Bserafin

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Gdynia
Główny blog mat-blog.blogi.pl »
Data urodzenia 1980-04-13
Wiek 44 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Bserafin

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragnę złożyć wszystkim serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i radości oraz rodzinnej atmosfery przy świątecznym stole. Beata Serafin. (...)

Zobacz pełny wpis »
Gdy idziecie do sklepu często widzicie wielkie, kolorowe napisy o tresci na przykład takiej "OBNIŻKA!!! do 50%". W ten sposób sprzedający chcą nas zachęcić do odwiedzenia ich sklepu i, co najważniejsze, do zakupów. Co dla nas oznaczają te napisy? Z pewnością nie to, że WSZYSTKIE towary w tym sklepie będą tańsze! Zwróćcie uwagę na maleńkie sł&oacu (...)

Zobacz pełny wpis »
Być może ktoś, bawiąc się matematyką, napotkał już liczby, których w postaci dziesiętnej nie da się zapisać za pomocą skończonej ilości cyfr i krzyknie: "To są liczby niewymierne!". Niestety, nie jest to prawdą, przynajmniej nie zawsze. Otóż są liczby wymierne, i to wcale nie za duże, których dziesiętna reprezentacja (czyli zapis) ciągnie się w (...)

Zobacz pełny wpis »
Dzisiejszym wpisem chciałabym Was zachęcić do zaprzyjaźnienia się z dwójkowym systemem licznienia. Dlaczego tak się go czepiam? Bo, jak pisałam ostatnio, jest on podstawą działania komputerów - wszystkie urządzenia cyfrowe, od kalkulatorów, przez smartfony i tablety, aż po wielkie superkomputery liczą w tym systemie. A nie jest on wcale trudny. Zacznijmy o (...)

Zobacz pełny wpis »
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego liczymy tak, jak liczymy? Lub, żeby być bardziej precyzyjną, dlaczego używamy dziesiątkowego systemu liczenia? Wszystko, no prawie wszystko, w naszych obliczeniach kręci się wokół dziesiątki: mamy dziesięć cyfr (choć nie ma cyfry dziesięć), zaokrąglamy do dziesięciu, dodając i odejmując musimy przekraczać próg dziesiątkowy, (...)

Zobacz pełny wpis »
Drodzy Uczniowie i Rodzice, Ze względu na wiele próśb od uczniów i rodziców z województwa mazowieckiego, którzy nie wzięli udziału w Wyzwaniu Matematycznym Kings 5 lutego, specjalnie dla nich zostanie zorganizowana Dodatkowa Runda Otwarta 19 marca. Wyzwanie Matematyczne Kings to pierwsze takie wydarzenia w Polsce, które łączą konkurs m (...)

Zobacz pełny wpis »
1. Dodając lub odejmując ułamki dzieiętne sposobem pisemnym podpisujemy je "przecinek pod przecinkiem", a następnie dodajemy lub odejmujemy jak liczby naturalne, znów stawiając "przecinek pod przecinkami". 2. Mnożąc pisemnie ułamek dziesiętny przez ułamek ułamek dziesiętny na chwilę zapominamy o przecinkach i postępujemy tak jak przy mnożeniu liczb n (...)

Zobacz pełny wpis »
Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas IV - VII do udziału w XII Warszawskim Konkursie MAtematyczno-Informatycznym "Multimedialna Matematyka" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 210 w Warszawie. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować samodzielnie lub w zespole dwuosoobowym prezentację multimedialną na jeden z poniższych tematów obejm (...)

Zobacz pełny wpis »
Na przestrzeni wieków, poznawszy odpowiednio wiele liczb, ludzie zauważyli, że mają one różne właściwości i zaczęli je KLASYFIKOWAĆ, czyli dzielić na poszczególne klasy zwane ZBIORAMI LICZB. Wyróżniono więc liczby naturalne (oznaczane jako N), czyli takie, które są dodatnie i całkowite. Wynika stąd, że zbiór liczb całkowitych (C) jest (...)

Zobacz pełny wpis »
Liczby otaczały człowieka od zawsze, tylko on nie zawsze zdawał sobie sprawę z ich istnienia. Z biegiem wieków zauważaliśmy ich coraz więcej. Na początku ważna była ilość członków rodziny, później, gdy w wymianie handlowej pojawiły się pieniądze należało zacząć je liczyć, aby nie zostać oszukanym. Dziś nie potrafimy obyć się bez zegara, daty, numeru PIN do t (...)

Zobacz pełny wpis »