Co oznacza, że opakowania są biodegradowalne?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 29/12/2021
Rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego staje się coraz bardziej palącym problemem. Coraz więcej przedsiębiorstw przerzuca się na rozwiązania mające w jakimś stopniu ograniczyć skutki konsumpcjonizmu i zmniejszyć ilość odpadów, których nie sposób poddać recyklingowi lub takich, których rozkład trwałby dziesiątki, jeśli nie setki lat.

Jednym ze sposobów przedsiębiorców na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko jest wykorzystywanie opakowań biodegradowalnych. Czym charakteryzują się opakowania biodegradowalne?

Biodegradowalne czyli jakie?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które uchodzą za ekologiczne, ale z ekologicznymi niewiele mają wspólnego. Firmy stosują greenwashing umieszczając na opakowaniach plastikowych hasła pro-ekologiczne, a nieświadomi konsumenci są przekonani, że dokonują lepszych wyborów. Istotne zatem będzie zrozumienie pojęć, którymi jesteśmy bombardowani.

Czym jest greenwashing?

W skrócie greenwashing jest strategią marketingową, którą stosują firmy kreując się na firmy przyjazne dla środowiska. Niestety za kampanią marketingową często nie stoją realne proekologiczne działania. Najpopularniejszym przykładem jest umieszczanie na torbach plastikowych haseł ekologicznych w stylu „torba wielokrotnego użytku”. Sama produkcja tych bardziej wytrzymałych toreb jest bardziej szkodliwa dla środowiska, a ich rozkład wcale nie jest szybszy, wręcz przeciwnie - torby te wymagają często dłuższego czasu.

Opakowanie degradowane

Opakowanie degradowane, często zwane też oxy-degradowalnym lub oksydegradowalnym, to opakowanie plastikowe zawierające w składzie czynnik przyspieszający rozkład. Dzięki temu tworzywa sztuczne z których opakowanie zostało wykonane rozłożą się szybciej. Niestety efektem ubocznym jest powstanie mikroplastiku, który pozostaje w środowisku do czasu pełnego rozkładu.

Kolejną kwestią są warunki, które muszą być spełnione, by opakowanie oksydegradowalne mogło ulec rozkładowi. Potrzebują do tego tlenu, ultrafioletu oraz odpowiedniej temperatury, więc umieszczenie ich w pojemniku z tworzywami sztucznymi nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Opakowania biodegradowalne

Opakowania biodegradowalne to jeden z rodzajów opakowań ekologicznych. Wykonane są z surowców organicznych pochodzących ze źródeł odnawialnych. Opakowania te podlegają biodegradacji, czyli do ich rozkładu wykorzystuje się organizmy żywe.

Część opakowań biodegradowalnych jest przystosowana do umieszczenia ich w kompostowniku. Opakowania, które się do tego nadają będą miały odpowiednie oznaczenie, które potwierdza posiadanie przez nie certyfikat kompostowalności. Takie opakowanie musi spełniać wymagania określone w normie EN 13432, według której opakowanie musi ulec rozkładowi w ciągu 6 miesięcy w przynajmniej 90%.

Istnieją dwa rodzaje tychże certyfikatów: certyfikat OK Compost Home, który potwierdza możliwość rozkładu materiałów wykorzystanych do produkcji opakowania w niskich temperaturach, co jest osiągalne w kompostowniku domowym oraz Certyfikat OK Kompost Industrial potwierdzający, że materiały z których stworzone jest opakowanie wymagają wyższych temperatur i bardziej wymagającego środowiska kompostowania. Tym samym nie nadają się do utylizacji w warunkach domowych, a przemysłowych.

Opakowania biodegradowalne niekompostowalne

Są jeszcze opakowania biodegradowalne, które nie nadają się do kompostowania. Ich rozkład jest również bardziej skomplikowany. Takie tworzywa potrzebują określonych warunków zapewniają szybki rozkład opakowań w tym odpowiedniej wilgotności, temperatury i obecności mikroorganizmów.

