Plastik jednorazowego użytku

Wpisy zawierające słowo kluczowe plastik jednorazowego użytku.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Naukowcy Wzywają do Całościowego Podejścia do Problemu Zanieczyszczeń Tworzywami Sztucznymi Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

W najnowszym numerze prestiżowego czasopisma "Science", naukowcy zwracają uwagę na konieczność przyjęcia holistycznego podejścia do problemu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. W trakcie analizy kwestii związanych z tworzywami sztucznymi eksperci podkreślają, że istotnym priorytetem powinno być skoncentrowanie się na zagadnieniach, takich jak ograniczenie całkowitej produkcji i zużycia tworzyw sztucznych. Jednym z kluczowych elementów proponowanego podejścia jest eliminacja niebezpiecznych chemikaliów, a także skuteczne rozwiązanie kwestii dotacji do paliw kopalnych. Naukowcy twierdzą, że nowy globalny traktat dotyczący tworzyw sztucznych powinien skupić się na rozwiązaniu problemu u źródła. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się międzynarodowe spotkanie negocjacyjne (INC-3), mające na celu dalsze opracowanie prawnie wiążącego traktatu w sprawie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. W artykule eksperci podkreślają niepokojący poziom skoncentrowania się na recy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tony plastikowych odpadów rokrocznie zanieczyszczają oceany Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Przeprowadzane corocznie przez EA Earth Action badania ujawniają rozmiar zanieczyszczenia spowodowanego przez chemikalia, a organizacja ostrzega, że bez istotnych zmian w produkcji i gospodarowaniu odpadami, wycieki dodatków z tworzyw sztucznych do oceanów i dróg wodnych mogą wzrosnąć o ponad 50 procent do 2040 roku. Badanie o nazwie "Dodanie go" dodatkowo podkreśla, że znaczna część tego zanieczyszczenia, około 116 kiloton, pochodzi z plastikowych opakowań. EA Earth Action zaznacza potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, ponieważ większość znalezionych dodatków nie jest sprawdzona ani uregulowana i może być związana z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak otyłość, problemy z rakiem i płodnością. Przedmioty codziennego użytku, takie jak tekstylia lub opony samochodowe, miały znaczący udział w wyciekach do oceanów, odpowiednio przyczyniając się do 37 i 35 kiloton. Przed trz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co dla środowiska oznaczają plastikowe torby - jednorazówki Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Minister finansów AHM - Mustafa Kamal wywołał zdziwienie w opinii publicznej, prezentując propozycję wycofania obowiązującego 5-procentowego cła dodatkowego na wszystkie rodzaje toreb polietylenowych, w tym także na torby plastikowe, włączając te używane do pieczenia, oraz materiały opakowaniowe wykonane z polietylenu. Argumentując ten ruch, minister podkreślił potrzebę zmniejszenia obciążeń podatkowych na etapie lokalnej produkcji i stworzenia bardziej przyjaznego środowiska biznesowego. Warto zaznaczyć, że ta inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony lokalnych producentów, którzy długo oczekiwali na wsparcie podatkowe i zwolnienie z cła na torebki polietylenowe. Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona przez Jatiya Sangsad podczas procesu uchwalania budżetu pod koniec tego miesiąca, przyniesie to korzyści lokalnym producentom na wielu płaszczyznach. Spodziewa się, że przyspieszy rozwój tej branży, obniży cenę toreb polietylenowych na rynku k (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
WHO znowu bredzi na temat plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

