Suszarka na pranie - jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb?
W dzisiejszych czasach wygląd ma bardzo duże znaczenie – chcemy dobrze i estetycznie wyglądać, dobrze czuć się w swoim otoczeniu.
Starannie rozwieszona i wysuszona odzież, bielizna, pościel czy inne akcesoria tekstylne (kuchenne i łazienkowe) to niezwykle istotne elementy, które sprawią, że uzyskamy pożądany efekt.
Dobrze dobrana i ustawiona suszarka na pranie nie tylko pomoże szybko i efektywnie wysuszyć nasze pranie, ale będzie też praktyczna, łatwa do złożenia i schowania, nie stając się niepożądanym elementem wystroju wnętrza w codziennym życiu.
Wybierając suszarkę balkonową, warto zastanowić się na kilkoma kwestiami:
Jak często i w jakich ilościach pierzemy?
Czy mamy pomieszczenie na suszarnię, jakiś rodzaj pomieszczenia gospodarczego lub miejsce na zewnątrz domu, w którym moglibyśmy bez uszczerbku dla estetyki otoczenia wywiesić pranie?
Jeśli posiadamy balkon, to jak duży i czy jest możliwość rozwieszenia tam prania?
Czy możemy wykorzystać do suszenia prania łazienkę i jej wyposażenie?
Gdzie jeszcze możemy umieścić pranie w taki sposób, aby się o nie nie potykać i nie przedzierać się przez kurtyny z mokrych prześcieradeł i ręczników?
Dostępna powierzchnia i wielkość rodziny to dwa podstawowe czynniki, które decydują o wyborze suszarki.
Na pewno też zwracamy uwagę na estetyczny wygląd – rozwieszone pranie rzadko bywa ozdobą wnętrz, staramy się więc je umieszczać w pomieszczeniach lub miejscach mniej eksponowanych lub tych, w których spędzamy mniej czasu.
Dostępna obecnie gama rozwiązań do suszenia prania daje nam duże możliwości ich dopasowania do naszych indywidualnych, konkretnych potrzeb.
DUŻA RODZINA - DUŻO PRANIA DO WYSUSZENIA
Duża rodzina to zawsze dużo prania i masa suszenia. Im więcej dzieci – i im są młodsze – tym z reguły prania jest jeszcze więcej i trzeba je robić znacznie częściej. Jeśli nie dysponujemy równocześnie dużą przestrzenią wewnątrz lub na zewnątrz mieszkania czy domu , jako pierwsze zagospodarowujemy łazienkę i balkon.
Suszarki łazienkowe to zdecydowanie najpopularniejszy pomysł na „umiejscowienie” prania. Najczęstszym wyborem są tu suszarki sufitowe, składające się z prętów umocowanych na linkach, dzięki czemu pranie możemy wygodnie opuszczać i podnosić tak, by nie przeszkadzało w codziennym użytkowaniu łazienki.
Ogromną zaletą suszarek podwieszanych na suficie jest także duża łączna długość powierzchni przeznaczonej do suszenia – pomieszczą relatywnie dużą ilość prania. Suszarki sufitowe dostępne są w wielu rozmiarach – ważna jest długość prętów, którą można dopasować do wielkości łazienki. Zazwyczaj suszarki te są także możliwe do powieszenia np. na balkonie.
Równie popularne są suszarki na ścianę składane. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, bo po wysuszeniu prania składa się je przy ścianie. Tego typu suszarki nie są bardzo pojemne, ale można zainstalować więcej niż jedną.
Większą ilość prania pomieści suszarka ścienna linkowa, która jest bardzo sprytnym rozwiązaniem, bo pozwala rozwinąć kilka równoległych linek między ścianami i zamienić łazienkę czy zabudowany balkon w suszarnię. Po zakończonym procesie suszenia wystarczy odpiąć linki z jednej ściany, a mechanizm suszarki zwinie je przy drugiej ścianie.
Balkon jest kolejnym miejscem, które możemy wykorzystać przy częstym lub dużym praniu, choć w naszym klimacie suszenie prania na balkonie bywa ograniczone pogodą. Bardzo popularnym rozwiązaniem są linki do powieszenia prania, które rozwieszamy na balkonie.
