Ile rachunków bankowych warto posiadać?

kategoria: Biznes i finanse   dodane: 21/01/2022
Według danych NBP 90% Polaków, którzy ukończyli 15 rok życia ma przynajmniej jedno konto bankowe. Prowadzenie rachunku jest tak powszechne, że wiele osób zastanawia się nad założeniem kolejnego. Taki stan rzeczy może wynikać z kilku przyczyn, jedni chcą mieć odrębne konto na oszczędności, drudzy natomiast mają rachunek walutowy, który jest przeznaczony do transakcji w obcej walucie. Dowiedz się, ile rachunków bankowych warto mieć.

Czym różni się zwykłe konto od oszczędnościowego?

Najczęściej wybieranym rodzajem konta osobistego przez statystycznego Kowalskiego jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Można na nim przechowywać oszczędności, jednak do jego wad należy, brak możliwości pomnażania kapitału. Tę opcję ma konto oszczędnościowe. W odróżnieniu od popularnego rachunku typu ROR, wpłacane środki zwiększają się o odsetki zapisane w umowie. Co więcej, w razie potrzeby można pobrać pieniądze z takiego konta bez dodatkowych opłat, gdyż większość banków umożliwia taką czynność klientom bezpłatnie raz w miesiącu. Zazwyczaj prowadzenie konta oszczędnościowego w banku, w którym dana osoba ma założony rachunek ROR, jest bezpłatne. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fizyczne oddzielenie środków finansowych przeznaczonych na opłaty, zakupy czy rozrywkę od oszczędności. Dzięki czemu ułatwia to gromadzenie kapitału. Niektóre banki umożliwiają nazwanie kont zaplanowanymi inwestycjami, co w konsekwencji pomaga w oszczędzaniu na samochód, nowe meble do kuchni czy wkład własny do kredytu hipotecznego. Z takich powodów opłaca się mieć przynajmniej dwa konta bankowe, jedno do bieżących rozliczeń, drugie przeznaczone tylko do oszczędzania.

Jakie konto po ślubie?

Zmiana stanu cywilnego często skłania do zastanowienia się nad używanymi instrumentami bankowymi. Z jednej strony założenie jednego wspólnego konta małżeńskiego i zlikwidowanie prywatnych rachunków może się wydawać oszczędnym rozwiązaniem. Jednak współcześnie rzadko takie działanie skutkuje jakimikolwiek zyskami. Dlaczego tak się dzieje? Do powodów takiej sytuacji można zaliczyć:

  • darmową obsługę większości kont bankowych po spełnieniu ustalonych warunków,

  • istniejące zobowiązania kredytowe na kontach prywatnych, które należy spłacić przed ich zamknięciem,

  • nie zawsze założenie wspólnego konta wiąże się z otrzymaniem takich samych warunków, jak na poprzednich rachunkach, jest to związane z oprocentowaniem limitów kredytowych czy kart.

Ciekawą alternatywą jest prowadzenie wspólnego konta małżeńskiego z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowych rachunków osobistych. Jest to opłacalne wyjście, w momencie kiedy obaj małżonkowie uzyskują regularne dochody. Do korzyści takiego rozwiązania należą:

  • wydzielenie wspólnych finansów przeznaczonych na budżet domowy,

  • zachowanie niezależności finansowej dla każdego z małżonków,

  • klarowny podział na projekty wspólne małżonków i odrębne finanse.

Takie wyjście zyskuje dużą popularność zwłaszcza wśród młodych małżeństw. Dzięki otwarciu wspólnego rachunku i zachowaniu wcześniejszych kont jest możliwe ustalenie wspólnych wydatków i projektów. Jednocześnie zarówno mąż, jak i żona, mają nadal własną pulę pieniędzy, którą mogą przeznaczyć na odrębne cele. Zanim dojdzie do otwarcia wspólnego rachunku, warto dokładnie przeanalizować oferty w serwisie finanse.rankomat.pl.

Co z dochodami w innej walucie?

Kolejna sytuacja, w której warto rozpatrzyć założenie kolejnego rachunku bankowego, ma miejsce, gdy dana osoba uzyskuje dochody w obcej walucie lub często wyjeżdża za granicę. Dlaczego korzystanie z konta walutowego niektórym się opłaca? Do korzyści takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • łatwe przelewy w obcej walucie bez ryzyka poniesienia strat związanych z przewalutowaniem,

  • oddzielenie przychodów krajowych od zagranicznych,

  • łatwiejsza możliwość wykonywania płatności podczas pobytów za granicą.

Czasami może być konieczne założenie konta walutowego, jest tak w przypadku, gdy kredytobiorca zaciągnie zobowiązanie w obcej walucie.

W zależności od osobistych preferencji zazwyczaj jest korzystne prowadzenie więcej niż jednego rachunku bankowego, gdyż pozwala to na lepsze zarządzanie budżetem.