WHO, znana z tego, że zarządzana jest przez osoby będące na listach płac koncernów farmaceutycznych przeżywa kolejny etap swojego odklejenia. Po ogłoszeniu "pandemii" w 2020r. której nie było - jak twierdzą nie tylko niezależni lekarze, ale także mienisterstwa zdrowia wielu krajów, doprowadzili do tego, że wzrost zanieczyszczenia plastikiem wzrósł o kilkadziesiąt procent (chętniej robione zakupy przez intenet przez osoby wystraszone że na zewnątrz jest "pandemia", a w domach jej nie ma, co wiązało się ze wzrostem opakowań do wysyłek). Następnie WHo stwierdziło, że lekarze nie powinni korzystać z rękawiczek gumowych wykonując szczepienia (albo podając preparaty MRNA i tym podobne), ponieważ rękawiczki sa jednorazowe więc zatruwają środowisko. Teraz stwierdzili, że "rozważania dotyczące ograniczenia, ponownego użycia, naprawy są ważne" (info ze strony WHO). Więc spodziewajmy się teraz wielorazowych strzykawek, igieł itp. zanim ogłoszą kolejną "pandemię". (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niektóre grzyby mogą jeść plastik? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią coraz większy problem na naszej planecie. Walka z niebiodegradowalnymi tworzywami sztucznymi wydaje się być trudnym wyzwaniem, ale pojawiła się nadzieja w postaci mało prawdopodobnych bohaterów - grzybów. Chociaż recykling odgrywa ważną rolę, ma swoje ograniczenia, głównie ze względu na dostępność technologii recyklingu i stan plastiku. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Sydney przynieśli światu niesamowitą wiadomość, odkrywając coś wyjątkowego. W swoim najnowszym badaniu dowiedzieli się, że dwie popularne odmiany grzybów, a mianowicie album Aspergillus terreus i Engyodontium, potrafią skutecznie rozkładać trudny do przetworzenia plastik. Grzyby, o których mowa, album Aspergillus terreus i Engyodontium, zostały poddane obróbce polipropylenu, który został wcześniej naświetlony promieniowaniem UV i poddany (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Konsumenci domagają się mniej plastikowych opakowań Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Poseł konserwatywny ze St Austell i Newquay - Steve Double, dzieli się swoimi przemyśleniami po debacie, którą przewodniczył w tej tygodniowej sesji Westminster Hall dotyczącej petycji online o numerze 222715, która dotyczy opakowań bez plastiku dla owoców i warzyw. Nie ma wątpliwości, że problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi stanowi jedno z najpoważniejszych globalnych wyzwań środowiskowych współczesności. Większość plastików jednorazowego użytku, zwłaszcza te opakowania, które nie podlegają recyklingowi i nie ulegają biodegradacji, znajdujące się na półkach sklepów i supermarketów, zostaje usunięta z obiegu zaledwie kilka minut po zakupie. Codziennie do naszych oceanów trafia około 8 milionów kawałków plastiku. Każdy z tych fragmentów może rozkładać się przez dziesięciolecia lub nawet dłużej, stopniowo rozpadając się na coraz mniejsze cząsteczki. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zanieczyszczenie wody Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Nasza woda stanowi niezbędny element życia na ziemi, jednak coraz trudniej jest ją znaleźć w czystej i zdrowej formie. Oprócz resztek pestycydów, odpływu burz i innych zanieczyszczeń, w tym cennym zasobie pojawia się stosunkowo nowe zagrożenie. Mowa tutaj o tworzywach sztucznych, a konkretnie o mikroplastikach i nanoplastikach, cząstkach o wielkości znacznie mniejszej niż to, co jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Jednak ich obfitość jest na tyle wyraźna, że powinno to nas poważnie niepokoić. Nie tylko problem tworzyw sztucznych dotyczy naszej wody pitnej Badanie Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku potwierdza, że tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla zdrowia, jednak kończy się ono stwierdzeniem, jak poważny jest ten problem, zaznaczając, że potrzebne są dodatkowe informacje, aby udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Co prawda WHO w latach 2020-2022 skompromitowało się tyle razy, że dziś ciężko traktować ich poważnie. Ale inne podmioty (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastik z wykolejonego pociągu w Maryland Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Plastikowe kuleczki nadal zanieczyszczają środowisko w Hyattsville, w stanie Maryland, po wypadku pociągu firmy CSX. