Wiedzahistoryczna

Profil blogerki.


wiedzahistoryczna

Informacje ogólne

Lokalizacja Kraków
Główny blog wiedzahistoryczna.blogi.pl »
Data urodzenia 2000-11-09
Wiek 24 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Wiedzahistoryczna

Eugeniusz Lokajski  W powstaniu warszawskim służył w kompanii sztabowej „Koszta”, początkowo był oficerem łącznikowym kompanii, a 30 sierpnia 1944 został dowódcą plutonu. Zajmował się dokumentacją fotograficzną przebiegu walk oraz zbrodni dokonywanych przez wojska niemieckie, a jego zdjęcia spotkały się z powszechnym uznaniem i sta (...)

Zobacz pełny wpis »
Jest wiele nazwisk które mogłyby się znaleźć na tej liście, my przedstawimy kilku z bohaterów i ich historie z pola walki.  Andrzej Romocki  Drugiego dnia powstania plutony pod jego dowództwem zdobyły dwa czołgi typu Pantera. Brał udział w zdobyciu Szpitala św. Zofii oraz Gęsiówki. Walczył o utrzymanie powst (...)

Zobacz pełny wpis »
Ale nie zapominajmy również o kobietach!    Zofia Jarkowska-Krauze  1942 ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa oraz kurs położnych. Podczas okupacji niemieckiej nie była zaangażowana w działalność konspiracyjną; dopiero w pierwszych dniach walk powstańczych przyłączyła się do oddziału batalionu „Zośka”. 5 września 19 (...)

Zobacz pełny wpis »
Pozorny spokój w Warszawie przerwała ofensywa Armii Czerwonej na froncie wschodnim. Sukcesy krasnoarmiejców były tak duże, iż 21 lipca 1944 r. trzej generałowie – Komorowski, szef sztabu Komendy Głównej AK gen. bryg. Tadeusz Pełczyński „Grzegorz”, oraz I zastępca szefa sztabu a jednocześnie szef Operacji KG AK gen. bryg. Leopold Okulicki &bd (...)

Zobacz pełny wpis »
JAK DOSZŁO DO POWSTANIA WARSZAWSKIEGO I JAKA BYŁA STRATEGIA?  Jednym z głównych zadań armii krajowej było zbrojne powstanie przeciwko okupantom- było to planowane już od 1939 roku. Dlaczego więc czekali aż tak długo? Przede wszystkim powstanie uzależnione było od sytuacji zbrojnej okupantów – III Rzeszy i ZSRS oraz i państw sprzymierzonych &ndas (...)

Zobacz pełny wpis »
Skutki Powstania Warszawskiego Po podpisaniu 2 października 1944 roku kapitulacji Powstania warszawskiego, następnego dnia ludność cywilna masowo zaczęła opuszczać Warszawę. Zgodnie z ustaleniami kapitulacyjnymi od rana trwało usuwanie barykad znajdujących się najbliżej linii niemieckich. Zginęło ok. 180 tys. cywilów. Rannych było 25 tys. Powstańców, w tym 6,5 tys. (...)

Zobacz pełny wpis »
Jaka była opinia prezydenta na kwestię powstania? Miał on wierzyć w rozum polityczny Kraju. Co więcej, o jego opinii dotyczącej powstania mówi fakt, iż zablokował on depeszę NW do Bora-Komorowskiego z dnia 28 lipca. W opinii Witolda Babińskiego prezydent nie zablokował decyzji o wybuchu Powstania ponieważ bał się odpowiedzialności. Wedle słów Mikołajczyka Delegat Rząd (...)

Zobacz pełny wpis »
Generał „Bór” Komorowski 31 lipca podjął decyzję o rozpoczęciu walki następnego dnia. Powstanie trwało 63 dni, od 1 sierpnia (od godziny 17:00, tzw. Godzina “W”) do 2 października 1944 roku (dłużej niż kampania wrześniowa). Komendantem powstania został pułkownik Antoni Chruściel, pseud. Monter.  Powstańcy pozbawieni większych rezerw broni, (...)

Zobacz pełny wpis »
To swoiste parcie Mikołajczyka do powstania wynikało, jak napisał gen. Kopański, z faktu, iż premier szedł na rozmowy ze Stalinem i chciał osiągnąć polityczny atut dla powstania. Po raz kolejny polityk ten okazał się człowiekiem naiwnym.  Niestety niewiele o całym zajściu mówią wspomnienia wicepremiera Jana Kwapińskiego, który prowadził posiedzenie rządu w (...)

Zobacz pełny wpis »
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”, na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Powstanie, planowane na kilka dni trwało 63 dni i upadło 3 października.  (...)

Zobacz pełny wpis »