Większość osób przebywających na wakacjach wykonuje swoje zdjęcia smartfonem. Noszenie profesjonalnego sprzętu jest uciążliwe, zwłaszcza podczas wielogodzinnych wypraw. Tryb HDR to integralna część każdego smartfona, dzięki któremu otrzymujesz zdjęcia z wyważonym stosunkiem światła do cienia. Wszystkie elementy fotografii są odpowiednio doświetlone, a Twoje kadry wyróżniają się doskonałym nasyceniem. Teraz wywoływanie zdjęć będzie przyjemnością, a wakacyjne odbitki staną się doskonałym pretekstem do podróży w czasie.
Fotografowie nie przepadają za latem, bo wtedy muszą zmagać się ostrym światłem, padającym pionowo z góry. W wakacyjnym przypływie radości wykorzystaj nagromadzoną energię i zaplanuj robienie zdjęć o konkretnej porze. Lato oferuje najlepsze światło o poranku i pod koniec dnia, tj. godzinę po wschodzie i godzinę przed zachodem słońca. Wówczas doświadczysz cieplejszych kolorów, które pięknie modelują kontury budynków i ubarwiają krajobraz. Twoje amatorsko wykonane wakacyjne zdjęcia będą prawdziwym hitem wśród członków rodziny.
Wakacyjny odpoczynek kojarzy się ze swobodą, w której nie ma miejsca na nudę. Jeśli zazwyczaj fotografujesz ludzi i obiekty z poziomu swoich oczu, porzuć ten nawyk na rzecz czegoś bardziej kreatywnego. Zmień pozycję aparatu, kładąc go na ziemi, lub unieś w górę dla uzyskania lepszej perspektywy. Możesz w tym celu udać się na wielopoziomowy parking centrum handlowego lub taras jakiejś kawiarni. Dzięki temu unikniesz efektu zbiegania się linii poziomych, co zdarza się nader często podczas fotografowania architektury miejskiej.
Mówią, aby nie używać flesza za dnia i unikać wykonywania zdjęć pod słońce. Czasami jazda pod prąd może przynieść najbardziej spektakularne efekty. Jeśli chcesz sfotografować zachód słońca, poczekaj do momentu, aż zacznie się ono stykać się z linią horyzontu. Światło będzie bardziej miękkie i mniej kontrastowe. Portret pod słońce? Czemu nie! Wbrew wszelkim zasadom może okazać się, że to najpiękniejsza pamiątka z wakacji. Prześwietlenie elementów na zdjęciu uwydatni klimat letniego dnia i pozwoli skupić się odbiorcy na emocjach przedstawionych przez bohatera kadru.
Nie bój się eksperymentować z ustawieniami aparatu. Tryb automatyczny to świetna rzecz, szczególnie gdy w pośpiechu rejestrujesz wszystko wokół, ale gdy możesz poświęcić na zdjęcie nieco dłuższą chwilę, przejdź na tryb manualny. Niezbędna będzie znajomość poniższych parametrów:
czułość ISO – to wartość, którą należy dostosować do aktualnych warunków pogodowych. Im więcej światła w kadrze, tym niższą czułość ISO należy ustawić. Pamiętaj jednak, że wraz ze zwiększeniem wartości parametru zdjęcie może stracić urok ze względu na ziarnistość i tzw. szumy.
przysłona – to ona odpowiada za ilość światła w obiektywie. Niska wartość przysłony wyeksponuje obiekt na pierwszym planie, pięknie rozmywając tło.
czas naświetlania – to parametr liczony w ułamkach sekund, który wpływa na jasność zdjęcia. Im dłuższy czas naświetlania, tym jaśniejszy kadr możesz uzyskać.
Początkowo kwestia doboru ustawień może sprawiać Ci kłopot, ale wraz z praktyką szybko nabierzesz wprawy.
Wywoływanie zdjęć z wakacji przynosi bagaż cudownych wspomnień, dlatego zadbaj o ich jakość. Z ofertą Uwolnij Kolory kreatywnie podejdziesz do tematu, wywołując odbitki w wielu formatach, projektując personalizowaną fotoksiążkę, gadżety czy dekoracje ścienne. Niech kolekcjonowanie wspomnień stanie się Twoją pasją! Utrwal lato na jednym z fotoproduktów Uwolnij Kolory i zatrzymaj w kadrze najpiękniejsze chwile.