Okazuje się jednak, że lista zwierząt, które możemy legalnie trzymać w domu, jest znacznie dłuższa. Choć gatunki drapieżne i jadowite są poza naszym zasięgiem, każdy z nas może znaleźć sobie egzotyczną alternatywę. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka gatunków – trzeba mieć jednak na uwadze, że są to zwierzęta o specjalnych potrzebach. Zabieranie ich pod swój dach wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.
1. Fenek
Jeden z najbardziej popularnych i rozchwytywanych zwierzaków na tej liście. Z wyglądu przypomina kota lub małego psa, jednak jego usposobienie jest zdecydowanie inne. Należy pamiętać, że jest to zwierzę dzikie i może sprawić niemałe trudności, np. w kontaktach z małymi dziećmi i innymi zwierzętami. Trening jest jednak możliwy. Pożywieniem fenka są jaszczurki, małe gryzonie oraz jaja – w przypadku wątpliwości co do żywienia zwierzaka warto zaczerpnąć informacji u weterynarza.
2. Szop pracz
Kolejnym egzotycznym zwierzakiem na naszej liście jest szop pracz. Nie jest on dobrym wyborem dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie trenował pupila. Osoby ze słabym charakterem mogą nie zdominować wystarczająco zwierzaka, co najpewniej poskutkuje pogryzionymi meblami i potrzebą remontu. Dla silnych i stanowczych osób szop pracz może okazać się jednak przyjacielem na całe życie. Lubi być blisko ludzi, żywi się owocami, warzywami, mięsem i rybami.
3. Skunks
Dobrym rozwiązaniem dla miłośnika egzotycznych gatunków będzie skunks. Jest to zwierzę dość leniwe, ciche i spokojne. Bardzo lubi czułości i kontakt z człowiekiem. Wiele osób obawia się adopcji skunksa ze względu na nieprzyjemny zapach – nie ma jednak powodu do zmartwień! Skunksy z hodowli są pozbawione gruczołu odpowiedzialnego za smród już w pierwszych tygodniach życia.
4. Lotopałanka karłowata
Ciekawym wyborem dla miłośników egzotycznych zwierząt może być lotopałanka karłowata. Jest to maluch przypominający z jednej strony wiewiórkę, a z drugiej – ptaka. Potrafi “przefrunąć” odległość nawet 50 cm – trzeba jej więc zapewnić odpowiednią przestrzeć do dużych skoków i lotów. W domowych warunkach może przeżyć nawet kilkanaście lat. Nie ma dużych potrzeb – żywi się głównie owocami i małymi robakami.
5. Kapibara
Kapibara to jeden z największych egzotycznych gatunków, jakie możemy trzymać w domu. Wielkością dorównuje dużemu psu i osiąga nawet 60 kg wagi. Jest bardzo towarzyska – lubi obecność zarówno ludzi, jak i innych zwierzaków. W warunkach domowych może przeżyć nawet 10 lat. Kapibary nie mają dużych potrzeb – są leniwe, żywią się roślinami i sporo śpią. Warto jednak zapewnić im co jakiś czas kontakt z wodą. Regularne pływanie sprawi, że będą mogły dłużej cieszyć się zdrowiem.
6. Afrykański jeż pigmejski
Jeżyki w ostatnich latach podbiły serca internautów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się adoptować je pod swój dach. W Polsce jest to możliwe, choć należy pamiętać, że hodowla jeża nie należy do najprostszych. Afrykański jeż pigmejski w warunkach domowych dożywa około 8 lat. Powinien mieszkać w ogrzewanym terrarium, żywi się zaś małymi owadami, owocami i korzonkami roślin. Z reguły jeże są przyjacielskie i łagodne w usposobieniu, jednak trzeba mieć na uwadze, że żyją przede wszystkim nocą – mogą więc wtedy hałasować, a za dnia nie być aż tak towarzyskie.
7. Żeneta zwyczajna
Żeneta zwyczajna jest najmniej popularnym wyborem z całej listy. Wiele osób nie wie, że tego uroczego zwierzaka można trzymać pod swoim dachem. Z charakteru najbardziej podobna do fretki – żywiołowa, zwinna i chętna do zabaw. Potrafi zachować czystość, podobnie jak kot. Żywi się przede wszystkim mięsem – drobiowym i króliczym. Nie odmówi jednak kawałka owocu i jajek.
8. Egzotyczne pająki
Pająki dla wielu osób wydają się nietypowym wyborem. Część z nas zdecydowanie woli usuwać je ze swojego otoczenia. Inni zaś z chęcią adoptują groźnie wyglądające osobniki do swojego terrarium. Najczęściej spotykanym gatunkiem są ptaszniki hodowlane – mają bowiem niewielkie potrzeby żywieniowe oraz przestrzenne. Początkujący hodowcy często sięgają po takie gatunki, jak Acanthoscurria, Brachypelma lub Psalmopoeus.