Dedykowane do wieszania prania linki są lepszym rozwiązaniem niż zwykły sznurek, który z czasem wygląda coraz mniej estetycznie – linki są odporne na warunki atmosferyczne.
Do wyboru mamy linki tekstylne, tekstylne pokryte tworzywem sztucznym lub ze stalowym wkładem. Są bardzo wytrzymałe i długotrwałe. Niektóre linki posiadają dodatkowe napinacze, które ułatwiają ich rozwieszanie.
Jeśli suszarka łazienkowa czy linki na balkonie nie wystarczają, możemy „wspomóc” się innymi rozwiązaniami.
MAŁE MIESZKANIE, DUŻE PRANIE DO WYSUSZENIA?
Dysponując małą przestrzenią w mieszkaniu, także można efektywnie zorganizować suszenie prania. Gdy wiszące suszarki nie wystarczają, z pomocą przyjdą suszarki stojące. Możemy je rozstawić zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na balkonie. Może nie wygląda to specjalnie estetycznie, ale na co dzień to bardzo wygodny, a czasem jedyny sposób na wysuszenie dużej ilości wypranej odzieży czy pościeli.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki stojącej?
Najważniejszym kryterium wyboru jest jej wielkość – z jednej strony większa suszarka to większa powierzchnia do suszenia, ale z drugiej – więcej zajmowanego przez nią miejsca po rozłożeniu
Suszarka pozioma czy pionowa? Tu także ważna jest nasza potrzeba – w zależności od układu mieszkania czy częstotliwości prania wygodniejsza może być jedna lub druga. Na niewielkiej pionowej suszarce pokojowej typu „wieża” raczej nie powiesimy większych powierzchniowo elementów prania – tu bardziej praktyczna będzie suszarka pozioma
Rozkładane skrzydła – suszarki poziome w ogromnej większości posiadają ten dodatkowy element, zwiększający powierzchnię suszenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić miejsce przy codziennym przechowywaniu suszarki. Niektóre modele pozwalają na regulowanie kąta pochylenia skrzydeł w kilku położeniach – dzięki czemu możemy dopasować ich położenie do wielkości pomieszczenia czy długości odzieży czy pościeli. Istnieją również suszarki, które oprócz skrzydeł przy krótszym boku posiadają dodatkowe umiejscowione przy dłuższym boku
Łatwość przechowywania i przenoszenia suszarki – suszarka powinna wygodnie składać się do płaskiej powierzchni, tak aby łatwo było ją schować w niewidocznym miejscu w mieszkaniu, gdy nie jest używana. Niektóre modele posiadają także wygodne kółka, dzięki którym nawet po rozłożeniu i powieszeniu prania jest ona łatwa w przenoszeniu z miejsca na miejsce
Wszystkie suszarki stojące nadają się także na balkon – ich powierzchnia jest odporna na warunki atmosferyczne. W pogodne dni możemy więc zaoszczędzić miejsce wewnątrz mieszkania, susząc pranie na zewnątrz, gdzie dzięki lepszemu dostępowi powietrza z pewnością wyschnie szybciej.
SUSZARKI ZEWNĘTRZNE, NA TARAS I DO OGRODU
Dysponując terenem lub większą powierzchnią na zewnątrz domu czy mieszkania, znacznie zwiększamy ilość możliwości wysuszenia prania z zachowaniem przestrzeni mieszkalnej „dla siebie”. O ile oczywiście względy estetyczne nie sprawiają, że nie chcemy lub nie możemy pokazać tam naszego prania. Przede wszystkim możemy wykorzystać wspomniane wyżej linki do prania lub suszarki stojące każdego rodzaju. Na tarasie czy werandzie nie zajmą wiele miejsca, a dostęp świeżego powietrza znacznie przyspieszy proces suszenia.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem są dedykowane stojące suszarki ogrodowe, montowane na kotwę, którą wcześniej wbijamy w ziemię, dzięki czemu suszarka jest bardzo stabilna. Montaż jest prosty, suszarkę można też łatwo złożyć i umieścić w schowku. Metalowe pręty są zabezpieczone w taki sposób, że suszarka jest odporna na wilgoć i inne warunki atmosferyczne. Plastikowe elementy nie skruszeją pod wpływem słońca, za to nasze pranie nabierze zapachu wiatru, a słońce dodatkowo je zdezynfekuje. Powiesimy na niej nawet 50 mb tekstyliów. Ma regulowaną wysokość (4 poziomy), więc jest odpowiednia dla ludzi o każdym wzroście.
