Poczucie humoru. Czym jest i jak się kształtuje?
Poczucie humoru posiada prawie każdy z nas. Dzięki umiejętności radowania się rzeczywistością jest ona pełniejsza. Kochamy się śmiać oraz żartować. Każdy z nas ma swój niepowtarzalny i wyjątkowy sposób w jaki odbiera świat. Dzięki temu różnimy się również poczuciem humoru. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, czym on właściwie jest? Jak doszło do tego, że w taki a nie inny sposób ukształtował się on u ciebie?
Poczucie humoru to umiejętność zauważania śmieszności w otaczającym nas świecie oraz przekazywanie podobnych emocji innym. Zdolność żartowania jest zdecydowanie potrzebna w naszym życiu. Dzięki niej jesteśmy odbierani jako pozytywni, zjednujemy sobie ludzi oraz zawiązujemy przyjaźnie. Poczucie humoru pomaga w zawiązywaniu relacji oraz w tak zwanym przełamywaniu lodów. Wywoływanie pozytywnych emocji u innych osób sprawia, że widzą nas jako bardziej atrakcyjnych. Oprócz tego, według badań poczucie humoru pomaga radzić sobie ze stresem oraz negatywnymi sytuacjami. Dzięki dostrzeganiu śmieszności w niektórych z nich, przestają one nas przerażać oraz zmuszają do ponownej interpretacji. Ponadto udowodniono, że częsty śmiech poprawia ogólną kondycję organizmu. Wobec tego nie ulega wątpliwości, że poczucie humoru, jako jedna z cech osobowości, pełni bardzo ważną funkcję. Jednak jak wyjaśnić to, że każdy z nas śmieje się z innych rzeczy? Również sposób w jaki żartuje się różni. Jak dochodzi do kształtowania się w nas tej umiejętności?
Każdy z nas może mieć różne poczucie humoru. Okazuje się, że istnieją cztery podstawowe typu tej cechy. Pierwszym z nich jest humor afiliacyjny. Czym się charakteryzuje? Człowiek posiadający ten typ cechy skupia się przede wszystkim na podtrzymywaniu dobrych relacji w grupie, poprzez rozładowywanie napięć oraz zabawianie znajomych. Kolejny rodzaj to humor wzmacniający „ja”. Polega on na śmianiu się ze swoich porażek, niepowodzeń, a także z innych sytuacji, które nas spotykają. Dodatkowo typ wzmacniający „ja” umie śmiać się z samego siebie. Kolejnym rodzajem jest humor agresywny. Przybiera często postać sarkazmu, którym atakuje innych. Niedosłowne obrażanie ludzi jest dla takiej osoby sposobem na zaprezentowanie swojego negatywnego nastawienia lub braku sympatii do ludzi. Czwartym typem humoru jest typ poniżający „ja”. Osoba posiadająca ten rodzaj również śmieje się z samego siebie, jednak w sposób krytyczny i atakujący.
Co wpływa na to jaki typ poczucia humoru posiadamy?
Każdy z nas w określonych warunkach przejawia różne rodzaje poczucia humoru. Jednak zawsze do jednego z nich mamy większe skłonności. Według badań istnieje realny związek pomiędzy naszymi cechami charakteru a poczuciem humoru. Dwa pierwsze rodzaje (afiliacyjny i wzmacniający „ja”) posiadają zwykle osoby ekstrawertyczne, których życiem kierują głównie pozytywne emocje. Typ agresywny wynika zwykle z zamknięcia na świat oraz skłonności psychopatycznych. Humor poniżający „ja” posiadają natomiast osoby neurotyczne.
Bardzo duży wpływ na to z czego i jak żartujemy ma środowisko. Wykształcenie nici porozumienia z przyjaciółmi oraz wzajemnie przenikające się wrażliwości mogą kształtować twoje poczucie humoru. Dodatkowo umiejętność ta różni się w zależności od empatii, obserwacji świata oraz inteligencji jednostki. Jak to się stało, że śmieszą cię paradoksy? To splot genetyki, wpływu środowiska oraz twoich doświadczeń, które cię ukształtowały.
Inne artykuły z kategorii: Ciekawostki