymiana gazowa, nie ma ona jednak znaczenia dla całego organizmu, powierzchnia skóry jest za mała w stosunku do ilości komórek reszty organizmu by mogła zaopatrzyć ciało w tlen, skóra jest też za gruba, posiada rogową wartswę ochronną, która zatrzymuje szkodliwe substancje środowiska, ale też gazy obecne w atmosferze (im mniejsza cząsteczka, zbudowana z mniejszej liczby atomów i lżejsza, tym większa szansa przeniknięcia przez filtr jakim jest skóra), tlen O2 jest dośc mały, masa 16 unitów, może więc przenikać przez skórę do naczyń w skórze właściwej, ale podaż tlenu jst zbyt mała by miała znaczenie dla całego organizmu, inaczej udusilibyśmy się pod kołderka zimą albo w zimowych ubraniach. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Świecące w ciemności rośliny zjawiska przyrodnicze

Dzięki modyfikacjom genetycznym naukowcy uzyskali rośliny, które świecą w ciemności. Nie są to pierwsze takie rośliny, ale te świecą nieprzerwanie przez cały cykl życia, od sadzonki do dojrzałości. Badaczom udało się to dzięki genom grzybów.        .        ......        tutaj znajduje się filmik obrazujący te rośliny <<<                    

Zobacz cały wpis na blogu »
Wiosenny wiatr Ciesz się życiem teraz

Kupiłam kolejne rośliny, ziemię w paczkach, cebulki, kłącza, nasiona i sądzę, że to doskonały czas na zaplanowanie małego fragmentu ziemi w mocno widocznym miejscu, zresztą całe moje życie jest jak ten mały kawałek ogrodu w widocznym miejscu. Czasem chce mi się coś opowiedzieć ale jak przemknie mi przez głowę choćby fragment z przeszłości, cała chęć umyka bezpowrotnie. I na pytanie z przeszlosci: kim pani jest? Chce mi się wciąż odpowiadać tak samo: nikim i chcę, żeby tak zostało. Oczywiście ta odpowiedź była aktualna wtedy. Dziś jest dziś.  Tak wie wracając do meritum, plan jest taki, aby odmłodzić fragment ogrodu. Zadanie dziecinnie proste, ponieważ prawie nic tam nie rośnie. Trzeba więc przygotować podłoże i zająć się nasadzeniem wybranych roślin. Głónymi roślinami w tym miejscu będą trzy krzewy pięknych hortensji. Jedna z nich to słynna Vanilie Fraise, z kwiatami w doskonałym kolorze różu, pozostałe dwie w kolorystyce od delikatnie zielonej poprzez biel do ecr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Datura Ciesz się życiem teraz

  Na moim tarasie, kolejny rok kwitnie przepiękna żółta datura. W tym roku podeszłam do niej nieco po macoszemu, ponieważ nie zmianiłam jej donicy i sądziłam, że zwyczajnie korzenie ją rozsadzą. Tak się jednak nie stało, donica okazała się solidna a korzenie nie na tyle silne, aby ją zniszczyć. Szczerze mówiąc to nawet szkoda, bo jakby pękła, musialabym zareagować, a tak czekam na koniec sezonu, aby ja obciąć, dobrze nawodnić i schować w ciemnej i niezbyt ciepłej piwnicy. I znów wyciągnę ją kolejną wiosną i będę zmuszona tym razem ją przesadzić, aby cieszyć się jej pięknem.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Moje drzewka magdalena3910@onet.pl

Chciałbym się z Wami podzielić tym co lubię robić najbardziej, a mianowicie pracą w ogrodzie. Przedstwię Wam kilka roślin jakie mam. Predstawię charakterystykę, warunki uprawy i jak o nie dbać. 

Zobacz cały wpis na blogu »
Moja pasja Moją pasją jest ogród

Od dziecka pasjonuje się ogrodnictwem. Kiedy założyłem swój ogród dbam o niego z największą starannością i dbałością o każdy szczegół. Mój ogród to miejsce gdzie odpoczywam, spotykam się z przyjaciółmi. Tutaj też spędzam połowę mojego życuia ;-)

Zobacz cały wpis na blogu »