Podatki

Wpisy zawierające słowo kluczowe podatki.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

LISTY OSTRZEGAWCZE W SYSTEMIE PODATKOWYM USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby oszustw podatkowych było jak najmniej. Z tego właśnie powodu ciągle słyszymy o zmianach, o nowelizacjach ustaw, o ulepszeniu poboru podatków. Obecną nowością w prawie podatkowym mają być „listy ostrzegawcze”. Co to takiego?   List ostrzegawczy ma ograniczyć oszustwa podatkowe VAT, czyli ustabilizować wpływy do budżetu państwa.   List ostrzegawczy ma opisywać najbardziej charakterystyczne oszustwa podatkowe. Ma on zawierać pouczenie o konieczności dołożenia należytej staranności, jak również podjęcia przez podatników wszelkich możliwych środków ostrożności, przy doborze dostawcy, w celu uniknięci posądzenia o zamierzone uczestnic (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
FISKALIZM W POLSCE USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Czym tak właściwie jest fiskalizm? To polityka państwa zmierzająca do osiągnięcia jak największych wpływów do budżetu państwa poprzez nakładanie coraz to nowych obciążeń na podatników.   System podatkowy polega na zrównoważeniu dwóch przeciwstawnych interesów: * nakładanie na podatników jak najmniejszych obciążeń podatkowych * osiągnięcie jak największych wpływów od Skarbu Państwa     Działania rządu w tym obszarze polegają na zrównoważeniu tych wartości tak, aby (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
NIE PŁACISZ PODATKU? SPRAWDŹ CO MOŻE SIĘ STAĆ! USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Każdy wie, że trzeba regulować zobowiązania, żeby nie przyciągnąć do siebie kar za nie wywiązywanie się z obowiązków. Większość z nas stosuje się do tych reguł, jednak zdarzają się też tacy, którzy zapominają o płaceniu podatków w terminie lub ogólnie o płaceniu podatków.Warto więc przypomnieć co może się stać, jeżeli podatnik nie zapłaci podatku.   Fiskus nie da za wygraną i będzie chciał odzyskać swoje pieniądze. To jest pewne. W tym celu posłuży się wynagrodzeniem podatnika. Jeżeli otrzymujesz pensję od pracodawcy, to pamiętaj o regulowaniu zobowiązań,aby nie wyrządzić sobie sporej szkody. Jakiej? Jeżeli US stwierdzi u Ciebie zaległości podatkowe, to będzie zobowiązany do wszc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
COŚ WIĘCEJ O NOWYCH PODATKACH! USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Rząd planuje wprowadzić nowe podatki → http://prawo-podatkowe.blogi.pl/comments/rzad-chce-zasilic-budzet-panstwa-nowymi-podatkami Nowe podatki, czyli nowe koszty, nowe obciążenia, które w znacznym stopniu skupią się na polskich firmach. Dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw mogą spowodować, że nie będą one chciały inwestować. Może to znacznie zaszkodzić w obszarze energetyki. Warto więc, by rząd zastanowił się jeszcze nad ostateczną wersją wprowadzanych podatków.   WYDOBYCIE GAZU I ROPY Wysokie opodatkowanie tych działalności w dużej mierze uderzy w trzy spółki:   * PGNiG (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podwójne opodatkowanie cz.II Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Zjawisko podwójnego opodatkowania ma miejsce nie tylko w sytuacji kiedy podmiot gospodarczy prowadzi działalność bądź pracuję w kliku krajach. Z obowiązkiem zapłacenia podatku dwa razy od tej samej podstawy możemy  również spotkać się w wewnątrz danego kraju.  Zjawisko podwójnego opodatkowania ma bardzo negatywny charakter i ustawodawca powinien wprowadzać różne regulacje prawne,  które będą wykluczać obowiązek płacenia dwa razy podatku.   Z  wewnętrznym podwójnym opodatkowaniem można się spotkać zarówno w przypadku podatków pośrednich w postaci VAT-u jak i akcyzy oraz podatków bezpośrednich czyli podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych. Przykładem mogą być produkty, na które ustawodawca nakłada podatek akcyzowy m.in. papierosy, paliwa, wyroby alkoholowe, samochody osobowe, futra, skóry futerkowe ze zwierząt szlachetnych, broń myśliwska i gazowa, p (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
OPP w zmianach podatkowych! USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Podjęte już zostały działania mające na celu wprowadzenie zmian, poprzez które zeznanie podatkowe było by w pełni wypełniane przez urzędnika.   Jak to miałoby wyglądać? Dowiedz się więcej.   Teraz zajmijmy się pojęciem 1% podatku w tej sytuacji. Kontrowersje budzi tutaj fakt, że jeżeli deklaracje podatkowe ma wypełniać urzędnik, to pole z 1 procentem podatku na OPP może zostać pominięte.   Nie budziło by to takiego sprzeciwu, ale z danych wynika, że OPP w 2013 roku otrzymały około 480 mln zł, a kwota może w tym roku znacznie wzrosnąć. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od wygranej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Większość z Nas bierze udział w różnych grach losowych, konkursach. To ciekawe doświadczenie, które dodatkowo umożliwia pozyskanie środków pieniężnych czy też nagród rzeczowych. Niestety sprawa podatków i w tej kwestii Nas nie ominie.   Od wygranej w grze losowej potrącany jest podatek dochody. Obowiązek odprowadzenia odpowiedniej kwoty na rachunek Urzędu Skarbowego spoczywa na płatniku, podatnik zwolniony jest z rozliczania się z US, nie ma obowiązku uwzględniania wygranej w składanej deklaracji. Jeśli wygrana stanowi kwotę pieniężną podatek zostanie potrącony w momencie wypłacania nagrody z kolei jeśli jest to forma rzeczowa, odpowiednio wcześniej zostanie dokonana czynność odprowadzenia podatku. &n (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki dawniej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Większość z Nas ma wrażenie, że podatki w Polsce funkcjonowały od zawsze. Kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze podatki? Źródła wskazują na koniec wieku X kiedy to obywatele zobowiązani byli płacić daninę kościołowi. Była to tzw. dziesięcina, która pobierana była od plonów rolnych jakie zebrane zostały przez ludność, tę formę daniny opłacali także duchowni oraz potrącana była z ziemskich dóbr zakonnych i kościelnych. Funkcjonowała także danina w postaci świętopietrzy czyli składki na rzecz papiestwa, z tytułu oddania państwa pod opiekę Stolicy Apostolskiej.   Inną formą podatków było myto, które dziś w trochę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
CYFRYZACJA W URZĘDACH SKARBOWYCH USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Internet dotknął swoim działaniem także Urzędy Skarbowe, które już od 11 maja mogą kontaktować się z podatnikami online. W zakres elektronicznego działania wchodzić będą przesyłanie decyzji, postanowień, interpretacji, a także wezwania do złożenia zeznań lub wyjaśnień. Podatnik oczywiście musi wyrazić na to wszystko zgodę, więc bez obaw, że wszystko będzie robione bez naszej wiedzy.   KORZYŚCI DLA PODATNIKÓW Te zmiany wnoszą także znaczne ułatwienia w życie podatników, którzy już mogą składać dokumenty (wyjaśnienia itp.) w formie elektronicznej oraz ma on możliwość ustanowienia pełnomocnika reprezentującego go przed organem podatkowym.   To czysta teori (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przemyślenia podatkowe USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

CZY PODATKI SĄ POTRZEBNE? Często w naszych głowach pojawiają się pytania „Po co nam podatki?”, „Dlaczego musimy płacić podatki?”. Prawdą jest, że płacenie podatków jest dużym obciążeniem dla nas. Znacznie zmniejszają nasz budżet, a zasilają budżet państwa.   Na co dzień nie zauważamy korzyści wynikających z opłacania przez nas podatków. Może nie przywiązujemy do tego zbyt dużej wagi. Za duży nacisk kładziemy na narzekanie dotyczące za dużej stawki podatkowej.   Trzeba jednaj spojrzeć prawdzie w oczy. Nie oszukujmy się. Państwo bez podatków nie funkcjonowałoby należycie. Podatki są podstawową metodą zasilania budżetu państwa. To one pozwal (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Udziały w spółce osobowej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Wiele osób fizycznych posiada udziały w spółkach osobowych a co za tym idzie osiąga z tego tytułu przychody. Kwestia przychodów osiąganych z tytułu udziałów posiadanych w spółkach osobowych budzi wiele kontrowersji.   Przychody te traktowane są jako przychody osiągane przez osoby fizyczne z tytułu działalności a tak naprawdę to spółka prowadząc działalność zarobkową je generuje. Jeśli spółka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą to analogicznie źródłem przychodów wspólników również jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Takie rozumienie przychodów wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która definiuje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
ELETRONICZNE DORĘCZENIE PISMA PODATKOWEGO USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Wraz z 11 maja bieżącego roku wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nią możliwe będą doręczenia elektroniczne oraz fikcja e-doręczenia. Chodzi tutaj o to, że jeżeli podatnik wyśle wniosek lub podanie za pośrednictwem Internetu, to automatycznie zgadza się na to, aby odpowiedz na dane pismo wysłana została także w formie elektronicznej. Wraz z upływem 14 dni organ podatkowy uzna odpowiedź za doręczoną nawet jeżeli potwierdzenia otrzymania no będzie.   Nic nie dzieje się bez zgody podatnika. Musi on wiedzieć o tym, że pisma podatkowe będą doręczane do niego za pośrednictwem Internetu. Otrzymuje pismo w formie elektronicznej tylko wtedy, gdy wyraził zgodę lub sam o to wnioskował.     (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmiany w podatkch Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w przepisach podatkowych dotyczących dochodów wspólnika spółki osobowej, które powstają w sytuacji wystąpienia z spółki lub w momencie likwidacji spółki. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2015 roku.   Zarówno ustawa o podatkowy dochodowym od osób fizycznych jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera kwestie regulujące dochody osiągane przez spółki, które nie są osobami prawnymi. Ministerstwo Finansów dostrzega jednak pewne braki, które wymagają wyjaśnienia. W aktualnie obowiązujących przepisach nie uwzględniono faktu, że zysk jaki dzielony jest pomiędzy wspólników określany jest na podstawie przepisów rach (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co w końcu z podatkiem od garaży? USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jednak nie podniesie stawki podatkowej właścicieli domów jednorodzinnych domów, w których bryle znajduje się garaż. Jedyna planowana zmiana, która może wejść w życie to zniesienie odpowiedzialności za daninę od miejsc postojowych.   Obecnie podatek właścicieli domów jednorodzinnych z garażem w bryle budynku kształtuje się na poziomie stawki dla budynków mieszkalnych → 0,74 zł za 1m2 pow. użytkowej). Resort chciał podnieść tę stawkę aż dziesięciokrotnie. Pomysł ten natychmiastowo znalazł przeciwników, którzy uważali, że ta zmiana spowoduje znaczny wzrost obciążeń podatkowych właścicieli domów. Końcowym stanowiskiem resortu jest wycofanie się z tych zmian.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Koszty w ujęciu podatkowym Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                Kolejną kategorią ważną dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą są koszty. Podobnie jak w przypadku przychodów również i koszty w inny sposób ujmowane są według prawa bilansowego oraz prawa podatkowego. Koszty w ujęciu podatkowym nie mają definicji, jak zwykle to bywa w prawie podatkowym pojawiają się wyliczenia, które określają czy dana pozycja jest kosztem czy nie. W ujęciu podatkowym funkcjonuje inne nazewnictwo koszt ujmowany jest jako koszt uzyskania przychodu. Jednostka ma możliwość odliczyć koszt, który związany jest z danym rokiem podatkowym:   •   koszty związane z rokiem podatkowym, k (...)

Zobacz cały wpis na blogu »