Z czym kojarzą nam się nasi dziadkowie i czy są nam potrzebni?

kategoria: Parenting   dodane: 12/10/2020
Opiekuńcza i wychowawcza rola rodziców oraz jej niezbędność w życiu dziecka jest niezaprzeczalna. To właśnie oni bowiem we wczesnych latach życia są odpowiedzialni za bezpieczeństwo oraz rozwój swojego potomka. Nieco później utrzymują dziecko i zaspokajają jego potrzeby. Jednak jaką rolę w tym wszystkim pełnią dziadkowie? Czy są nam potrzebni i jakie mamy z nimi skojarzenia?

Według licznych badań i obserwacji wpływ dziadków na dorastanie młodego człowieka jest nieoceniony. Okazuje się, że rodzice nie są w stanie nawiązać z dzieckiem takiej relacji, jaką posiadają z nim dziadkowie.

 

Na pytanie, co kojarzy nam się z babcią lub dziadkiem, większość z nas wymieniałaby takie obrazy jak: siwe włosy, pomarszczona skóra czy okulary. Zaskakująco często padłoby również skojarzenie „sztuczna szczęka”. Istotnie starsze osoby często miewają problem ze zgryzem. Ich zęby stają się bowiem kruche i wypadają. Wówczas korzystają z usług protetyka. W gabinecie stomatologicznym http://www.m.dent.olsztyn.pl/protetyka.html dobierane są im protezy, które następnie z powodzeniem służą przez długie lata. Komu z nas babcia i dziadek nie kojarzy się z wyjmowaną, sztuczną szczęką, którą zostawiali na stole tuż obok herbaty?

 

Jednak znacznie ważniejsze zdają się być określenia, dotyczące naszej więzi z dziadkami. Wówczas usłyszymy skojarzenia takie jak: ciepło, zabawa, serdeczność, niespodzianki i bezwarunkowa miłość. Po co nam są dziadkowie? Odpowiedź ukryta jest w naszych sercach.

 

Relacja, którą nawiązujemy z babcią i dziadkiem jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie ma szansy, aby podobna łączyła nas z rodzicami lub kimkolwiek innym (w innym przypadku byłyby one zaburzone). Dziadkowie mają bowiem większe przywileje w rozpieszczaniu dzieci, niż rodzice, którzy wychowując, nie mogą sobie na to pozwolić. Tym samym starsze pokolenie okazuje wnukom bardzo dużo uczucia, a ich miłość jest bezwarunkowa. Dzięki temu dzieci czują się w całości akceptowane i kochane. Dodatkowo dziadkowie, z racji na swój wiek, często wprowadzają nastrój spokoju i ciepła. W ich towarzystwie dziecko zawsze czuje się bezpiecznie i wie, że nikt go nie skrzywdzi. Ponadto gromadzone przez nich pamiątki i niezmienność sytuacji życiowej, daje nieocenione poczucie stabilizacji w pędzącym naprzód świecie.

 

Dziadkowie oraz relacja z nimi może również dać nam wiele ważnych lekcji. Są oni bowiem źródłem żywej tradycji, którą przekazują z pokolenia na pokolenie. Zaciekle również jej bronią i dbają, aby była kontynuowana. Z ich doświadczenia możemy czerpać wiele mądrości o świecie i ludziach. Przebywanie z dziadkami uczy ponadto tolerancji. Jako starsi ludzie, często schorowani, są nieraz mniej sprawni i powolni. Obcowanie z nimi uczy szacunku, empatii oraz opiekuńczej miłości w stosunku do słabszych.

 

Dziadkowie obecni w życiu dziecka mają zatem ogromny wpływ na jego rozwój psycho-fizyczny. Są źródłem czystej miłości oraz dają lekcje, które mogą się okazać cenne dla przyszłych pokoleń.