Biel wcale nie jest nudna – dlaczego warto i jak pomalować ściany na biało?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 28/08/2020
Jeszcze jakiś czas temu biel na ścianach kojarzyła się z nieprzyjaznymi wnętrzami szpitali lub sterylnymi instytucjami. Minęło trochę czasu i białe ściany odczarował nieco modny styl skandynawski oraz chęć optycznego powiększania wnętrz. Co warto wiedzieć o malowaniu ścian na biało i jak się do tego zabrać?

Biel królową stylu skandynawskiego

Styl skandynawski od kilku sezonów stanowi jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich i nie zanosi się na to, by szybko miało się to zmienić. Można go zaadaptować w przestrzeniach o dowolnym metrażu, a dodatki dobrać zgodnie z zasobnością swojego portfela. Mieszkania w stylu skandynawskim są czyste, przyjemne i optycznie wydają się większe. Co jest ich sekretem? Kolory ścian! W stylu skandynawskim króluje nie tylko jasne drewno, mocne odcienie dodatków, ale przede wszystkim biel. Decydując się na ten styl we własnych wnętrzach, wizyta w sklepie z farbami nie powinna nastręczyć trudności. Biała farba może mieć cieplejsze lub zimniejsze odcienie, ale i tak wybrać ją jest o wiele łatwiej niż kolorowe odpowiedniki. Białe ściany optycznie rozjaśnią wnętrze i będą pasowały zarówno do skandynawskiej kuchni, salonu czy sypialni. Pamiętaj, że biel niejedno ma imię – może być również nieco przybrudzona czy zgaszona, dopasowana do różnych preferencji.

O czym warto pamiętać malując ściany na biało?

Mimo, że wizyta w sklepie z farbami, a nawet zamówienie białej farby online nie jest trudnym zadaniem, to samo malowanie to wymagające zadanie. Nietrudno popełnić błędy, które wpłyną na odbiór wizualny gotowej ściany. Po pierwsze, pamiętaj, by odpowiednio wybrać najbardziej stosowny rodzaj farby. Sam kolor to nie wszystko – do wyboru masz także różne funkcje poszczególnych farb, które nadają się też do różnych wnętrz. Inne są farby do łazienki dobrze funkcjonujące w wilgotnych pomieszczeniach dzięki swej paraprzepuszczalności, inne do pokoju dziecięcego, gdzie liczy się nie tylko ich bezpieczeństwo, ale i plamoodporność.

Przed malowaniem zaopatrz się w niezbędne narzędzia, które ułatwią Ci pracę. Będzie to na przykład odpowiedni wałek, który dopasujesz do białej farby. Nie nadaje się do niej bowiem na przykład piankowy wałek lub ten z krótkim włoskiem – nie sposób użyć za ich pomocą odpowiedniej ilości farby, która pozwoli osiągnąć satysfakcjonujące krycie. Wyzbądź się także dawnych nawyków, czyli na przykład rozwadniania farby. Jeśli wyraźnie nie zalecił tego producent, to będzie to bardziej szkodliwe niż pomocne. Uzyskana w ten sposób słabo kryjąca farba nie pokryje odpowiednio ścian i będzie wymagała rozpoczęcia pracy na nowo.

Brak smug i odpowiednie przerwy na schnięcie

Każdy, kto maluje ściany na biało marzy o tym, by biel była nieskalana żadnymi smugami. To nie jest niemożliwe, ale wymaga odpowiedniej precyzji oraz cierpliwości. Smugi, przebarwienia oraz prześwity są nie tylko wynikiem nieodpowiedniej jakości farby do malowania, ale też nieodpowiedniego przygotowania podłoża. Oznacza to na przykład niewystarczające usunięcie wcześniejszych zabrudzeń czy uporanie się z pleśnią i grzybami, które należy potraktować środkiem odgrzybiającym.

Istotny jest również czas poświęcony na pracę – pewnych etapów nie można przyspieszyć. W trakcie malowania ścian na biało niezbędne jest wykonywanie odpowiednio długich przerw na schnięcie kolejnych warstw. Niezwykle ważne jest, by pozwolić każdej z nich dokładnie wyschnąć. Pośpiech na tym etapie może sprawić, że niezbędne będzie nałożenie jeszcze jednej warstwy na całą ścianę, co nie tylko wydłuży czas remontu, ale i podniesie jego koszty. Warto wiedzieć, że poszczególne farby różnią się czasem schnięcia i można o tym zadecydować jeszcze na etapie wyboru odpowiedniego produktu. W sklepie z farbami Śnieżka do wyboru jest wiele farb dostosowanych do różnych preferencji: https://www.dekoratorium.pl/pl/Marki/Sniezka/c/b2c-sniezka.

Przemalowywanie kolorowych ścian na biało

Zadanie jest prostsze, gdy ściana malowana była zawsze na biało lub nie była wcześniej w ogóle malowana. Gdy jednak wcześniej krył ją intensywny kolor, należy odpowiednio przygotować podłoże do malowania na biało. Po pierwsze, niezbędne będzie odpowiednie zagruntowanie ściany, co będzie miało wpływ na poprawę krycia oraz lepszą przyczepność produktu. W przypadku ciemnych kolorów pokrywających ścianę wcześniej, można zastosować farbę podkładową, która okaże się świetną bazą pod biel.

Kolorowe lub ciemne ściany przemalowywane na biało to wyzwanie dla osoby przeprowadzającej remont. Musi ona wykazać się nie tylko precyzją, ale i cierpliwością. Ważne jest, by dokładnie umyć ściany oraz uzupełnić ubytki. Białe ściany są nie tylko piękne i uniwersalne, ale i nie wybaczają żadnej pomyłki. Brak precyzji czy skupienia może sprawić, że pył czy fragmenty poprzedniej farby zniszczą efekt wizualny. To sprawi, że na białej ścianie pojawią się smugi i czar pryśnie. Warto mieć to na uwadze przed i w trakcie remontu.