Pierwszą i najmniej skomplikowaną propozycję stanowi bon podarunkowy do księgarni. Plusem jest brak podejmowania przez nas decyzji i uniknięcie pomyłki, gdyż to sam obdarowany podejmie decyzję, co do wyboru dzieła litereckiego. Minusem jest fakt, że osoby o romantycznej duszy mogą poczuć się potraktowane lekceważąco, bo ostatecznie zabraknie naszej dedykacji na pierwszych stronach nowego egzemplarza i pewnego elementu zaskoczenia, więc to opcja raczej dla praktycznych typów osobowości lub studentów, którym bon podarunkowy dopomoże w zakupie podręcznika.
Drugą propozycją są kubki. Kubki z ciekawym napisem, inspiracją słowną, cytatem, sentencją, które nie pozostawią złudzeń, że mamy do czynienia z prawdziwym bibliofilem. Ostatnio na portalu społecznościowym ponownie zaczęła się pojawiać reklama kubków z napisem: "Liryka, Epika, Dramat", co ma sugerować ilość napoju w kubku. Nawiązanie do gatunków literackich jest wypełnieniem tego kubka nie tylko określoną ilością herbaty czy kawy, ale również humorem, co bardzo przypadło mi do gustu.
Trzecią propozycją są zakładki do książki. Zakładki mogą być naprawdę piękne, wyjątkowe i zahaczać o małe dzieła sztuki. Plusem jest fakt, że na rynku istnieje szeroka gama zakładek, stąd znajdziemy modele od tych wykonanych z papieru aż do tych wykonanych z metalu. Tutaj praktycznie nie ma ograniczeń: co do formy, kształu, materiału, tematu, jaki będzie poruszać zamieszczony nadruk czy zdjęcie. Zakładki możemy również wykonać samodzielnie i dołączyć do książki, którą pragniemy podarować. Będzie to wyjątkowa forma złożenia przez nas życzeń i nasza nietypowa obecność podczas czytania książki przez osobę obdarowaną. Poniżej zamieszczam również zdjęcia mojej zakładki otrzymanej w prezencie. Jest ona o tyle wyjątkowa, że oryginalność wyrażona w sposobie jej wykonania, a także siła wynikająca z tworzywa, doskonale zaznacząją ostatnio czytaną stronę.
Autorka