Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ponad 3000 szkodliwych substancji w opakowaniach! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Naukowcy zidentyfikowali ponad 3000 potencjalnie szkodliwych chemikaliów, które można znaleźć w opakowaniach żywności i innych materiałach związanych z żywnością, z których dwie trzecie nie miały wcześniej kontaktu z żywnością.   Międzynarodowa grupa naukowców przeanalizowała ponad 1200 badań naukowych, w których zmierzono chemikalia w opakowaniach żywności, sprzęcie do przetwarzania, sztućcach i pojemnikach na żywność wielokrotnego użytku. Raport został opublikowany 19 maja 2022 przez Food Packaging Forum (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastikowe opakowania w sklepach wysyłkowych - problem! Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Większość plastiku nie znika, zamiast tego rozpada się na mniejsze kawałki, które odkryto w każdym zakątku globu – zaśmieca nasze ulice, zanieczyszcza ocean i szkodzi dzikiej przyrodzie. Mikroplastiki zostały nawet znalezione w naszej żywności i napojach, potencjalnie narażając nas na niebezpieczne związki i dodatki. Jak wskazują najnowsze badania – większość z nas ma je już w swoich organizmach. To samo tyczy się zwierząt na całym świecie.   Opakowania plastikowe dodawane do zakupów online podczas wysyłki – w tym pl (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Spożycie i absorbcja plastiku przez szczury Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Spożycie mikrodrobin plastiku środowiskowego przez zwierzęta budzi poważne obawy zdrowotne ze względu na ich potencjalny negatywny wpływ na organizmy. Większość spożytych drobin plastiku zostanie wydalona, podczas gdy zagrożenia dla zdrowia zależą w dużej mierze od dynamiki/częstotliwości wydalania. Chociaż zbadano charakterystykę wydalania mikroplastików przez bezkręgowce i ryby, nadal brakuje informacji na temat ich wydalania przez ssaki, zwłaszcza w przypadku mikroplastików włóknistych.     W niedawno przeprowadzonych badaniach na szczurach włókniste i granulowane mikroplastiki i nanoplastiki polimeru nylonowego (poliamid 66, PA66) były eksponowane u próby badawczej drogą doustną w pierws (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Szacuje się że pył z opon jest 1000 razy bardziej szkodliwy, niż spaliny Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Studenci ze Startupu The tire collective właśnie poczynili wielki krok, mający na celu rozwiązanie tego problemu. O tym, że opony się ścierają wiedzą chyba wszyscy ludzie. Ale mało kto zastanawia się nad tym, co się dzieje z pyłem powstającym ze startej opony. Zespół, składający się z czterech studentów z Imperial College London i Royal College of Art, stworzył urządzenie, które mocuje się do opony samochodowej i wykorzystuje elektrostatykę oraz aerodynamikę obracającego się koła do zbierania pyłu z opony podczas jego pylenia. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ochrona przed "pandemią" zmieniła się w szkodliwe zanieczyszczenie Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Maski, przyłbice, rękawiczki — te produkty stały się nieodzowną częścią naszego życia, ponieważ staraliśmy się chronić siebie i innych podczas "pandemii", która ostatnio według ministerstw zdrowia wielu krajów, była nieprawdą. "Walka" z wirusem – celebrytą - Covid-19 (wirusem, który był zamiast wszystkich z ponad 100 tysięcy wirusów, które mamy w płucach) przez ostatnie dwa lata doprowadziła do niemal nieuniknionego wzrostu popytu na tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, wywierając ogromną presję na i tak już nadmierny problem odpadów z tworzyw sztucznych na świecie.   Pisaliśmy że to samo WHO, które ogłosiło fałszywą pandemię, nakazuje wycofania gumowych rękawiczek... W jednym z raportów (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jedynie dziewięć krajów UE ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według oceny Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), konkretne cele w zakresie zapobiegania różnym odpadom z tworzyw sztucznych wciąż nie są szeroko rozpowszechnione w Europie. Tylko dziewięć krajów ma wyraźne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Raport EEA o tytule: „Zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie” przedstawia stan zapobiegania powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w Europie. Przeanalizowano w nim działania podejmowane w krajach członkowskich EEA w celu rozwiązania problemu wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą środków zapobiegawczych. W ocenie finalnej raportu stwierdzono, że należy traktować priorytetowo zapobieganie najbardziej szkodliwym dla środowiska rodzajom tworzyw sztucznych. Chodzi o tworzywa jednorazowego użytku i produkty z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
