Totalitaryzm

Wpisy zawierające słowo kluczowe totalitaryzm.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Koronawirus - do czego nas doprowadzi? Konserwatywne spojrzenie

Ten wpis jest pierwszym po długiej przerwie, za którą przepraszam. Z góry zaznaczam, że nie jestem biologiem ani wirusoznawcą, więc nie będę o tympisał, bo się na tym nie znam. Skupię się na tym, jakie może to mieć skutki społeczne, zwłaszcza w Polsce. Zacznijmy od możliwych skutków pandemii. Pierwszy skutek to oczywiście kryzys gospodarczy, który może załamać płynność finansową państwa. To pierwszy skutek. Jest on na tyle oczywisty, że nie wymaga dalszego komentarza. Drugim jest wzrost religijności. Ludzie w ciężkich czasach starają się uciekać do jakiegoś oparcia [słynne jak trwoga to do Boga]. Ludzie widząc kruchość ludzkiego życia zaczną szukać otuchy. Jeżeli dotego dojdzie, będzie to w mojej opini pozytywny skutek. Jednak nie należy tego źle interpretować-pandemia jest tragicznym wydarzeniem, co jednak nie zmienia faktu, iż może mieć pozytywne skutki. Za przykład może tu posłużyć rewolucja francuska, której owocem były wybitne dzieła takich ludzi ja Joseph de (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Maoizm w kinie chińskim. Dwa przykłady No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Narodziny maoizmu W poprzednim artykule[1] zajęłam się tematem masakry nankińskiej, czyli okrutnej rzezi, której dokonali japońscy najeźdźcy na grupie 300.000 chińskich żołnierzy i cywilów (przełom 1937 i 1938 roku). Zaznaczyłam jednak, że w późniejszych dekadach Chiny wcale nie zaznały spokoju. Maoizm[2], chiński wariant komunizmu, przyczynił się bowiem do śmierci 65 milionów ludzi. Chińczycy, niegdyś gnębieni przez Japończyków, stali się ofiarami swoich własnych rodaków. Dzisiaj chciałabym przypomnieć o tym, że rządy maoistów nie wzięły się z powietrza. John King Fairbank, autor książki “Historia Chin. Nowe spojrzenie”[3], pisze, że tryumf maoizmu stanowił zwieńczenie wieloletniej wojny domowej. Komunistyczna Partia Chin powstała już w roku 1921. Jednym z jej twórców był Mao Zedong (Mao Tse-Tung) - człowiek związany wcześniej z tzw. ruchem 4 maja. Ruch ten miał charakter patriotyczno-postępowy (z jednej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fala totalitaryzmu, czyli Die Welle ABC gaga, czyli dadaizm nju century

Z czystym sumieniem mogę polecić film niemieckiej produkcji, pt. Fala. Nauczyciel historii w ramach eksperymentu powołuje do życia ruchu społecznego, aby ukazać, jak rodzi się totalitaryzm. Uczniowie chętnie przystają na propozycję i zaczyna się eksperymentalny tydzień. Cały projekt kończy się tragicznie. Fabuła oparta jest na książce o tym samym tytule a ta z kolei oparta jest na autentycznym wydarzeniu z roku 1967. Jak na niemieckie kino, można powiedzieć, że film jest genialny. Wrażenia potęguje nawet język, którym posługują się bohaterowie, a sam nauczyciel wygląda niezwykle wiarygodnie. Dzieciaki w ciagu kilku dni całkowicie podporządkowują się dyktaturze nauczyciela i dają się ponieść w niebezpieczne rejony autorytarności. Niezwykły film o oczywistych oczywistościach, jednak mimo to, daje do myślenia. Podobne mechanizmy widać u każdego człowieka, a chęć przynależności do grupy, identyfikacja z zasadami jest w każdym z nas. Dlatego też taką popularnością cieszą się portale społecznościowe. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »