Podatek

Wpisy zawierające słowo kluczowe podatek.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

E-podatki Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

E-podatki jest to scentralizowany system informatyczny poboru, dystrybucji podatków jaki wdrażany ma być w okresie 2014-2017 w polskim systemie podatkowym, dzięki niemu ma poprawić się skuteczność ściągania daniny oraz usprawniona ma zostać administracja podatkowa. Docelowo ma on zastąpić przestarzały już system POLTAX i działać w obrębie całego systemu poboru i wymiany informacji o podatkach. Niektóre z państwa europejskich takie jak Holandia i Dania korzystają już z podobnych rozwiązań. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Organy podatkowe pod lupą NIK Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

NIK tj. Naczelna Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów podatkowych działających w Polsce oto kilka wniosków jakie pojawiły się w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych:   Przeprowadzane postępowania podatkowy w większości przypadków przeprowadzone były w odpowiednich terminach a urzędnicy działali zgodnie z obowiązującymi normami prawa.   Decyzje wydawane przez ograny podatkowe są niskiej jakości, świadczy o tym coraz większa liczba odwołań podatników od decyzji. Z roku na rok podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji wydawanych w pierwszej instancji w 2012 roku – od 22% decyzji, w 2013 roku w pierwszym półroczu już od 30 % decyzji.   Rośnie liczba podmiotów gospodar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dotacja unijna Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych. Jednym z sposobów pozyskania zewnętrznego finansowania jest pozyskanie dotacji unijnej. Jest to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie, że Polska jako członek Unii Europejskiej otrzymuje ogromne środki na rozwój gospodarczy kraju.   Obowiązek podatkowy a dotacja unijna. Dotacje, subwencje, inne otrzymane bezzwrotnie środki co do zasady zaliczane są do przychodów podlegających opodatkowania. Jeśli jednak pochodzą one od państw obcych, organizacji międzynarodowych będą kategorią zwolnią z obowiązku podatkowego. Pod warunkiem, że podmiot, który otr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pora na opłatę ryczałtową Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że jednostki gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą korzystają z samochodu służbowego również do celów wyłącznie prywatnych. Problem ten nie był do tej pory unormowany regulacjami prawnymi ale niebawem ma się to zmienić.   Nowe rozwiązanie jakie jest proponowane to opłata ryczałtowa. Opłata nie będzie wysoka, będzie miała za to charakter jednolity i powszechny. Wszystkie podmioty gospodarcze będzie obowiązywać ta sama stawka. Rząd podjął już w tym kierunku kroki przyjmując projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.   Problem korzystania z samochodów służbowych w celach prywatnyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od nieruchomości Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatek od nieruchomości jest kolejną formą obciążenia podatkowego jaką obarczani są podatnicy. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich część związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek opłacania podatku nieruchomości mają właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz.   Obowiązek opłacenia podatku powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie prawa do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli obowiązek podatkowy zależny jest od istnienia budowli, budynku lub ich części zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od spadków i darowizn Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                    Otrzymanie spadku lub przyjęcie darowizny będzie rodzić obowiązek zapłacenia do Urzędu Skarbowego podatku od spadków i darowizn. Taki obowiązek powstanie jeśli wartość nabytego majątku będzie większa od kwoty wolnej od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje: *  z chwilą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
OPP w zmianach podatkowych! USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Podjęte już zostały działania mające na celu wprowadzenie zmian, poprzez które zeznanie podatkowe było by w pełni wypełniane przez urzędnika.   Jak to miałoby wyglądać? Dowiedz się więcej.   Teraz zajmijmy się pojęciem 1% podatku w tej sytuacji. Kontrowersje budzi tutaj fakt, że jeżeli deklaracje podatkowe ma wypełniać urzędnik, to pole z 1 procentem podatku na OPP może zostać pominięte.   Nie budziło by to takiego sprzeciwu, ale z danych wynika, że OPP w 2013 roku otrzymały około 480 mln zł, a kwota może w tym roku znacznie wzrosnąć. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki dawniej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Większość z Nas ma wrażenie, że podatki w Polsce funkcjonowały od zawsze. Kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze podatki? Źródła wskazują na koniec wieku X kiedy to obywatele zobowiązani byli płacić daninę kościołowi. Była to tzw. dziesięcina, która pobierana była od plonów rolnych jakie zebrane zostały przez ludność, tę formę daniny opłacali także duchowni oraz potrącana była z ziemskich dóbr zakonnych i kościelnych. Funkcjonowała także danina w postaci świętopietrzy czyli składki na rzecz papiestwa, z tytułu oddania państwa pod opiekę Stolicy Apostolskiej.   Inną formą podatków było myto, które dziś w trochę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
"KREDYT POD ZWROT VAT" USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

