Moda na yerba mate. Co ją różni od kawy?
Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, popularnie zwany yerba mate, zyskuje coraz liczniejszą rzeszę fanów. Ma podobne działanie do kawy. Zawiera kofeinę, a przez to pobudza oraz pomaga zachować koncentrację. Co zatem różni ją od popularnego, czarnego napoju? Czy jej popularność to jedynie przejaw mody? A może rzeczywiście stanowi zdrowszy zamiennik kawy?
Yerba mate, podobnie jak kawa, pochodzi z odległych, egzotycznych zakątków świata. Jej kolebkę stanowi Ameryka Południowa, a dokładniej obszary Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Wykazuje działanie podobne do kawy, jednak w Polsce i Europie jest o wiele mniej znana. Dlaczego? Pochodząca z Etiopii kawa została bowiem odkryta i importowana już w XVII wieku. Pił ją sam Józef Piłsudski, który doceniał jej niesamowite właściwości. Natomiast yerba mate zyskała popularność w Europie dopiero w latach 90. XX wieku.
Ówcześnie powszechność yerby zaczyna rosnąć. Doceniony został bowiem jej pozytywny wpływ na organizm. Jak działa i dlaczego jest lepsza od kawy?
Główną zaletą yerby, a za razem przyczyną, dla której po nią sięgamy, jest zawartość kofeiny. Podobnie jak kawa pobudza oraz pomaga w zachowaniu jasności umysłu. Oprócz tego posiada szereg dobroczynnych składników, których kawie niestety brakuje. Jak wiadomo, napar z palonych ziaren to przysmak w wielu miejscach na świecie. Jednak oprócz natychmiastowego „stawiania na nogi” ma on także działania niepożądane. Podwyższa ciśnienie oraz silnie wypłukuje z organizmu magnez. Dodatkowo jest niebezpieczny dla osób posiadających problemy z układem trawiennym. A yerba mate?
Ten południowoamerykański napar nie wykazuje prawie żadnych negatywnych skutków dla organizmu. Oprócz odpowiedniej dawki kofeiny, zawiera również wiele składników odżywczych oraz mikroelementów, takich jak magnez, mangan i potas. Dodatkowo, wspomaga odchudzanie poprzez przyspieszenie przemiany materii oraz opóźnienie wchłaniania tłuszczów. Wpływa również pozytywnie na metabolizm cholesterolu oraz obniża ciśnienie.
Obydwa napoje przyczyniają się do zwiększenia energii, jednak jej uwalnianie przebiega nieco inaczej. Kawa działa natychmiastowo oraz podnosi poziom energii do maksimum, lecz tak samo gwałtownie opada. Natomiast yerba zapewnia dłuższy, lecz stopniowy jej wzrost, a następnie powolny spadek.
Dlaczego zatem, oprócz późniejszego odkrycia przez nas yerby, jest ona wciąż mniej powszechnie używana niż kawa?
Składać się na to może bardziej skomplikowany oraz dłuższy proces jej przygotowywania, wymagający również specjalnych przyrządów. Dodatkowo yerba mate nie jest tak łatwo dostępna, jak kawa. Jej ostatni, a dla niektórych najważniejszy, minus to smak. Yerba mate nie wszystkim przypadnie do gustu. Na początku jej smak odrzuca, a ty nie czerpiesz przyjemności z delektowania się napojem. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Dodatkowo, istnieją różne warianty yerby, w tym także owocowe. Są one w szczególności polecane osobom początkującym.
Inne artykuły z kategorii: Ciekawostki