New Jersey przygotowuje się do wprowadzenia w życie ustawy ograniczającej używanie plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Prawo ograniczające jednorazowe plastikowe siatki i produkty z pianki polistyrenowej wchodzi w życie już 4 maja. Komisarz Departamentu Ochrony Środowiska w New Jersey - Shawn M. LaTourette w poniedziałek (04.04.2022) wezwał opinię publiczną do przygotowania się na stanową ustawę o plastikowych torbach i styropianowych pojemnikach na żywność, która wejdzie w życie za niecały miesiąc.   „Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stało się jednym z najbardziej palących problemów środowiskowych na świecie” - powiedział LaTourette. „Sami Amerykanie każdego roku zużywają około 100 miliardów plastikowych toreb. Podczas gdy jedynie niektóre z tych toreb są poddawane recyklingowi, wiele z nich traf (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przyjrzyjmy się szkodliwemu wpływowi plastiku na zdrowie człowieka Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Wszyscy jesteśmy „uzależnieni” od używania plastiku w naszym codziennym życiu. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wystarczy się rozejrzeć wkoło i zawsze zobaczymy przynajmniej jeden plastikowy przedmiot w naszym otoczeniu. Od żywności po pojemnik na napoje, pojemniki na kosmetyki i przybory toaletowe, długopisy, wnętrza samochodów, opakowania, opakowania... opakowania... Przytoczmy raz jeszcze kilka faktów na temat plastiku i jego szkodliwości Według danych CPCB - Indie codziennie wytwarzają 25 940 ton odpadów z tworzyw sztucznych. Substancja chemiczna, taka jak BPA (bisfenol A), obecna w plastiku, może powodować raka u ludzi, o czym wiemy od dawna! A teraz makabryczne dane: 95% osób w wieku sześciu lat i starszych w USA miało w moczu Bisfenol A.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastik w ludzkiej krwi i co dalej? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Nowe badanie, w którym stwierdzono obecność mikroplastików w ludzkiej krwi, jest ogłaszane jako postęp naukowy w małym, ale rosnącym zespole badań sugerujących, że nanocząsteczki plastiku wpływają na ludzkie zdrowie. Najnowsze badania z Holandii są uważane za ważne z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, potwierdzają to, co wielu naukowców od jakiegoś czasu stawiało jako hipotezę: kiedy ludzie wdychają lub spożywają mikroplastik, cząsteczki nie tylko przechodzą przez ciało, ale mogą w nim pozostać. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, jak bardzo ludzie są codziennie narażeni na mikrodrobiny plastiku przez ich wdychanie lub połykanie. W jednej z analiz z 2019 r. oszacowano, że ludzie co tydzień przyjmują mikrodrobiny w znacznej ilości, ale do tej pory przeprowadzono jedynie ograniczone badania nad tym, czy cząstki pozostają w ciele, gdzie mogą potencjalnie wyrządzić szkody. Drugim powodem, dla którego badanie jest ważne, jest za (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Centrum naukowe Monako ostrzega przed szkodliwym działaniem nanoplastików Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Centrum Naukowe Monako opublikowało właśnie nowe badanie na temat szkodliwego wpływu zanieczyszczenia plastikiem na środowisko morskie. W badaniu stwierdza się, że nanoplastiki są bardzo realnym zagrożeniem dla koralowców. Ocean został już poważnie uszkodzony przez plastik. Szacuje się, że co roku 10-12 milionów ton plastikowych odpadów trafia do oceanu, a do 2025 r. całkowita ilość morskich odpadów z tworzyw sztucznych wyniesie około 150 milionów ton.   Plastiki są szczególnie uciążliwe dla oceanów i żyjącego w nich życia morskiego. ONZ poinformowała, że w 2019 r. w oceanach na świecie znajdowało się 51 bilionów mikrodrobin plastiku. Ich obecność zaburza naturalny bieg rzeczy, w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ucieczka z plastikowej sieci: globalne postanowienie, aby wyeliminować zanieczyszczenie plastikiem Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Tragiczne wydarzenia na świecie w ostatnich tygodniach sprawiają, że wszystkie wiadomości wydają się złe. Aż szkoda włączać radio, czy telewizor. W ubiegłym tygodniu pojawiły się w końcu dobre wiadomości. Otóż 2 marca 2022 r. Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Nairobi, z przedstawicielami 175 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Francji, poparło historyczną rezolucję ONZ, aby położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem i stworzyć umowa międzynarodowa prawnie wiążąca do końca 2024 r. Pozostaje nam zaczekać co z tego wyniknie? Czy znowu wkradnie się korupcja i "niezależne badania", mówiące o tym, że "plastik jednak nikomu nie szkodzi"?   Rezolucja ONZ będzie opierać się na wcześniejszych inic (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy 2022 może być rokiem, w którym światowi przywódcy w końcu podejmą działania? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Już wkrótce piąta sesja zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Rządy powinny wykorzystać tę  okazję do wynegocjowania traktatu ONZ dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w skali globalnej. Powodzenie lub porażka tych negocjacji — i ostatecznej implementacji traktatu — będą w dużej mierze zależeć od przywództwa USA. Niestety... W tym kraju, zwłaszcza w niektórych mocno zanieczyszczonych stanach nie dba się o środowisko i zanieczyszczenia plastikowe...       Od połowy XX wieku ludzkość wyprodukowała  8,3 miliarda ton plastiku. A przyszłe linie trendów, wyglądają na głęboko przygnębiające. W tej chwili jesteśmy na dobrej drodze do potrojenia globalnej produkcji tworzyw sztucznych do 2050 roku (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości lub planety została już dawno przekroczona Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ludziom na Ziemi zabrakło czasu, aby po prostu kontynuować dyskusję nad sposobami zmniejszenia lub wyeliminowania zanieczyszczenia plastikiem. Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości lub planety została już dawno przekroczona.  Produkcja jednorazowego plastiku nadal rośnie w zastraszającym tempie, podwajając się od 2020 r. Według kilku wcześniejszych badań, które również potwierdziły szwedzkie badanie, całkowita masa plastiku obecnie na ziemi czterokrotnie przewyższa biomasę wszystkich żywych zwierząt (i ludzi). W badaniu opublikowanym w połowie 2021 r. przez holenderską firmę badawczą Filipiny zostały oznaczone jako największy na świecie zanieczyszczający oceany plastikiem. 18 rzek tego kraju znajduje się wśród 50 największych źr&oa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zakaz jednorazowego użytku jednorazowegolpastiku w Morelos Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W 2020 r. na terenie Morelos w Meksyku wszedł w życie zakaz stosowania jednorazowych tworzyw. Jednak decydujące są usługi dla stosowania plastików, które mają być wydawane  ze względów higienicznych i bezpieczeństwa. Oraz co ważne nie obowiązywały małych firm. Następnie pojawiła się "pandemia" COVID-19, która zwiększyła produkcję dla tworzyw sztucznych. Cały misterny plan ograniczenia stosowania plastiku legł w gruzach. A nawet początkowo zaczęto lobbować, że produkty, zwłaszcza plastikowe jednorazówki są dla bezpieczeństwa ludzi.  To wszystko, by straszenie "pandemią" miało nadal sens.  Ale gdzie tu logika? 

Zobacz cały wpis na blogu »
Nanoplastiki z morza docierają na szczyty gór Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez pracowników Uniwersytetu w Utrechcie i Austriackiego Centralnego Instytutu Meteorologii i Geofizyki, próbowano określić ile plastiku spływa na nas z atmosfery. Jak pokazały badania, niektóre nanoplastiki przemieszczają się w powietrzu nawet ponad 2000 kilometrów. Zgodnie z danymi wynikającymi z pomiarów co roku w Szwajcarii ląduje około 43 bilionów miniaturowych cząstek plastiku. Ale jest to liczba wciąż będąca kwestią dyskusji pomiędzy członkami gremium naukowych. Możemy natomiast przyjąć, że według szacunków z badania, może to być nawet 3000 ton nanoplastików, które pokrywają Szwajcarię każdego roku, od odległych Alp, aż po niziny miejskie. Szacunki te wydają się bardzo wysokie, w porównaniu z innymi badaniami, dlatego planuje się kolejne pomiary celem weryfikacji wyników.  Aby policzyć cząstki plastiku, dr. Brunner i jego koledzy opracowali metodę chemiczną, która określa z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »