Trujący plastik

Wpisy zawierające słowo kluczowe trujący plastik.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ucieczka z plastikowej sieci: globalne postanowienie, aby wyeliminować zanieczyszczenie plastikiem Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Tragiczne wydarzenia na świecie w ostatnich tygodniach sprawiają, że wszystkie wiadomości wydają się złe. Aż szkoda włączać radio, czy telewizor. W ubiegłym tygodniu pojawiły się w końcu dobre wiadomości. Otóż 2 marca 2022 r. Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Nairobi, z przedstawicielami 175 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Francji, poparło historyczną rezolucję ONZ, aby położyć kres zanieczyszczeniu plastikiem i stworzyć umowa międzynarodowa prawnie wiążąca do końca 2024 r. Pozostaje nam zaczekać co z tego wyniknie? Czy znowu wkradnie się korupcja i "niezależne badania", mówiące o tym, że "plastik jednak nikomu nie szkodzi"?   Rezolucja ONZ będzie opierać się na wcześniejszych inic (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy 2022 może być rokiem, w którym światowi przywódcy w końcu podejmą działania? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Już wkrótce piąta sesja zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Rządy powinny wykorzystać tę  okazję do wynegocjowania traktatu ONZ dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w skali globalnej. Powodzenie lub porażka tych negocjacji — i ostatecznej implementacji traktatu — będą w dużej mierze zależeć od przywództwa USA. Niestety... W tym kraju, zwłaszcza w niektórych mocno zanieczyszczonych stanach nie dba się o środowisko i zanieczyszczenia plastikowe...       Od połowy XX wieku ludzkość wyprodukowała  8,3 miliarda ton plastiku. A przyszłe linie trendów, wyglądają na głęboko przygnębiające. W tej chwili jesteśmy na dobrej drodze do potrojenia globalnej produkcji tworzyw sztucznych do 2050 roku (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości lub planety została już dawno przekroczona Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ludziom na Ziemi zabrakło czasu, aby po prostu kontynuować dyskusję nad sposobami zmniejszenia lub wyeliminowania zanieczyszczenia plastikiem. Granice uważana za bezpieczną dla ludzkości lub planety została już dawno przekroczona.  Produkcja jednorazowego plastiku nadal rośnie w zastraszającym tempie, podwajając się od 2020 r. Według kilku wcześniejszych badań, które również potwierdziły szwedzkie badanie, całkowita masa plastiku obecnie na ziemi czterokrotnie przewyższa biomasę wszystkich żywych zwierząt (i ludzi). W badaniu opublikowanym w połowie 2021 r. przez holenderską firmę badawczą Filipiny zostały oznaczone jako największy na świecie zanieczyszczający oceany plastikiem. 18 rzek tego kraju znajduje się wśród 50 największych źr&oa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zakaz jednorazowego użytku jednorazowegolpastiku w Morelos Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W 2020 r. na terenie Morelos w Meksyku wszedł w życie zakaz stosowania jednorazowych tworzyw. Jednak decydujące są usługi dla stosowania plastików, które mają być wydawane  ze względów higienicznych i bezpieczeństwa. Oraz co ważne nie obowiązywały małych firm. Następnie pojawiła się "pandemia" COVID-19, która zwiększyła produkcję dla tworzyw sztucznych. Cały misterny plan ograniczenia stosowania plastiku legł w gruzach. A nawet początkowo zaczęto lobbować, że produkty, zwłaszcza plastikowe jednorazówki są dla bezpieczeństwa ludzi.  To wszystko, by straszenie "pandemią" miało nadal sens.  Ale gdzie tu logika? 

Zobacz cały wpis na blogu »
Nanoplastiki z morza docierają na szczyty gór Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez pracowników Uniwersytetu w Utrechcie i Austriackiego Centralnego Instytutu Meteorologii i Geofizyki, próbowano określić ile plastiku spływa na nas z atmosfery. Jak pokazały badania, niektóre nanoplastiki przemieszczają się w powietrzu nawet ponad 2000 kilometrów. Zgodnie z danymi wynikającymi z pomiarów co roku w Szwajcarii ląduje około 43 bilionów miniaturowych cząstek plastiku. Ale jest to liczba wciąż będąca kwestią dyskusji pomiędzy członkami gremium naukowych. Możemy natomiast przyjąć, że według szacunków z badania, może to być nawet 3000 ton nanoplastików, które pokrywają Szwajcarię każdego roku, od odległych Alp, aż po niziny miejskie. Szacunki te wydają się bardzo wysokie, w porównaniu z innymi badaniami, dlatego planuje się kolejne pomiary celem weryfikacji wyników.  Aby policzyć cząstki plastiku, dr. Brunner i jego koledzy opracowali metodę chemiczną, która określa z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tworzywa sztuczne uwalniają do wody więcej toksyn niż wcześniej było to znane Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Plastik zawiera tysiące chemikaliów. Do niedawna nie wiedzieliśmy, w jakim stopniu przedostają się one do środowiska. Okazuje się że setki, a może tysiące chemikaliów z tworzyw sztucznych mogą przenikać do wody w naturalnych warunkach. "Ta woda może zawierać substancje, o których wiemy, że są toksyczne w warunkach laboratoryjnych" - mówi Martin Wagner - profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii NTNU.   Profesor Wagner jest członkiem grupy badawczej, która badała, w jaki sposób zwykłe produkty z tworzyw sztucznych wypłukują chemikalia do wody w warunkach naturalnych. Tworzywo sztuczne, którym się otaczamy zawiera około 20 000 różnych związków chemicznych. Wiele z tych chemikaliów jest toksyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastik z opakowań powoduje otyłość? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Grupa badawcza z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przyjrzała się 34 różnym produktom z tworzyw sztucznych i znalazła w nich aż 55 000 różnych składników chemicznych, z których zidentyfikowała 629 z nich. 11 substancji to substancje chemiczne zaburzające metabolizm, o których wiadomo, że  mogą powodować przyrost masy ciała. „Nasze eksperymenty pokazują, że zwykłe produkty z tworzyw sztucznych zawierają mieszankę substancji, które mogą być istotnym i niedocenianym czynnikiem wpływającym na przyrost masy ciała i otyłość” – powiedział Martin Wagner, profesor nadzwyczajny na Wydziale Biologii NTNU. Zespół Wagnera niedawno odkrył, że produkty z plastiku wypłukują chemikalia do zawartości jaka znajduje się finalnie na naszych talerzach, co umożliwia tymże chemikaliom wnikanie do naszego organizmu. Przypomnijmy, że już wcześniejsze badania sugerowały, że niektóre tworzywa sztuczne zawierając (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Przekroczono granicę planetarną dla zanieczyszczeń, w tym tworzyw sztucznych Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Po raz pierwszy międzynarodowy zespół naukowców ocenił wpływ mieszanki syntetycznych chemikaliów i innych „nowych jednostek” na stabilność systemu Ziemi. W badaniu opublikowanym w ubiegłym tygodniu, zespół badawczy przedstawia przytłaczające dowody na to, że chemikalia i tworzywa sztuczne mają negatywny wpływ na zdrowie planety. Wyniki jednoznacznie ujawniają, że ludzkość już przekroczyła bezpieczną granicę planetarną w tym zakresie. Te przerażające wyniki wymagają szybkich działań w kierunku ograniczenia produkcji i  zanieczyszczeń. Raport kończy się wnioskiem, że apel o powołanie międzynarodowego ciała naukowo-politycznego z nadzorem nad chemikaliami i odpadami, może stanowić realne forum działań, niezbędnych do ochrony systemu Ziemi. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Agencja Badań Środowiskowych (EIA,) a przewidywany wzrost zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Agencja, która bada i prowadzi kampanie przeciwko „przestępczości i nadużyciom środowiskowym”, mówi, że „uzależnienie od plastiku” i niezapobieganie skażeniu sieci żywnościowej „bezpośrednio szkodzi” zdrowiu ludzkiemu, prowadzi do utraty różnorodności biologicznej, nasila zmiany klimatu oraz stwarza ryzyko generowania szkodliwych substancji na dużą skalę. Brzmi to bardzo stanowczo. W zasadzie, takie słowa, to chyba najmocniej wyrażony manifest przeciwko truciu środowiska plastikami Celem nowego raportu EIA jest zebranie najnowszych danych naukowych na temat wpływu tworzyw sztucznych na klimat, bioróżnorodność, zdrowie ludzkie i środowisko. Sugeruje on, że tylko „solidny globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych” może rozwiązać problem. Raport jest następstwem apelu czołowych światowych marek (w tym Coca-Coli), która ostatnio wezwała do stworzenia światowego planu ograniczenia p (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
7 powodów, dla których powinniśmy przestać używać plastikowych butelek jednorazowego użytku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ten krótki filmik opowiada o tym bardzo przejrzyście. Dla osób, które nie posługują się językiem angielskim polecam włączyć opcję napisów wraz z tłumaczeniem.

Zobacz cały wpis na blogu »
Uważaj na recykling plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Smutna prawda jest taka, że mniej niż 10% codziennego plastiku – plastikowych opakowań, w które pakowane są kupowane przez nas rzeczy – w rzeczywistości podlega recyklingowi w Wielkiej Brytanii. Od co najmniej 50 lat producenci plastiku i ich zwolennicy wprowadzali w błąd opinię publiczną, mówiąc nam, że system recyklingu plastiku rozwiąże problemy związane z zanieczyszczeniem plastikiem. Koncerny wytwarzające plastik przez dekady utrzymywały w tajemnicy kryzys związany z zanieczyszczeniem plastikiem. Firmy te lobbowały i korumpowały rządy, aby zapobiec skutecznym środkom zmniejszającym zanieczyszczenie plastikiem Jednocześnie publicznie wciąż trwało kłamstwo o zobowiązaniach do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. Ponieważ świadomość społeczna zwróciła się ku lobby zanieczyszczającemu plastikiem, ponownie mówi się nam, że recykling plastiku jest drogą do rozwiązania problemu. Otóż nie jest! Mamy do czynienia z kolejnym kłamstwem! Musimy zrobić duż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zakazy odnośnie opakowań plastikowych we Francji wchodzą w życie Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Jakiś czas temu słychać było o ambitnym planie Francji dotyczącym wycofania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Zakaz ten wszedł w życie 1 stycznia, będąc pionierskim w drodze do bardziej zrównoważonych i etycznych nawyków konsumpcyjnych wśród obywateli. W ramach zakazu około 30 odmian owoców i warzyw zostanie objętych zakazem pakowania w plastikowe opakowania. Prezydent Emmanuel Macron nazwał zakaz „prawdziwą rewolucją” i powiedział, że nowe są krokiem na ścieżce zobowiązań kraju do wycofania szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 2040 roku. W dniu dzisiejszym szacuje się, że ponad 33% produktów w supermarketach we Francji jest pakowanych w opakowania (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rząd Kanady dołącza do walki z jednorazowym plastikiem Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Rząd Kanady posuwa naprzód plan rozwiązania problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w perspektywie długoterminowej, który wstępnie obejmuje krótkoterminowy zakaz produkcji i sprzedaży niektórych szkodliwych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Minister Środowiska i Zmian Klimatu Steven Guilbeault, oraz Minister Zdrowia, Jean-Yves Duclos, ogłosili, treść przepisów zakazujących niektórych jednorazowych tworzyw sztucznych. Projekty tychże przepisów odzwierciedlają wkład otrzymany w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji prowadzonych przez rząd Kanady od 2019 r. W konsultacjach brało również udział dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków, którzy wyrazili poparcie dla zakazu s (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cykl życia plastikowej torby Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Średni czas używania plastikowej torby to zaledwie 12 minut. Tak, zgadza się — są używane średnio przez 12 minut, a następnie rozkładają się nawet tysiąc lat. W ciągu ostatnich 50 lat światowa produkcja plastiku podwoiła się. Podczas gdy coraz więcej organizacji i krajów zakazuje używania i produkcji plastiku, wiodący światowi producenci plastiku planują zwiększyć produkcję o prawie jedną trzecią w ciągu najbliższych pięciu lat, według Światowego Forum Ekonomicznego.   W 1974 r. globalne zużycie plastiku rocznie wynosiło 2 kilogramy (4,4 funta) na mieszkańca. Dziś wzrosło to do 43 kilogramów (około 95 funtów) – i ta liczba nadal będzie wzrastać. Jeśli konsumpcja plastiku wzrośnie w obecnym tempie, według National Geog (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co minutę kupowany jest milion plastikowych butelek Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Według raportu "Guardian" wynika, że 1 mln plastikowych butelek są kupowane na całym świecie co minutę (dane z 2017 r.). Ten sam raport mówi, że w 2016 roku na całym świecie zakupiono ponad 480 miliardów plastikowych butelek z napojami i wodą, co daje wzrost o 160 mld na przestrzeni jednej dekady. Do 2050 roku w oceanie może być więcej plastiku niż ryb. Raport fundacja Ellen MacArthur we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, że jeśli zanieczyszczenie plastikowy nadal w tym tempie, ilość plastiku w oceanie mógłby przeważyć ilości ryb. Raport przewiduje, że do 2050 roku oceany będą zawierać co najmniej 937 milionów ton plastiku i tylko 895 milionów ton ryb. 

Zobacz cały wpis na blogu »