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał, ale wyciek może stanowić śmiertelne zagrożenie dla lokalnej przyrody. Wykolejenie pociągu miało miejsce w pobliżu rzeki Anacostia, kiedyś silnie zanieczyszczonej arterii wodnej, obecnie zamieszkałej przez łyse orły, wielkie niebieskie czaple, żółwie, a nawet bobry. Granulki z tworzywa sztucznego, zwane również mikroplastikiem, nie tylko szkodzą w swej pierwotnej formie. Stanowią one również składniki jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe kubki, torby i opakowania, które często zanieczyszczają nasze środowisko. Naukowcy odkryli obecność plastiku w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zakaz plastiku jednorazowego w Anglii Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Zakaz, który właśnie wszedł w życie w całej Anglii dotyczący plastikowych artykułów jednorazowego użytku, pomija niektóre z najbardziej szkodliwych przedmiotów. Zgodnie z nowymi przepisami firmy nie mogą już dostarczać niektórych produktów, takich jak kubki styropianowe i plastikowe sztućce. Minister środowiska, Rebecca Pow, określiła ten zakaz jako kolejny znaczący krok w dążeniu do zwalczania szkodliwych odpadów. Podkreśliła, że rząd już posiada "wiodące na świecie zakazy" oraz podatki dotyczące różnych form plastiku. Nowe zasady mają na celu ochronę środowiska oraz pomoc w redukcji ilości śmieci, co z kolei przyczyni się do zminimalizowania zanieczyszczenia plastikiem, brudzenia ulic i zagrożenia dla dzikiej przyrody. Zakaz został ogłoszony po raz pierwszy w styczniu tego roku, a celem jest eliminacja wszystkich plastikowych odpadów "których można uniknąć" do 2042 roku. Przepisy dotyczące plastiku r&o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wpływ nanoplastiku na ostrygi Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Narażenie ostryg na tworzywa sztuczne budzi niepokój, zwłaszcza ze względu na zdolność tych materiałów do gromadzenia i uwalniania metali, które następnie są absorbowane przez mięczaki. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Chemosphere sugerują, że współistnienie nanoplastików i arsenu wpływa na funkcje biologiczne ostryg. Prace badawcze przeprowadzono we współpracy międzynarodowego zespołu naukowego, z udziałem Institut national de la recherche scientifique (INRS) w Quebecu oraz Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji. Badacze zdecydowali (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Biodegradowalne torby bardziej toksyczne, niż plastikowe Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Badania przeprowadzone w Hiszpanii ujawniły, że biodegradowalne torby na zakupy mogą być "bardziej toksyczne" niż tradycyjne torby plastikowe. Naukowcy przeprowadzili testy toksykologiczne, używając komórek ryb, aby porównać dwa rodzaje toreb. Według raportu hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań, kompostowanie biodegradowalnych toreb skutkowało wyższymi poziomami toksyczności w porównaniu do ich plastikowych odpowiedników. Profesor Cinta Porte, główny autor badania, wyraził zdziwienie, że komórki narażone na tradycyjne torby plastikowe nie wykazywały żadnych oznak toksyczności. Natomiast w przypadku torb biodegradowalnych zaobserwowano zmniejszenie żywotności komórek z powodu wykrytej toksyczności. Naukowcy analizowali osiem jednorazowych produktów plastikowych, w tym cztery biodegradowalne torby na zakupy i cztery tradycyjne wyroby z tworzyw sztucznych (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bangladesz tonie w plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Ze względu na ciągły wzrost wykorzystania plastiku w różnych branżach, zwłaszcza w produkcji opakowań, Bangladesz pozostaje jednym z krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia plastikiem.W ciągu ostatnich pięciu dekad produkcja tworzyw sztucznych znacząco wzrosła na całym świecie. Co minutę na świecie