Jeśli posiadasz kilka zadłużeń, konsolidacja może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Z kolei, jeśli chcesz kupić samochód lub dom, warto rozważyć kredyt celowy, przeznaczony stricte na zakup nieruchomości lub auta. Wybór odpowiedniej oferty zależy więc nie od tego, co jest obiektywnie najlepsze, ale od osobistych potrzeb każdego kredytobiorcy.
Kredyt gotówkowy to podstawowy produkt bankowy, który co do zasady najłatwiej jest uzyskać. Do wydania pozytywnej decyzji kredytowej nie potrzeba wiele - wystarczy wykazać się pozytywną historią kredytową oraz zadowalającą bank zdolnością do spłaty zobowiązań, aby w ciągu kilku dni otrzymać przelew na konto. Jeśli chodzi o wybór oferty na kredyt gotówkowy kalkulator pomoże w odsianiu tych, na które nie warto zwracać uwagi oraz pokaże, z jakimi kosztami wiąże się zaciągnięcie zobowiązania w konkretnej wysokości.
Kredyt gotówkowy jest bardzo dobrą opcją dla tych kredytobiorców, którzy potrzebują pieniędzy, np. na kilka różnych celów. Co prawda, przy wypełnianiu wniosku należy podać cel zaciągnięcia kredytu, jednak zwykle wystarczy ogólne stwierdzenie, że pieniądze zostaną przeznaczone, np. na remont, a bank nie będzie sprawdzał, na co tak naprawdę zostały one wydane. Taki kredyt może opiewać na wysokie sumy, sięgające nawet 150 tys., dlatego każdy kredytobiorca znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie.
Kolejne raporty BIK wskazują jednoznacznie, że Polacy lubią zaciągać pożyczki i kredyty, a wielu z nich nie radzi sobie z ich regularną spłatą. Nawarstwiające się zobowiązania mogą prowadzić do spirali zadłużenia, jednak zanim to nastąpi, warto rozważyć opcję, jaką jest kredyt konsolidacyjny. Ten produkt został stworzony przez banki na potrzeby klientów posiadających wiele zobowiązań w różnych bankach. Taki kredyt można zaciągnąć na sumę posiadanych zobowiązań - kredytobiorca spłaci je za klienta, a w zamian rozłoży zobowiązanie na wygodne do spłaty raty. Kwotę kredytu można oczywiście zwiększyć, zyskując nie tylko nowy harmonogram spłat dotychczasowych zobowiązań, ale również dodatkową gotówkę na bieżące potrzeby. To rozwiązanie ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest możliwość zapanowania nad spłatą zobowiązań. Nie trzeba już płacić kilku rat do różnych banków w odmiennych terminach, ale jedną, do jednego banku, w określonym umownie terminie. Co więcej, w tym przypadku spłatę zaciągniętych już zobowiązań można rozłożyć na dłuższy czas niż zakładała pierwotna umowa, a co za tym idzie, zmniejszyć wysokość miesięcznej raty.
Można powiedzieć, że każdy zaciągany kredyt jest kredytem celowym, jednak w tym wypadku chodzi o produkty bankowe, służące do sfinansowania konkretnego zakupu. Do kredytów celowych zalicza się kredyty mieszkaniowe, hipoteczne, czy na zakup auta, oraz wszystkie te, które zostały stworzone dla osób zainteresowanych określonym zakupem. W tym wypadku kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy na konto, a wszelkie rozliczenia prowadzone są w sposób bezgotówkowy między bankiem a ostatecznym odbiorcą, np. deweloperem. Kredyty celowe często są znacznie tańsze niż gotówkowe, jednak ich zaciągnięcie wiąże się z większą ilością formalności.