Jak chronić osoby starsze przed oszustwami?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 12/04/2024
Internet mimo wszystko jest nowym wynalazkiem, który ciągle się zmienia i ewoluuje. Często właśnie nowi użytkownicy, tacy jak osoby starsze czy dzieci, stają się ofiarami oszustw i przestępstw. Zatem co robić, by oszustwa osób starszych nie były taką plagą? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

 



    1. Oszustwa osób starszych – chroń swoich bliskich

Co roku oszustwa osób starszych pochłaniają miliony. Niewinnie zapowiadająca się konwersacja czy telefon, miły głos czy granie na emocjach to tylko niektóre z metod, służących do przekonania seniora. Pomysłów jest bez liku, dlatego trudno jest się przed nimi bronić. Ale nie ma nic niemożliwego.

Aby mieć pewność, że osoba starsza jest świadoma możliwych zagrożeń należy:

  • porozmawiać o nich,

  • przypomnieć o zasadach, które obowiązują w realnym życiu.

Zwykła rozmowa na temat zagrożeń jest w stanie wiele zmienić, ponieważ w podbramkowej sytuacji być może uda się w porę zadziałać. Wiele oszustw bazuje na niewiedzy ofiary, dlatego warto przygotować bazę przykładów, które obrazują popularne mechanizmy działania oszustów.

Pamiętaj, by nie obwiniać osoby starszej. To naturalne, że trudniej jest jej się przystosować do nowoczesnego świata, dlatego bardzo ważne jest, by taka osoba miała do Ciebie pełne zaufanie oraz była świadoma tego, że w Internecie trzeba bardzo uważać.

    1. Oszukać złodzieja – sposób na oszusta

Metody oszustw wbrew pozorom mają wspólny schemat, dlatego można się przed nimi całkiem skutecznie bronić. Wśród dobrych rozwiązań należy wymienić choćby aplikacje do kontroli, takie jak aplikacja szpiegowska na androidi iOS mSpy. Dzięki nim będziesz w stanie śledzić aktywność seniora w sieci i w porę podjąć właściwe kroki.

Aplikacja mSpy pozwala między innymi na:

  • sprawdzenie wyciągów z karty kredytowej,

  • blokowanie stron, podejrzanych o oszustwa,

  • obserwowanie listy wykonanych i odebranych połączeń telefonicznych,

  • monitorowanie aktywności na portalach społecznościowych (zdjęcia, filmy, posty…),

  • blokowanie wybranych aplikacji oraz przeglądanie listy zainstalowanych programów,

  • przeglądanie poczty elektronicznej.

To tylko niektóre z ciekawych funkcji, które oferuje mSpy. Dzięki nim będziesz w stanie choćby zobaczyć, z kim komunikuje się starsza osoba oraz jakie tematy porusza. Możesz również ograniczyć podejrzane strony, by osoba starsza nie mogła doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Warto też pamiętać, by uczulić osobę starszą na punkcie bezpieczeństwa. Tak jak nie wsiadamy z nieznajomym do samochodu, tak również powinniśmy mieć się na baczności w Internecie.

    1. Metody oszustw – dlaczego to działa?

Wiele dorosłych osób zastanawia się, jak w ogóle można paść ofiarą przestępstwa w Internecie. Wydaje się nam, że są to tak oczywiste próby, że bez mała trzeba się wręcz prosić o oszustwo. Jednak statystyki mówią, że tego typu sytuacje zdarzają się częściej niż sądzimy. Z czego to wynika?

Po pierwsze, osoby starsze zwykle cierpią na samotność i odosobnienie. Z tego powodu spędzają więcej czasu w Internecie i są bardziej otwarte na ludzi. Oszuści skrzętnie to wykorzystują, podając się za kogoś z rodziny lub osobę chętną do pomocy. Często nawet chwila rozmowy wystarczy do zbudowania zaufania.

Najpopularniejsze oszustwa bazują też na emocjach lub fachowym słownictwie. Trudno polemizować z mailem, w którym jest napisane, że jeśli nie poda się określonych danych, nie otrzyma się emerytury lub straci się oszczędności. Ciężko też sprzeczać się z osobą, która tylko na chwilę wejdzie do komputera, by sprawdzić łączność serwera z routerem, switchem czy innymi elementami hardware’u.

Osoby starsze zwykle nie mają też aż takiej świadomości ewentualnych zagrożeń, dlatego są bardziej podatne na podobną manipulację.

    1. Podsumowanie

Oszustwa osób starszych nie należą do rzadkości, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi bronić. By oszukać złodzieja, pomyśl o zainstalowaniu aplikacji do kontroli, takiej jak mSpy.

Dzięki mSpy będziesz w stanie na bieżąco weryfikować aktywność osoby starszej w Internecie, dzięki czemu ochronisz ją od sytuacji, w których będzie już za późno.