nabywa się niesamowitą ilość miliona plastikowych butelek. Gdyby wszystkie te plastikowe butelki sprzedane w 2018 roku zostały ułożone w stos, osiągnęłyby wyższość nad najwyższym budynkiem na Ziemi, jakim jest Burj Khalifa w Dubaju. Chociaż plastikowe butelki przynoszą wiele korzyści, rosnące wykorzystanie plastiku ma poważny wpływ na nasze środowisko. Bangladesz także nie unika problemu związanego z plastikiem. Ze względu na stały wzrost wykorzystania plastiku w różnych sektorach, szczególnie w opakowaniach, Bangladesz pozostaje jednym z krajów o najwyższym poziomie zanieczyszczenia plastikiem. Obrazy rzek zapchanych przypadkowo wyrzuconymi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Plastikowe torby powinny być zakazane? Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Miasta w licznych państwach azjatyckich, w tym w Chinach, Hongkongu, Indiach, Indonezji, Nepalu, Pakistanie, Filipinach, Singapurze i Tajwanie, obecnie podejmują działania przeciwdziałające nadmiernemu używaniu plastikowych toreb na zakupy. Lokalne władze miejskie wprowadziły przepisy zakazujące stosowania tych toreb, ze względu na negatywny wpływ, jaki wywierają one na środowisko. Plastikowe torby często zatykają kanały ściekowe i odwodnienia, przyczyniając się do powodzi na ulicach oraz zagrażając zwierzętom. Ponadto plastikowe torby są źródłem innych szkód dla ekosystemu naturalnego. Na przykład w Chinach i na Tajwanie wprowadzono surowe kary finansowe dla osób łamiących zakazy. W innych krajach zachęca się do przejścia na stosowanie biodegradowalnych toreb. Jednak ta strategia nie jest rozwiązaniem problemu. Ludzie chętnie akceptują torebki biodegradowalne i postrzegają je jako korzystny powrót do tradycyjnych praktyk, takich jak używanie koszy na zakupy lub (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Okres przechowywania żywności a redukcja plastiku Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Plastik od dawna był popularnym wyborem na opakowania żywności. Jednak jednorazowe tworzywa sztuczne przyczyniają się znacząco do degradacji środowiska. Rozwiązaniem tego problemu jest poszukiwanie bardziej zrównoważonych i skalowalnych alternatyw. Innym kluczowym aspektem jest poprawa przechowywania żywności. Najnowsze badania wykazały, że aż 50% negatywnego wpływu całego łańcucha dostaw żywności na środowisko wynika z marnotrawienia żywności. Dziedzina nauki chemicznej już proponuje odpowiedzi na te wyzwania Biodegradowalne polimery wytworzone z wodorostów i innych roślin mogą stać się częścią rozwiązania. Wodorosty rosną szybko i wykorzystują te same procesy produkcyjne, co tradycyjne tworzywa sztuczne oparte na paliwach kopalnych. Przykładem takiej innowacji jest firma Notpla, powstała przy Imperial College London, która opracowuje naprawdę zrównoważone opakowania z wo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kolejna próba ograniczenia globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi Jednorazowy plastik bywa szkodliwy

Oczywista troska o kryzysy klimatyczne, takie jak huragany i pożary, często przyciąga uwagę na całym świecie, podczas gdy groźne zanieczyszczenia plastikowe często pozostają niezauważone. Jednak Organizacja Narodów Zjednoczonych skupia się teraz na inicjatywie, która ma na celu rozwiązanie tego niepozornego, lecz powszechnego zagrożenia dla naszej planety.Co roku na całym świecie wytwarza się ogromne ilości plastiku, a ta liczba ma potroić się do 2060 roku. Produkcja tworzyw sztucznych, głównie oparta na paliwach kopalnych, nie tylko zaostrza kryzys klimatyczny, ale również zatruwa nasze środowisko odpadami. Niewiarygodnie, tylko około 5% tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi w USA, podczas gdy większość z nich trafia na składowiska śmieci, jest spalana lub pozostawiana w naszym naturalnym środowisku. Te plastiki rozkładają się na mikroszczątki, maleńkie cząsteczki, które obecnie przesiąkły każdy zakątek naszej planety, o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »