Kultura

Wpisy zawierające słowo kluczowe kultura.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Animatrix. W 102 minuty dookoła Matrixa No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł polski: “Animatrix” Tytuł angielski: “The Animatrix” Tytuł japoński: “Animatorikkusu” Rok produkcji: 2003 Reżyseria: Peter Chung, Andy Jones, Yoshiaki Kawajiri, Takeshi Koike, Mahiro Maeda, Koji Morimoto, Shinichiro Watanabe Forma: zbiór krótkometrażowych filmów animowanych Gatunek: science-fiction, cyberpunk, anime Łączny czas trwania: 102 minuty Dziewięć krótkich filmów “Animatrix” to seria krótkich filmów animowanych rozszerzających kultową trylogię “Matrix” Andy’ego i Lany (Larry’ego) Wachowskich. Krótkometrażówki, trwające od kilku do kilkunastu minut, nie są żadnym fan fiction, tylko oficjalnym uzupełnieniem hollywoodzkiego cyklu. Filmików jest w sumie dzi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tamtej jesieni serca chwyciły za broń No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Tytuł: “Powstanie listopadowe 1830-1831” Reżyseria: Lucyna Smolińska Instytucja sprawcza: Telewizyjna Wytwórnia Filmowa “Poltel” Rok realizacji: 1980 Rok premiery: 1980 Gatunek: fabularyzowany film dokumentalny Duch patriotyzmu Fabularno-dokumentalna produkcja telewizyjna trwająca prawie sto minut. Fascynująca podróż do czasów powstania listopadowego, zrealizowana z dużym rozmachem i z wykorzystaniem najrozmaitszych środków wyrazu. Dzieło, w którym przeszłość przeplata się z teraźniejszością, porywy serca konkurują z wezwaniami rozumu, a rzeczywistość nie tylko nie jest prosta, ale wręcz ulega nieustannej komplikacji. W tym filmie, a przynajmniej w jego warstwie fabularnej, nic nie jest stabilne ani oczywiste. Chociaż powietrze, którym oddychają postacie, wypełnione jest (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Herosi w liczbie czterdziestu No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Książka za “dychę” “Poczet polskich bohaterów narodowych. Od Zawiszy Czarnego do Lecha Wałęsy” (2012) to popularnonaukowa pozycja wydawnicza, którą kupiłam w tej samej taniej, warszawskiej księgarni, w której nabyłam książeczkę “Nietzsche. Zapiski przyjaciela” Franza Overbecka[1]. Według dwóch internetowych porównywarek, cena “Pocztu…” w różnych wirtualnych sklepach waha się od 13 do 22 złotych (groszy nie liczę). Ja jednak kupiłam ją w Realnym Świecie za jedyne 10 złotych. To bardzo mało jak na 232-stronicową książkę w twardej oprawie i z czarno-białymi ilustracjami (niewielkimi portretami). Podobną, a nawet nieco wyższą cenę zapłaciłam za dużą kawę w jednej z kawiarni na Krakowskim Przedmieściu. Czyżby przyczyną niskiej ceny książki była jej niska jakość? Jako czytelniczka tej właśnie pozycji, mogę powiedzieć coś takiego: “Poczet polskich bohater&o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Hymn narodowy - młodzieżowy przebój? Recenzja kontrowersyjnej płyty No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Zerwanie z tradycją Każdy Polak i każda Polka zna… a przynajmniej powinien/powinna znać… hymn Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. “Mazurek Dąbrowskiego” (“Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”) Józefa Wybickiego to utwór kojarzący się głównie z atmosferą powagi i doniosłości. Większość z nas przyzwyczaiła się do uroczystych, patetycznych, nierzadko chóralnych lub orkiestralnych wykonań tej najważniejszej polskiej pieśni. Okazuje się jednak, że ze znanej nam wszystkim melodii można stworzyć małe dzieło muzyki rozrywkowej, i to w niemal każdym stylu muzycznym. Dowodem na to jest płyta zatytułowana “…jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie ‘Mazurkowi Dąbrowskiego’”. Krążek zawiera szesnaście różnych wersji “Mazurka Dąbrowskiego” wykonywanych przez solistów i zespoły z najrozmaitszych światów artystycznych. Czternaście (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
życie i polityka zycie i polityka

Halo, to pierwszy wpis Mariana Kustra, wybitnego literata.

Zobacz cały wpis na blogu »
Wiwisekcja Alice'a Coopera. Chrześcijanin, satanista, mormon czy mason? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

W nawiasach kwadratowych umieściłam numery przypisów. Fronda poleca Rzymskokatolicki portal Fronda.pl postawił Alice’a Coopera za wzór do naśladowania dla Nergala, a co za tym idzie: także dla innych miłośników mocnego uderzenia. W materiale “Alice Cooper przykładem dla Nergala” (z 9 sierpnia 2011 roku) redakcja religijnego serwisu przedstawiła amerykańskiego gwiazdora jako człowieka cudownie nawróconego. Frondyści opisali go jako kogoś, kto w młodości “na scenie stawiał szafot i wzywał Szatana”, a obecnie “tego szczerze żałuje” i “mówi otwarcie o powrocie do chrześcijaństwa”. Jednocześnie docenili jego zdolności wokalne, wspaniałą muzykę, zasługi dla popkultury i… działalność dobroczynną na rzecz młodzieży zagrożonej patologiami. Do artykułu “Alice Cooper przykładem…” dołączon (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Malcolm McLaren. Artysta, biznesmen i popkulturowy troll No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Od autorki: w nawiasach kwadratowych umieściłam przypisy. Zaczynając od końca Jego pogrzeb był nie z tej ziemi. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do publikacji “Malcolm McLaren’s funeral in pictures” (“Pogrzeb Malcolma McLarena w obrazkach”) dostępnej w internetowym wydaniu dziennika “The Daily Telegraph”. Trumna zmarłego była pokryta czymś w rodzaju graffiti, a na jej boku widniało ogromne, białe hasło “Too Fast To Live, Too Young To Die” - “Zbyt Szybki, Żeby Żyć, Zbyt Młody, Żeby Umrzeć”. Przewożono ją elegancką, staroświecką karetą zaprzęgniętą w czarne konie z efektownymi piórami na głowach. Z tyłu tejże karety znajdowało się coś na kształt tablicy, do której przytwierdzono kwiaty układające się w czerwony znak anarchii na białym tle. Częścią konduktu pogrzebowego był zielony, piętrowy autobus. Prz& (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Powrót do klubu Blitz No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Klucz do nowej fascynacji Jakiś czas temu zainteresowała mnie zagraniczna muzyka rozrywkowa z lat osiemdziesiątych XX wieku. Fascynacja starymi przebojami spłynęła na mnie dość nieoczekiwanie. Wszystko zaczęło się od brytyjskiego zespołu Dead or Alive, który - w czasach, gdy nie było mnie jeszcze na świecie - wylansował hity “You Spin Me Round (Like a Record)”, “Something In My House”, “Brand New Lover” i “My Heart Goes Bang (Get Me to the Doctor)”. Prawdę powiedziawszy, o istnieniu tej grupy i bolesnych przeżyciach jej wokalisty (Pete’a Burnsa) dowiedziałam się już kilka lat temu. Najpierw usłyszałam największy przebój formacji, a potem poczytałam nieco o dolach i niedolach Burnsa. Tak się jednak złożyło, że wówczas szybko zapomniałam o DoA. Pamięć o tym zespole powróciła do mnie dopiero w drugiej połowie 2012 roku. Postanowiłam wtedy poznać tę grupę od nowa, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dawno temu w Londynie stał klub Blitz No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Pokolenie ma znaczenie Dawno, dawno temu w Zjednoczonym Królestwie stał klub muzyczny o nazwie Blitz. Żeby była jasność: nie mówimy o czasach skrajnie zamierzchłych. Okres historyczny, o którym będziemy rozmawiać, to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Dla osób młodych, czyli dla nastolatków i dwudziestolatków, jest to jednak epoka odległa, zupełnie jak średniowiecze lub starożytność. I właśnie dlatego ja, przedstawicielka rocznika 1991, zdecydowałam się użyć retorycznego wyrażenia “dawno, dawno temu”. Możliwe, że niektóre informacje, zawarte w niniejszym tekście, będą banalne dla czytelników w średnim wieku. Zapewniam jednak, że nie będą one banalne dla reprezentantów młodego pokolenia. Dla kogoś, kto ma czterdzieści lub pięćdziesiąt lat, oczywista jest znajomość mód, gwiazd, przebojów i tendencji sprzed kilku dekad. Nie jest ona (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
SIDDHARTHA – audiobook Audiobooki : Książki audio, słuchowiska mp3, kursy mp3

Poemat indyjski niemieckiego noblisty, Hermanna Hessego, jest kompendium fabularnym istoty buddyzmu. Siddhartha to młody chłopiec, potomek rodu braminów, który poszukuje swojej drogi życiowej – nierzadko wbrew rodzinie, wbrew wcześniejszym decyzjom. Wewnętrzne dramaty, wybory, spotkania prowadzą do stopniowego osiągania mądrości życiowej. Nie bez przyczyny zaliczana jest ta książka do lektur przydatnych każdemu człowiekowi. Ciekawa narracja i ponadczasowość sprawiają, że regularnie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kuchenne zwyczaje ABC gaga, czyli dadaizm nju century

Dobrze urządzona kuchnia to gwarancja zdrowia i szczęścia rodzinnego. Regularne spożywanie posiłków ma pozytywny wpływ na organizację całego dnia i może być okazją do rozmów, o które należy dbać, gdyż pogłębiają więzi między członkami rodziny. Jednak, przyrządzanie pożywienia nie może pochłaniać zbyt dużo czasu oraz nie powinna tego robić jedna osoba. Nawet najlepiej urządzone pomieszczenie kuchenne nie będzie zdawać egzaminu, jeśli wszystkie prace zrzucimy na panią domu. W przygotowywaniu posiłków powinni brać wszyscy domownicy, tak samo jak sprzątać po jedzeniu. Przemyślane meble do kuchni mogą znacznie ułatwić wiele czynności. Po wspólnym posiłku każdy domownik powinien wziąć swoje naczynia i je umyć po sobie lub włożyć do zmywarki. Czy to aż tak wiele zachodu? Dlaczego utarło się, że skoro mama zrobiła obiad, to mama pozmywa i jeszcze kawę przyniesie? Wiele rodzin tak funkcjonuje i co ciekawe, ten stereotyp jest przekazywany na kolejne pokolenia. Młodzi ludzie wchodzą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak zostać emo? Po godzinach

Zgodnie z komentarzową prośbą (jakby mogło być inaczej) prezentujemy filmik poglądowy z serii - Jak zostać emo?   Profesjonalny trener pomoże wam przeobrazić się w Emo klasy najwyższej. Dodatkowo macie parę tekstów, by wytłumaczyć starszym, co to w ogóle znaczy być Emo (kurdę) zaraz zacznę pisać Nemo. Chociaż ta subkultura trochę wygląda jak Nemo :)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kultura chińska a kultura Tybetu Poszukiwacz wiedzy

    Tybet jest okupowany przez Chiny od 50 lat. Obecnie wobec przygotowań do olimpiady w Pekinie odświeżono ten problem. Warto napisać kilka słów dotyczących kulturowych wyznaczników różniących obie strony konfliktu.     Podstawową i chyba najważniejsza różnicą miedzy kulturą Tybetu i kulturą chińską jest religia. Religia jako czynnik kulturotwórczy. Kultura Tybetu to kultura kraju teocentrycznego, gdzie faktyczne przywództwo sprawuje osoba pełniąca funkcję przywódcy religijnego, czyli w tym przypadku Dalajlama. Ogniskową tej kultury jest buddyzm tybetański. Dodatkowo ze (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co, gdzie, kiedy w Wejherowie? Wszystko o Wejherowie i okolicach

Koniec miesiąca w Wejherowie jest najeżony wieloma atrakcjami nie tylko dla mieszkańców, ale może przede wszystkim dla turystów, którzy zdecydują się odwiedzić miasto.   28 maja odbędzie się Koncert Pieśni Pątników kaszubskich.W programie - Dawne pieśni pątników, pielgrzymujących na góry Kalwarii, Pieśni S. Kleina, Witosławy Frankowskiej, Stachurskiego,Wiersze A. Kleina i A. Michowskiego Fragmenty epopeji kszubskiej „Żëcé ë przigòdë Remusa” A. Majkowskiego.   Dzień później będziemy mieli okazję obejrzeć "Małe zbrodnie małżeńskie" w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni. Początek o godz. 19 - wstęp wolny. Natomiast 31 maja odbędą się kolejne urodziny miasta. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać Urszuli, która jest główną atrakcją obchodów. Oprócz niej zobaczymy także kabaret "Made In China" oraz w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Otwarte kaplice Wszystko o Wejherowie i okolicach

  Podczas najbliższego odpustu Trójcy Przenajświętszej w dniach 17 i 18 maja br. w godz. 10.00-17.00 wszystkie kaplice kalwaryjskie będą otwarte dla mieszkańców, pielgrzymów i turystów.   Warto więc zaplanować w ten weekend wycieczkę po Świętych Górach i zobaczyć efekty prac renowacyjnych i przekonać się osobiście dlaczego Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i wydawnictwo Pascal uznały Kalwarię Wejherowską za cud unijnych funduszy.

Zobacz cały wpis na blogu »