To nowość, która weszła w życie 1 stycznia ubiegłego roku (2013). Jest to ustawa deregulacyjna, która zmienia przepisy dotyczące zwrotu podatku VAT oraz przepisów Ordynacji podatkowej. Na mocy tej ustawy wprowadzono nowy mechanizm → KREDYT POD ZWROT VAT.   Chodzi tutaj o to, aby kredyt udzielony podatnikowi przez bank lub spółdzielcza kasę oszczędnościowo-kredytową mógł zostać zabezpieczony na mocy prawa do zwrotu podatku VAT.   Podatnik deklarujący chęć powzięcia takiego kredytu ma obowiązek złożyć do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego upoważnienie do przekazania należnego mu zwrotu podatku VAT na wskazany podmiot (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kredyt podatkowy Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

        Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość skorzystania z KREDYTU PODATKOWEGO, który polega na odroczeniu terminu płatności zobowiązania podatkowego, z takiego kredytu jednostki mogą korzystać tylko 1 rok. Podatnik, który korzysta z takiego kredytu nie ma obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy w roku podatkowym, który następuje bezpośrednio po roku, w którym rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w sytuacji kiedy prowadzona ona była przez 10 pełnych miesięcy. Jeśli podmiot nie spełnia tego warunku z kredytu podatkowego może skorzystać dopiero w roku następującym 2 lata po roku, w którym została rozpoczęta działalność.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ordynacja podatkowa Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

     Ordynacja podatkowa Jest to akt normatywny, który regulacje zagadnienia dotyczące zobowiązań podatkowych, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej i czynności sprawdzających. Ogólnie mówiąc ordynacja podatkowa jest dokumentem regulującym cały system podatkowy jaki funkcjonuje w Polsce.   Ordynacja podatkowa zawiera : ⇒  zasady powstawania, ustalania, wygasania zobowiązań podatkowych ⇒  obowiązki podatników, płatników, organów zajmujących się poborem podatk&oacu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej jest bardzo niestabilnym procesem, który zależny jest od wielu czynników, czasem pojawiają się problemy finansowe, które obejmują także zobowiązania podatkowe.   Jeśli przedsiębiorca ma problemu z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, może ubiegać się o przyznanie ulgi w ich spłacie. Formy pomocy jakie może pozyskać to:   →  odroczenie terminu płatności podatku →  rozłożenie zobowiązania podatkowego na raty →  umorzenie zobowiązania podatkowego   Niestety możliwość skorzys (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kilka słów o podatku VAT Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

        Podatek VAT to podatek pośredni, który stanowi największe wpływy do budżetu państwa. Wliczany jest w cenę towaru lub usługi przez sprzedawcę, który jest podatnikiem VAT, obciąża konsumenta.   Opodatkowaniu takim podatkiem podlegają: ⇒  odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ⇒  eksport towarów ⇒  import towarów na terytorium kraju ⇒  wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co może skontrolować „skarbówka” ? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Kontrola skarbowa przeważnie jest przeprowadzana z polecenia Urzędu Skarbowego, który chce sprawdzić poprawność funkcjonowania danego przedsiębiorcy według narzuconych mu przez przepisy prawa podatkowego obowiązków. - W czasie kontroli skarbowej sprawdzane są zapisy w księgach podatkowych, które są najważniejszym źródłem informacji jeśli chodzi o ustalenie podatków należnych od firmy. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem poprzez Księgę Przychodów i Rozchodów, osoba przeprowadzająca kontrolę ma wgląd do wszelkiego rodzaju dowodów księgowych, do których zaliczyć można faktury, rachunki, raporty fiskalne, a także urzędowe potwierdzenia zapłaty. - Prócz tego, przedsiębiorca może zostać poproszony o udostępnienie wszystkich archiwalnych deklaracji VAT i PIT za okres pięciu lat wstecz. W takim przypadku nie może odmówić. Kontrola przeprowadzana przez Urząd Skarbowy może także dotyczyć ka (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kwota wolna od podatku Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

            Podatnicy mają możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku to taki prezent od ustawodawcy, który umożliwia zmniejszenie zobowiązania podatkowego. W Polsce kwota ta równa jest 3091 zł, to teoretyczna wysokość wynagrodzenia, która nie spowoduje konieczności zapłacenia podatku, w praktyce odlicza się od obliczonego podatku kwotę 556,02 zł. Mogą odliczyć ją sobie podmioty rozliczające się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych. Jeśli łączona (...)

Zobacz cały wpis na blogu »