Stojąca suszarka ogrodowa w kształcie wygiętego na zewnątrz parasola swoim kształtem nawiązuje do słynnej suszarki typu „hills hoist”, zaprojektowanej w 1895 r., która ze względu na swoją popularność, stała się ikonicznym symbolem Australii, a zwłaszcza typowych australijskich przedmieść, na których zawsze powiewa pranie.
SUSZARKI DO SPECJALNYCH ZASTOSOWAŃ
Czasem nie potrzebujemy dużej powierzchni suszenia lub zabrakło nam jej na dosłownie kilka sztuk odzieży. Nie chcemy rozkładać dużej stojącej suszarki lub na zewnątrz nie ma warunków do jej wystawienia.
Bardzo przydatne stają się wtedy małe, poręczne suszarki, które możemy umieścić w konkretnych miejscach domu czy mieszkania:
suszarki na kaloryfer i wannę są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ są lekkie, a przy tym stabilne, nie wymagają wiercenia, bo podwiesza się je na specjalnych hakach, a potem zdejmuje, składa i chowa. Zimą pranie przy kaloryferze wyschnie też dużo szybciej
suszarki balkonowe podwieszane na balustradzie sprawdzą się nawet na tzw. balkonach papieskich, które składają się wyłącznie z balustrady. Montowane są podobnie jak te na kaloryfer – za pomocą specjalnych haczyków wiesza się na balustradzie ramkę z prętami na pranie.
suszarki brodzikowe („wieże”), zaprojektowanie specjalnie do stawiania w brodzikach kabin prysznicowych w łazience. Nie jest to może najszczęśliwszy sposób na suszenie (wilgoć i ściany kabiny ograniczające dopływ powietrza), ale w sytuacjach „kryzysowych” także zdają egzamin. A ponadto mogą na co dzień służyć jako suszarki stojące w mieszkaniu czy na balkonie
suszarki / wieszaki na skarpetki i bieliznę - na małe i intymne części garderoby przyda się mała suszarka w formie karuzeli z klamerkami. Tego typu suszarki na skarpetki można zawiesić w przeróżnych miejscach, również na świeżym powietrzu.
Suszarka na pranie na wannę Suszarka na pranie na wannę
Suszarka "karuzela" na skarpetki i drobną bieliznę Suszarka "karuzela" na skarpetki i drobną bieliznę
Produkowane obecnie suszarki zazwyczaj są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, a metalowe elementy są odpowiednio zabezpieczone przez wilgocią. Nie mają ostrych elementów mogących zaciągnąć nitki w materiale. Składają się na płasko, do możliwie małych gabarytów, aby było można wsunąć je pod łóżko, za drzwi, za szafę, czy ewentualnie umieścić w schowku.
Posiadanie odpowiedniej suszarki na pranie to w dzisiejszych czasach nie tylko kwestia konieczności, ale i estetyki. Nawet jeśli mamy naprawdę sporo miejsca, raczej nie chcemy, aby nasze części garderoby (choćby najmodniejszej) były wizytówką naszego domu. Dlatego nawet tak prozaiczny problem, jak organizacja codziennego prania w domu jest wart przemyślenia i dostosowania do warunków mieszkaniowych.
Produkowane obecnie suszarki zazwyczaj są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, a metalowe elementy są odpowiednio zabezpieczone przez wilgocią. Nie mają ostrych elementów mogących zaciągnąć nitki w materiale. Składają się na płasko, do możliwie małych gabarytów, aby było można wsunąć je pod łóżko, za drzwi, za szafę, czy ewentualnie umieścić w schowku.
Posiadanie odpowiedniej suszarki na pranie to w dzisiejszych czasach nie tylko kwestia konieczności, ale i estetyki. Nawet jeśli mamy naprawdę sporo miejsca, raczej nie chcemy, aby nasze części garderoby (choćby najmodniejszej) były wizytówką naszego domu. Dlatego nawet tak prozaiczny problem, jak organizacja codziennego prania w domu jest wart przemyślenia i dostosowania do warunków mieszkaniowych.