Opakowania celulozowe

Opakowania celulozowe produkowane są ze ścieru drzewnego, co czyni je zarówno biodegradowalnymi, jak i kompostowalnymi. Materiał nadaje się do zadruku i laminowania, a jego odporność na warunki zewnętrzne uzależniona jest od warstwy ochronnej. Opakowania celulozowe wykorzystuje się na dużą skalę w różnych branżach, między innymi gastronomicznej. Ale aby mogło mieć kontakt z żywnością powinno mieć poświadczający tę możliwość certyfikat.

Czy opakowania biodegradowalne będą w stanie zastąpić opakowania plastikowe?

Wszystko wskazuje na to, że to najlepszy kierunek dla przemysłu opakowań. Można poprzeć to działaniami Unii Europejskiej, która stara się doprowadzić do ograniczenia zużywania plastiku do produkcji jednorazowych wyrobów. Coraz więcej opakowań biodegradowalnych pojawia się na rynku dając alternatywę dla opakowań nieekologicznych. Nieco optymistyczny jest wzrost świadomości konsumentów, którzy coraz częściej sięgają po ekologiczne opakowania. Młodzi konsumenci mając na uwadze zmiany klimatyczne, przykładają dużą wagę do rozwiązań, które mają faktycznie pozytywny wpływ na środowisko.

Wykorzystanie opakowań eko w gastronomii

Branża spożywcza coraz częściej stawia na pojemniki biodegradowalne, które na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić od opakowań plastikowych. Tylko oznaczenie na spodzie opakowania pozwala na rozróżnienie tych wyrobów.

Restauracje wymieniają plastikowe słomki na słomki papierowe, szklane, czy bambusowe. Rezygnują z plastikowych nakładek na papierowe kubeczki na napoje. Bardzo popularne stają się sztućce ekologiczne z drewna czy bambusu. Są próby, coraz bardziej udane, wytwarzania naczyń jadalnych, które przy okazji nie rozmiękną i nie złamią się w trakcie jedzenia. Serwują dania na wynos w papierowych opakowaniach, a firmy cateringowe wykorzystują opakowania wytworzone z trzciny cukrowej, które dostępne są w sklepach Neopak i Opako.

Opakowania wykorzystywane do przesyłek

W branżach transportowej, logistycznej i sprzedażowej, gdzie przewożonych jest tysiące przesyłek, ekologiczne alternatywy naprawdę są w stanie dokonać pozytywnych zmian. W asortymentach sklepów coraz częściej dostępne są kartony wykonane z biodegradowalnej tektury, która w niczym nie ustępuje tradycyjnie wytwarzanym kartonom. Tektura biodegradowalna jest tak samo wytrzymała i odporna na uszkodzenia. W asortymencie sklepów Neopak i Opako znajdziemy szeroką gamę kartonów, taśm, sznurków i kopert wytworzonych z materiałów biodegradowalnych.

Sortowanie opakowań eko

Istotnym czynnikiem pozwalającym określać opakowania biodegradowalne ekologicznymi jest ich prawidłowy rozkład. Segregacja odgrywa w tym procesie istotną rolę, a niestety nie wszystkie opakowania są prawidłowo wyrzucane. Przez to, że trafiają do nieodpowiednich kontenerów ich odzyskiwanie jest mocno ograniczone, a co za tym idzie zostawiają negatywny ślad w przyrodzie. Jak prawidłowo sortować opakowania eko?

Opakowania papierowe powinno się zutylizować wyrzucając je do kontenerów przeznaczonych na papier. Opakowania, do produkcji których wykorzystano trzcinę cukrową i które nie zostały dodatkowo powleczone innymi substancjami nadają się do kompostowania i powinno się umieścić w kontenerach brązowych. Natomiast te same opakowania, w których składzie pojawia się dodatkowa warstwa ochronna PLA powinno się umieścić w kontenerze przeznaczonym na odpady zmieszane. Opakowania wykonane z PP lub PET powinny zostać umieszczone w kontenerach na tworzywa sztuczne.

Wiecej informacji na https://opako.com.pl