Taniec to nic innego jak rytmicznie wykonywane ruchy, którym zwykle towarzyszy muzyka. W życiu każdy z nas doświadczył tego typu aktywności. Jest ona bowiem naturalna i większości z nas sprawia radość. To z kolei dowodzi, że taniec ma silny wpływ na ludzką psychikę.
Taniec pobudza wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin. One z kolei wpływają na odczuwanie przez nas przyjemności oraz ogólne dobre samopoczucie. Oprócz tego taniec uwalnia wszelkie napięcia z ciała, pozwala pozbyć się nadmiaru zgromadzonej energii oraz obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. Według badań pomaga również w leczeniu depresji. Dodatkowo, taniec jest również okazją do nawiązywania nowych znajomości. Kontakt z ludźmi jest dla prawidłowego rozwoju psychicznego bardzo ważny, dlatego można powiedzieć, że ten rodzaj ruchu szczególnie sprzyja poprawie naszego komfortu życia.
Taniec to jednak przede wszystkim aktywność fizyczna. Ma on zatem duże znaczenie dla dobrej kondycji naszego ciała. Na co wpływa?
Rozluźnia, ale jednocześnie wzmacnia mięśnie, m.in. grzbietu, brzucha, łydek i ramion. Uelastycznia stawy oraz łagodzi gromadzące się w ciele bóle. Pomaga również w ćwiczeniu koordynacji ruchowej i prawidłowego balansu ciała. Kształtuje także sylwetkę.
Jak się okazuje, taniec może również podnosić odporność organizmu oraz wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości. Tą aktywność fizyczną szczególnie rekomendują kardiolodzy. Taniec poprawia bowiem pracę serca oraz uelastycznia tętnice. Ponadto reguluje on ciśnienie i pomaga obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu we krwi.
Według badań taniec może przyczyniać się do poprawy pamięci, co z kolei zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Poprawia on również kondycję chorych na Parkinsona. Wiele stylów tanecznych wymaga bowiem ćwiczenia równowagi oraz koordynacji ruchowych, co staje się idealnym treningiem dla osób dotkniętych tą chorobą.