13 października 2021, 17:27
Ratujmy Łysą Górę!

Ratujmy Łysą Górę!

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Łysa Góra to obszar Parku Narodowego, jej szczyt ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Góra wznosząca się nad Słupią to jeden z głównych ośrodków religijnych przedchrześcijańskiej ery naszego państwa.  

Ratujmy Łysą Górę

 

 

W obrębie wału kultowego okalającego jej szczyt (którego budowa została przerwana w efekcie chrześcijańskiego podboju) oddawano część słowiańskim Bogom. Zapisy kronikarzy wskazują, że góra była poświęcona Bogini Ładzie. Łada to jedno z najważniejszych bóstw narodowych, a jej kult niemożliwy do wyeliminowania przez najeźdźców, został zastąpiony kultem tzw „matki boskiej”.

 

Na szczycie, pod znajdującym się tam klasztorem znajdują się nieprzebadane podziemia, które już na pierwszy rzut oka zwracają uwagę kunsztem wykonania przypominającym pałacowe wnętrza, a które na podstawie pobieżnych badań zostały zaklasyfikowane przez konserwatora jako "zbiorniki na wodę". Ponadto w obrębie samych murów klasztoru znajdują się artefakty o dużym znaczeniu archeologicznym.

 

Na mocy bezprawnej decyzji obszar wokół szczytu Łysej góry ma zostać przekazany do wyłącznej dyspozycji zakonowi Oblatów, którzy zamierzają prowadzić tam działalność niedozwoloną na obszarze Parku Narodowego ze względu na ochronę zarówno przyrody jak i zabytków.

 

Oblaci systematycznie dewastują zajmowany przez nich teren, na obszarze prowadzonych badań archeologicznych nawieźli gruz i ziemię. Notorycznie ingerują w strukturę budynku przerabiając

 

podziemne pomieszczenia na potrzeby własnej działalności.

 

Niszczą walory przyrodnicze używając ciężkiego sprzętu na przyklasztornej polanie.

 

„Już w ubiegłych latach, mimo ochrony parkowej na wskazanym obszarze, oo. Oblaci podjęli szereg działań niezgodnych z wymogami ochrony przyrody i zabytków:

 

- utworzenie sztucznego nasypu i znajdującego się na nim ołtarza polowego;

 

- budowa kamiennej rampy, schodów i drogi wiodącej do klasztoru;

 

- nasadzenia gatunków roślin obcych i inwazyjnych;

 

- organizowanie i goszczenie w klasztorze szkodliwych dla przyrody parku wydarzeń masowych, w tym z udziałem ruchu samochodowego i motocyklowego.

 

 

Od kilku lat trwają zainicjowane przez oo. Oblatów MN starania na rzecz wyłączenia szczytowej partii Łyśca ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Celem jest, jak mówią oo. Oblaci, „przywrócenie integralności zabudowań klasztornych”.

 

Aby móc przekazać zakonowi budynki, o które zabiegają, Ministerstwo Kultury i Środowiska na wniosek oo. Oblatów (informacja z protokołu Rady Naukowej ŚPN z 27.09.2019 r.) przygotowało rozporządzenie wyłączające 1,3 ha na szczycie Łyśca z granic parku narodowego. Działanie takie jest nie tylko niebezpiecznym precedensem, który może być następnie stosowany w innych obszarach chronionych, ale jest także niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Ustawa o ochronie przyrody mówi wyraźnie, że aby zmniejszyć granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego, należy udowodnić równoczesne zajście trzech przesłanek: utrata wartości przyrodniczych, utrata wartości kulturowych oraz bezpowrotność utraty jednych i drugich. Przywrócenie integralności zabudowań klasztornych próbuje się zatem realizować środkami, które godzą w integralność Świętokrzyskiego Parku Narodowego” (*)

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Zielone wspomnienie metropolii puławskiej
29 stycznia 2023, 18:56
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W 2011 roku przeprowadziłem się do Puław z rodziną. Ruszyłem z Dęblina ,gdzie kilka lat mieszkałem na Pekinie. Poznałem subtelną miłość Dęblina do Ryk,czy na lewą stronę Wisły. WKZ – czyli Warszawa koło Zajezierza, czy Wschodni KaZachstan.
Pałac Muzeum Herbsta - szczególne osiągnięcia
13 lutego 2022, 17:50
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
 Na samym początku, w pierwszym wpisie wspominałam już o nagrodzie Europa Nostra. Prace wykonane w Pałacu Herbsta oraz koncepcja ekspozycji zostały wysoko ocenione przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego, która w 1990 roku uhonorowała Pałac Herbsta pierwszym w Polsce medalem EUROPA NOSTRA. 2.
Norylsk...zakazane miasto
8 grudnia 2021, 12:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Zakazane dla obcokrajowców, skuty siarczystym 50 stopniowym mrozem … Norylsk
Czeskie Žďárky – historyczne miejsca Pogranicza Kłodzkiego (na dwóch kółkach)
1 września 2021, 08:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Czeskie Žďárky to wieś położona w powiecie Náchod, w kraju hradeckim. Można ją odwiedzić podczas wycieczki rowerem do tak zabytkowych miejsc regionu jak Kaplica Czaszek w Czermnej czy Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.
Rudzki pejzaż lasem malowany
23 sierpnia 2021, 08:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Tak szybko droga z nędznym asfaltem stała się ładna i gładka. Nie tylko do przetaczania prądu ,ale i dalej. Do Rud.
Ulęgałek świat....
4 lipca 2021, 20:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lekko przypieka. Już w końcu lipiec. Wiatr delikatnie wkrada się w wiekowe dęby Puławskie.Niesie z sobą horyzont każdej tu mijanej historii. Błonie Puławskie tak bezwarunkowo wyprasowane, wyznaczone, dające teraz seniorom spokojnie poćwiczyć na siłowni, młodym na atlasach się wyżyć, dziecinom na placyku z bujawkami i grającymi rurami się spełnić, a w sektorze ogrodzeniowym psom i ich właścicielom ulżyć w bycie psim.
Atrakcje Torunia
17 czerwca 2021, 12:18
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Poznajcie najciekawsze atrakcje turystyczne Torunia.
Dzielnica Filmowa
8 maja 2021, 19:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W dniu 9.05.2021 odwiedziłam dzielnicę filmową która znajduje się w Zalesiu górnym około 30 km od  Warszawy.
Stone Town - Kamienne miasto
20 kwietnia 2021, 22:01
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Jest to stara część miasta Zanzibaru, zalicza się go do Listy światowego dziedzictwa UNESCO.​